Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Korzystanie z prawa do obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin

04.05.2021
Autor: A.

Jestem nauczycielką z przyznanym orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie z zakresu prawa pracy. Czy nauczyciel korzystający z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć w swojej placówce, może podejmować się niewielkiego dodatkowego zarobkowania świadczonego w ramach umowy zlecenia? 

Szanowna Pani,

w obecnym stanie prawnym czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto taki pracownik nie może być zatrudniony w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Ograniczeń tych nie stosuje się, jeżeli na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Powyższe reguły dotyczą osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ramach stosunku pracy. Ustawodawca nie zdecydował się na ich „rozciągnięcie” na inne rodzaje stosunków zobowiązaniowych. Oznacza to, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia może być dłuższy niż 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Powoduje to również możliwość zawarcia umowy zlecenia obok zawartej umowy o pracę i świadczenie pracy w ramach umowy cywilnoprawnej po zakończeniu pracy w ramach umowy o pracę, z tym samym (jeżeli czynności, które mają być wykonywane w ramach umowy zlecenia, nie pokrywają się z czynnościami, które wykonywane są w ramach stosunku pracy) lub innym pracodawcą.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas