Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności lub rentę?

29.03.2021
Autor: P.

Kardiolog wykrył u mnie w lipcu tamtego roku tętniaka aorty piersiowej 5 cm. Pracuję fizycznie, a właśnie przy tętniaku mam się oszczędzać i pilnować nadciśnienia tętniczego, na które choruję od 7 lat. Mam też wiele innych schorzeń: dyskopatię kręgów L3, L4, L5 i zerwany nerw strzałkowy wspólny. Czy na tej podstawie mogę się ubiegać o stopień niepełnosprawności lub rentę. Oczywiście chcę dalej pracować, tylko zmienić pracę z fizycznej na inną lżejszą.

Szanowny Panie,

nie wiem, ile lat ma Pan pracy - sama kwestia uzyskania renty powinna zostać omówiona z doradcami ZUS – w związku z epidemią jest możliwość skorzystania z „E-wizyty w ZUS”. Można także skorzystać z infolinii ZUS - 22 560 16 00.

Kwestia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia medyczna, a mniej prawna. Od niekorzystnego orzeczenia powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności można (postępując zgodnie z pouczeniem) odwołać się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie można sprawę oddać do oceny sądu. Jeżeli chodzi o dokumentację, to każdy dokument wskazujący na stan zdrowia może mieć znaczenie.

Warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art.  4779 §  2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art.  47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Warto na koniec wskazać, iż zdarza się, że wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, które również zmienia orzeczenie powiatowego (miejskiego) zespołu w zakresie nie zaskarżonym przez odwołującego się, również czasami na „niekorzyść” odwołującego.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas