Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sytuacja mojego syna i postępowanie ZUS

29.04.2021
Autor: D.

W październiku uznano mojego syna za osobę trwale niezdolną do samodzielnej egzystencji i przyznano świadczenie 500+. Po 10 miesiącach ZUS poczynił starania, aby syna tego świadczenia pozbawić, po tym jak wystąpiłam o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Odmówiono przyznania renty i pozbawiono syna 500+. Można powiedzieć, że zaszkodziłam synowi występując o rentę. Liczne komisje różnie orzekały, raz niezdolny do samodzielnej egzystencji a częściowo zdolny do pracy, następnym razem niezdolny do pracy a zdolny do samodzielnej egzystencji. Skończyło się na tym, że częściowo zdolny do pracy i zdolny do egzystencji. Sprawę rozstrzygnie sąd. Nie wiedziałam, że jak coś się przyznaje na stałe, to ZUS ma prawo w każdej chwili to odebrać. Czy to jest zgodne z prawem? Z tego co przeczytałam w decyzji, każda ze stron miała 14 dni na zaskarżenie decyzji.

Szanowna Pani,

Sprawy przed ZUS mogą być przedmiotem rozpatrzenia w trybie nadzoru nad wykonywaniem orzecznictwa lekarskiego. Dzieje się tak często w sytuacjach takich jak w Pani przypadku, gdy w nowo wszczętym postępowaniu ustalenia są inne niż w poprzednim.  

Zawsze zalecam przed złożeniem wniosku o dane świadczenie, aby skonsultować to z prawnikiem (np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych), czy sprawy nie wpływają na siebie.

Jedną z takich kolejnych tzw. „pułapek” to obecnie kwestia występowania o nowe orzeczenie o niepełnosprawności w dobie pandemii . Wskazuję, że cały czas w mocy pozostają orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz związane z nimi uprawnienia (np. prawo do określonych świadczeń), nawet jeżeli ważność tego orzeczenia (zgodnie z datami zapisanymi w orzeczeniu) kończy się w trwającym okresie pandemii, a osoba nie wystąpiła o wydanie nowego orzeczenia. 

Uregulowały tą kwestię przepisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zalecam także zapoznać się z informacjami na Pełnomocnik Rządu: podczas pandemii nie musisz występować o nowe orzeczenie, by otrzymywać świadczenia i zasiłki - niepelnosprawni.pl  oraz Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas