Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

15.01.2013
Autor: Tomasz Przybyszewski
Źródło: Integracja 6/2010 (aktualizacja: 29.01.2014)

Zima nie sprzyja samodzielności. Co robić, gdy utknie się w domu z powodu zasp śniegu? Jak nie zostać... na lodzie? Jak co roku przypominamy, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników.

Wiele osób poruszających się na wózkach czy o kulach cierpi zimą z powodu nieodśnieżonych chodników dużo bardziej niż osoby pełnosprawne. Także osobom chodzącym z białą laską zaspy śniegu utrudniają orientację w przestrzeni. Warto jednak wiedzieć, że za każdy fragment terenu, w tym i chodnika, ktoś odpowiada. Zimą musi go więc odśnieżać.

Jasne jest, że gdy pada śnieg, to nikt nie da rady skutecznie go odgarniać. Jeśli jednak zalega, mimo że przestał padać dzień, dwa wcześniej, to mamy prawo się niecierpliwić. Każdy teren ma kogoś odpowiedzialnego za odśnieżanie, ale by go znaleźć, trzeba przeprowadzić miniśledztwo. Z wydanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy poradnika „Zimowe oczyszczanie miasta” (plik PDF) dowiadujemy się, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie i zapobieganie śliskości określonych rejonów miasta. W innych miejscowościach nazwy odpowiedzialnych za odśnieżanie jednostek mogą być różne.

„Koperty” też odśnieżane

Za usuwanie śniegu, lodu lub błota z chodników położonych wzdłuż nieruchomości odpowiada jej właściciel, administrator lub zarządca osiedla. Jeśli chodnik nie przylega do nieruchomości, jest np. oddzielony od płotu lub muru budynku pasem trawnika, obowiązek jego odśnieżania spada na zarządcę drogi. Podobnie jest wówczas, gdy chodnik nie jest w ogóle wyodrębniony. Właściciel nieruchomości nie odpowiada także za usuwanie śniegu z chodników, na których dopuszczone jest płatne parkowanie. Za ich utrzymanie odpowiedzialny jest zarząd drogi, który pobiera opłaty za postój. On także powinien odśnieżać płatne miejsca parkingowe, w tym znajdujące się w tych strefach „koperty”.

Nieodśnieżona koperta
Koperty bywają niestety traktowane jako miejsce do zrzucania zalegającego śniegu, fot.: Tomasz Przybyszewski

Kto jest zarządcą drogi, a więc powinien dbać o chodnik? W przypadku drogi gminnej – wójt, burmistrz lub prezydent miejscowości; drogi powiatowej – zarząd powiatu; wojewódzkiej – zarząd województwa, a krajowej – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. Warto pamiętać, że w miastach na prawach powiatu (czyli inaczej w powiatach grodzkich; a miast takich w Polsce jest 65) zarządcą wszystkich dróg publicznych, wraz z chodnikami, jest prezydent miasta. Przepis ten nie dotyczy jedynie autostrad i dróg ekspresowych, choć przy takich drogach trudno o chodniki.

W Warszawie za utrzymanie chodników i miejsc parkingowych (w strefie płatnego parkowania) wzdłuż dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. Do jego obowiązków należy również usuwanie śniegu m.in. z przejść dla pieszych na skrzyżowaniach głównych ulic, w tym z kładek nad ulicami, dojść do stacji metra. Za stan przystanków autobusowych i tramwajowych odpowiedzialny jest w Warszawie Zarząd Transportu Miejskiego. Odśnieżanie w stolicy chodników nieprzylegających do posesji, położonych wzdłuż dróg gminnych, to zadanie urzędów poszczególnych dzielnic.

Do sądu za złamaną nogę

Ustalenie, kto odpowiada za odśnieżanie konkretnego fragmentu terenu, jest szczególnie ważne, gdy przez czyjeś zaniedbanie dojdzie do wypadku, np. złamania nogi. Zasadne jest wtedy domaganie się odszkodowania, także sądownie. Winę trzeba udowodnić, dlatego warto zadbać o udokumentowanie wypadku, choćby robiąc telefonem komórkowym zdjęcia nieodśnieżonego chodnika lub prosząc o wsparcie świadków zdarzenia. Niestety, sprawę komplikować może fakt, że przepisy nie precyzują, jak szybko po opadach śniegu należy doprowadzić chodnik do odpowiedniego stanu. Jeśli jednak właściciel nieruchomości powierzył odśnieżanie innej osobie lub firmie, za skutki odpowiada ten, kto podjął się zlecenia.

Zaśnieżony parking, a osoba na wózku nie może podjechać do samochodu
Odśnieżając, warto pamiętać o osobach z niepełnosprawnością, które muszą dotrzeć do swoich samochodów, fot.: Tomasz Przybyszewski

Gdy nie mamy pewności, kto jest odpowiedzialny za nieodśnieżony chodnik lub mamy problemy z wyegzekwowaniem jego uprzątnięcia, należy zadzwonić do straży miejskiej lub gminnej. Wizyta strażników może się dla winnego zaniedbań skończyć przypomnieniem o obowiązkach, ale i mandatem, a nawet wezwaniem do sądu. W dużej części Polski do straży miejskiej lub gminnej dzwonić można na bezpłatny numer alarmowy – 986.


Czy nieodśnieżone chodniki przeszkadzają Ci w codziennym życiu? Napisz nam o tym w komentarzu pod artykułem.

Komentarz

  • odsniezanie
    Helena
    17.01.2013, 21:50
    Ja tez mieszkam w małej dzielnicy iwiem żeo centrum dba się lepiej niż odzielnice,ale coroku jest to samo. Cieszę sie że unas niema tyle sniegu co we Francji.Przetrwalismy tyle,przetrwamyiresztę tej zimy,ja chodzę na protezie też nie jest mi łatwo. Pozdrawiam wszystkich HELENA

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas