Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Tablice napisane brajlem w Ogrodzie Botanicznym

27.03.2006

W powsińskim ogrodzie botanicznym niewidomi mogą dotknąć roślin i przeczytać o nich na tabliczkach napisanych brajlem.

- Nasi wychowankowie zawsze słyszą: Nie ruszaj, nie dotykaj, uważaj, popsujesz. To, że mogą wejść do ogrodu i delikatnie dotknąć roślin, jest dla nich niesamowitym przeżyciem - cieszy się Marek Jakubowski, wychowawca w ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci niewidomych w Owsińskach. Już zbiera zapisy na wycieczkę.

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie jest jedynym w kraju, gdzie dla osób niewidomych przystosowano całą szklarnię. Tabliczki z informacjami w języku Braille'a mają się znaleźć przy każdej z 1500 egzotycznych i rzadkich roślin. Pod nimi będą tablice z dużym wyraźnym drukiem, żeby mogli je przeczytać niepełnosprawni ze swoich wózków. - Tak jest m.in. w Wiedniu, Berlinie i Budapeszcie. Postanowiliśmy wziąć przykład z tych miast - mówi Katarzyna Borowska, specjalista ds. promocji w powsińskim Ogrodzie.

Niewidomi będą mieli dostęp do wszystkich roślin rosnących blisko ścieżek. Przy 64 z nich już znalazły się napisane brajlem tabliczki z opisami. - Każda jest przywiązana do rośliny sznurkiem, tak żeby zwiedzający nie mieli problemów z jej znalezieniem. Wybraliśmy ładne, ciekawie pachnące i wyglądające rośliny. Można dotknąć m.in. kawy arabskiej, bambusa i pomarańczy chińskiej - mówi Katarzyna Borowska. Na miejscu można też posłuchać nagrań w formacie MP3, na których lektor opowiada o roślinach.

Projekt w dużej części finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt przystosowania ogrodu na potrzeby niewidomych i niepełnosprawnych wyniesie 230 tys. zł.

Autor: Katarzyna Wójtowicz
Źródło: gazeta.pl, 26 marca 2006

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas