Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Płytka wyobraźnia - szkolenie dla nauczycieli

04.04.2006
Autor: redakcja, źródło: inf. własna

W ramach kolejnej edycji kampanii Płytka wyobraźnia to kalectwo Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wydało dla nauczycieli skrypt, który pomoże w prowadzeniu zajęć edukacyjnych na temat bezpiecznego zachowania nad wodą.

Okładka skryptu dla nauczycieli

Każdego roku zwłaszcza w okresie wakacji setki młodych ludzi w wieku 13-25 lat, głownie chłopcy i młodzi mężczyźni, trafiają na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego skoku do wody. Przez lekkomyślność i brawurę dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa i w efekcie do życiowych tragedii - nawet całkowitego porażenia czterech kończyn. Osoby po tego rodzaju wypadkach często wypadają poza nawias życia społecznego – maja trudności z kontynuowaniem edukacji, zdobyciem zawodu, pracy, wymagają stałej opieki innych osób.

Dlatego też Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2001 prowadzi kampanię społeczną pod hasłem Płytka wyobraźnia to kalectwo, która ma ostrzegać młode osoby przed młodzieńczą brawurą oraz tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody.
Integracja chce dotrzeć do jak największej liczby młodych, zdrowych, pełnych optymizmu i chęci życia - ludzi, uświadomić im, jak poważne i nieodwracalne konsekwencje może mieć chwila nierozwagi. Jest to tym bardziej przekonujące, że w kampanii bierze aktywny udział prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji - Piotr Pawłowski, który sam jest ofiarą nieszczęśliwego skoku do wody.
Aby przekazać informacje o kampanii uczniom gimnazjów jeszcze przed końcem roku szkolnego, Stowarzyszenia przyjaciół Integracji wydało w 2006 r. skrypt dla nauczycieli (autorstwa dr Danuty Gorajewskiej) z ramowym scenariuszem zajęć edukacyjnych. Skrypt wraz z filmami stanowi kompletny pakiet edukacyjny na temat niebezpiecznych skoków do wody i udzielania pierwszej pomocy nad wodą w razie wypadków.

Skrypt skierowany jest przede wszystkim do nauczycieli gimnazjów, niemniej jednak mogą z niego korzystać wszyscy nauczyciele i opiekunowie młodzieży. Zarówno skrypt, jak i filmy go ilustrujące dostępne są na stronie internetowej www.plytkawyobraznia.pl

5 kwietnia 2006 r. w 14 miastach Polski ruszą szkolenia dla nauczycieli. W Warszawie, Krakowie, Oświęcimiu, Starachowicach, Poznaniu, Gdańsku, Opolu, Łodzi, Kwidzynie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, Jaśle i Częstochowie przedstawiciele Straży Miejskiej spotkają się z nauczycielami, aby przekazać im materiały związane z kampanią i zapoznać z przygotowanym przez Integrację skryptem.

Dzięki współpracy ze Strażą Miejską Kampania Płytka wyobraźnia to kalectwo dotrze do wielu szkół na terenie całego kraju. Planowane jest także szereg działań promocyjnych. Jak co roku, przeprowadzimy m.in. akcję plakatową w szkołach i na uczelniach, a także na dworcach PKP i PKS. Spot kampanii ponownie będzie można zobaczyć w kinach sieci BEST Film.

www.plytkawyobraznia.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas