Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Eksmisja osoby z niepełnosprawnością za długi bez prawa do lokalu socjalnego. Skarga nadzwyczajna RPO

01.02.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: rpo.gov.pl
ceglana ściana budynku i widok na ulice na którą pada rozmyte światło

Gmina wypowiedziała bezrobotnemu mężczyźnie z niepełnosprawnością oraz jego żonie prawo do najmu lokalu socjalnego z powodu trzymiesięcznego zalegania z opłatami. Sąd orzekł eksmisję bez zbadania ich sytuacji materialnej i zdrowotnej. Z wyrokiem tym nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył w tej sprawie skargę nadzwyczajną.

Mężczyzna z niepełnosprawnością i jego żona zalegali z opłatami za czynsz i media za trzy miesiące. Gmina wysłała ostateczne wezwanie do zapłaty i uprzedziła o zamiarze wypowiedzenia najmu. Po 14 dniach od otrzymania wezwania małżeństwo wezwano do opuszczenia lokalu, czego oni nie zrobili. Gmina wniosła zatem do sądu pozew z żądaniem eksmisji.

Wyrok zaoczny

Sąd wezwał pozwanych do stawiennictwa i wskazania, czy którekolwiek z nich jest osobą bezrobotną, rencistą albo emerytem spełniającą kryteria do świadczenia z pomocy społecznej, osobą obłożenie chorą, niepełnosprawną, sprawującą opiekę i wspólnie zamieszkałą z osobą niepełnosprawną.

Pozwani jednak nie odbierali przesyłek sądowych, nie stawili się na rozprawie w 2015 r. i nie wiedzieli o postępowaniu sądowym. Sąd wydał wyrok zaoczny, orzekając eksmisję małżeństwa i ustalając, że nie przysługuje im prawo do lokalu socjalnego.

Jak zauważa RPO, bez postępowania dowodowego nie można orzec eksmisji zaocznie, gdyż sąd musi ustalić sytuację rodzinną, zdrowotną i majątkową pozwanego. Zatem pozbawiono osobę z niepełnosprawnością przysługującego mu prawa do lokalu socjalnego, oferując jedynie miejsce w placówce dla osób bezdomnych.

RPO, wnosząc skargę nadzwyczajną, zauważa, że postępowanie sądowe przeprowadzono wadliwie. RPO podkreśla, że m.in. naruszono ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Bez postępowania dowodowego

„Polegało to na tym, że wbrew jednoznacznej dyspozycji tego przepisu, sąd przed wydaniem wyroku zaocznego nie przeprowadził obligatoryjnego postępowania dowodowego dla ustalenia sytuacji osobistej i majątkowej pozwanych. W konsekwencji ustalił, że pozwanemu (osobie z niepełnosprawnością) i jego żonie nie przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego” – czytamy na stronie RPO.

Naruszone przepisy

Naruszono także zasadę wolności i praw człowieka, zasadę zaufania do państwa i prawa do sądu.

„Uchybienia sądu pozbawiły ochrony przed bezdomnością osobę bezrobotną, legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności, należącą do grupy szczególnie chronionej prawem przed eksmisją na bruk. Zaniechanie sądu podważyło zaufanie do organów państwa – skoro prawo to może być odbierane jako iluzoryczne” – czytamy na stronie RPO.

Więcej informacji na stronie RPO.

 

 

Komentarz

  • że co?
    Marcin
    01.02.2021, 18:23
    Gmina postąpiła słusznie, czynsz w lokalach socjalnych to są dosłownie grosze, za 20-30 metrowe mieszkanie mowa o kwocie od 40 zł do 60 zł za miesiąc !!!. Widocznie nie zależało im na mieszkaniu

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas