Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje mi 500 plus?

29.03.2021
Autor: O.

Jeżeli mam stopień umiarkowany niepełnosprawności i mam padaczkę, i epilepsję skroniową, to czy mi przysługuje pobieranie świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Mam chorobę zawodową na stałe.

Szanowna Pani,

świadczenie uzupełniające (500+) jest przeznaczone dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i ma je wesprzeć finansowo ze względu na koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje osobom:

  1. które ukończyły 18 lat, i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
  2. orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
  3. orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
  4. orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Kolejny warunek uprawnienia do świadczenia uzupełniającego, to spełnienie kryterium dochodowego. Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (np. emerytury, renty), albo suma tych świadczeń, o charakterze innym niż jednorazowe z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami, nie przekracza kwoty 1700 zł brutto miesięcznie (od 1 marca 2021 r. będzie to 1772,08 zł).

Samo posiadanie orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie daje Pani prawa do uzyskania świadczenia uzupełniającego (tzw.500+). To świadczenie przysługuje osobie, która jest całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji. Musi zostać więc wykazane, iż osoba nie ma możliwości samodzielnie egzystować (potrzebna jest pomoc innych osób w związku z samoobsługą, poruszaniem się czy komunikacją, itp.). Może Pani złożyć wniosek o to świadczenie do ZUS (ESUN), zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wystawione przez lekarza (nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku); dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, w takim wypadku zostanie Pani skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który zbada czy jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji. Jeśli takie orzeczenie wyda lekarz orzecznik ZUS, otrzyma Pani 500+.

Podstawa prawna:

ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z dnia 31 lipca 2019 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1936)

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas