Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Duda: potrzeba zmian w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności

31.01.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Zbudowanie jednego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności, ale z przeznaczeniem do różnych celów - to główny kierunek zmian rekomendowanych przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych w wydawaniu orzeczeń o niepełnosprawności w Polsce.

Jarosław Duda na posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, dotyczącym systemu orzecznictwa o niepełnosprawności oraz potrzebnych kierunkach zmian, podkreślił, że obecnie w Polsce istnieje sześć systemów orzeczniczych. – Od lat wiemy, że taki system nie jest efektywny, gdyż są osoby, które mają nawet po trzy orzeczenia wydane z różnych miejsc. Rekomendacja jest jednoznaczna - system powinien być ujednolicony. To będzie bardzo trudne, co nie oznacza, że nie mamy do tego dążyć – mówił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. – W tej chwili trwają już rozmowy z ZUS o przekazaniu mu orzecznictwa do celów zatrudnieniowych – dodał.

Należy pamiętać, że istotą obowiązującego systemu jest orzekanie o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych oraz ustalenie jej stopnia w celu uzyskania świadczeń, np. renty.

Minister Duda rekomenduje sześć propozycji zmian w systemie orzecznictwa: zachowanie dotychczasowego modelu orzekania pod względem kryteriów, czyli naruszenia sprawności organizmu i pełnienia ról społecznych, redefinicja dziecka z niepełnosprawnością oraz podniesienie granicy wieku orzekania dzieci z 16 do 18 lat i redefinicja stopni niepełnosprawności z uwzględnieniem starzejącego się społeczeństwa. Według ministra potrzebna jest także zmiana formy organizacyjno-prawnej zespołów ds. orzekania, by zwiększyć funkcjonalność nadzoru merytorycznego, oraz rezygnacja z instytucji przekładania orzeczeń organów rentowych na orzeczenia o niepełnosprawności i zmniejszenie liczby zespołów orzekających.

- W tej chwili w systemie orzeczniczym o stopniu niepełnosprawności mamy 298 powiatowych zespołów ds. orzekania oraz 16 wojewódzkich. W 2012 r. liczba wniosków o wydanie orzeczenia dla osób poniżej 16 r. ż. wyniosła 111 tys., a powyżej tego wieku - ponad 727 tys. Obserwujemy stały wzrost składanych wniosków i wydawanych orzeczeń, np. w 2012 r. w stosunku do roku 2011 był on 5-procentowy. System eksmoon wskazuje na 2 mln 300 tys. osób, którym wydano orzeczenia – mówił Krzysztof Kosiński, wicedyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zaznaczył on, że w minionym roku orzecznictwo kosztowało 94 mln zł., a wpływ na zwiększoną liczbę wniosków mają przede wszystkim zmiany prawne w obszarze uzyskiwania świadczeń rodzinnych, głównie zasiłku pielęgnacyjnego.

Z kolei Wojciech Skiba, prezes PFRON, podkreślił, że w 2012 r. aż o 13 proc. zwiększyła się także liczba wniosków o wyższy stopień niepełnosprawności – ze stopnia lekkiego na umiarkowany. – Różnica w wyższym dofinansowaniu z SODiR dla pracownika ze stopniem umiarkowanym wpływa na presję w zespołach, by wydawały orzeczenia o umiarkowanym, a nie lekkim stopniu – mówił Skiba. Podkreślił, że usprawnienie systemu orzekania jest podstawowe i pierwotne przed ustaleniem systemu innych form wsparcia osób z niepełnosprawnością. 

Na znaczenie definicji samej niepełnosprawności oraz orzekania o niej na podstawie międzynarodowej klasyfikacji WHO-ICF zwrócił uwagę Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia. – Według tej klasyfikacji podstawą do orzekania jest sprawność człowieka, a nie jednostki medyczne. W naszym kraju też czeka nas zmiana tej filozofii – mówił. Ministerstwo Zdrowia popiera konieczność zmian w systemie orzeczniczym, ale stopniowych i powolnych. – Nie chcemy rewolucji – deklarował wiceminister.

Właściwe definicje

Orzekanie o niepełnosprawności, zarówno w ZUS, jak i w KRUS, oparte jest właśnie na ICF –  ocenie funkcjonalnej kondycji człowieka, co podkreślili Grażyna Kaplińska z departamentu orzecznictwa ZUS oraz Jan Kopczyk, naczelny lekarz KRUS. W zeszłym roku ZUS wydał 900 tys. orzeczeń do celów rentowych, a KRUS - 170 tys.  – W latach 2005-2010 liczba orzeczeń wydawanych przez KRUS spadła o 20 proc. – zwrócił uwagę senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Senator zastanawiał się, sugerując się oceną niektórych organizacji, czy orzekanie o zdolności bądź niezdolności do pracy nie jest stygmatyzujące dla osoby, która podlega tej ocenie, choć jak sam zauważył, chodzi o samo nazewnictwo i właściwą definicję, a nie zasadnicze cele.

Podczas posiedzenia Komisji pojawił się także wątek umiejscowienia systemu orzeczniczego. Senator Jan Michalski sugerował, że powinno być to biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. - Na pewno system powinien zostać ujednolicony; trudno powiedzieć mi dziś, gdzie powinien się znaleźć, ale na pewno nie będziemy uchylali się od tych obowiązków, jeśli będzie taka potrzeba – mówił minister Duda.

Senator Augustyn podkreślił, że jest to początek prac nad systemem. – To spotkanie jest pewnym wydarzeniem, bo próbowałem ustalić, kiedy ostatnio rozmawiano na ten temat, i nie było łatwo. Widać dziś, że jesteśmy zdolni myśleć nie tylko resortowo i to spotkanie żadną miarą nie może być uważane za koniec. Chcieliśmy przybliżyć się do diagnozy sytuacji, zobaczyć ją także od strony praktyków, a teraz najważniejsze, by był ciąg dalszy.

Senator obiecał monitorowanie tej sprawy i zapewnił, że Komisja będzie uczestniczyła w procesie zmian. Wydaje się, że nikt z obecnych nie miał wątpliwości, że są one konieczne i muszą zmierzać w rekomendowanym kierunku ujednolicenia i przejrzystości zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności.
 

Komentarz

  • Dostępnośc
    Max
    31.01.2013, 17:20
    Oczywiscie, zamiast 298 zespolow zrobi sie ich np. 20. Rzad zaoszczedzi, a ludzie nie beda wystepowac o orzeczenia, bo stan zdrowia lub koszty dojazdu nie pozowla im na dojazd np. 100km do siedzby zespolu. Statystycznie niepelnosprawnych bedzie mniej, uprawnionych do swiadczen rowniez. OSZCZEDNOSCI KOSZTEM TYCH, KTORZY NIE MOGA MANIFESTOWAC BEDA NIEMALE! Strukturaz zespolow powinna byc niezmieniona, To krok wstecz, przed 1997r., kiedy byly tylko wojewodzkie zespoldy orzekajace. Trzeba po prostu zredefiniowac zle okreslony umiarkowany stopien, zdyscyplinowac ZPCh, aby nie szantazowaly niepelnosprawnych z lekkim stopniem, ze zostana zwolnieni oraz ujednolicic kryteria zespolow i ZUS. ZESPOLY W KAZDYM POWIECIE WINNY ZOSTAC, tak, jak mamy OPSy w kazdej gminie, by ludzie mieli latwy dostep do tych instytucji. A OGOLNIE RZECZ BIORAC LUDZIOM NIEPELNOSPRAWNYM NALEZY DAWAC WEDKE CZYLI PRACE, A NIE RYBY CZYLI ZASILKI. System pracy chronionej, to dzisiaj zwykly wyzysk poszkodwanych ludzi i budowanie kapitalu przez prezesow tych firm. PRAWIE Kazda firma OCHRONIARSKA, to ZPCh. To skandal: ochrona i niepelnosprawni ludzie (najlepiej ze znacznym stopniem) :-) Dlaczego Rzad sie tym nie zajmie? W mojej ocenie kazdy kto ma lekki stopien, bez problemu znajdzie prace na otwartym rynku, a ludzi ze znacznym stopniem nikt nie chce zatrudniac, a te grupe nalezy wspierac. Chyba lepiej, aby taki czlowiek pracowal? Panstwo wtedy dolozy do niego nie 100%, a np. tylko 60%. Rachunek ekonomiczny jest prosty, nie wspominajac o takich dobrach, jak rehabilitacja spoleczna i emocjonalna ludzi, najczesciej zamknietych w 4 scianach. W TYM KRAJU TYLKO POZORNIE ZMIENIA SIE SYTUACJA NIEPELNOSPRAWNYCH, tj. dostrzega sie juz problem i mowi sie o nim, ale dzialalnia sa pozorowane, a tzw. zdrowe spoleczenstwo tych ludzi nie akcpetuje. Istnieje prawo, ktorego sie nie przestrzega. Mamy tylko ladnie opakowana propagande. Mam 40 lat, wyzsze wyksztalcenie i staz pracy (na wozku!) 14-letni. Moj kolega rowniesnik-gornik-elektryk (pracujacy w biurze kopalnii!) za 2 lata idzie na emeryture, a ja schorowany mam pracowac do 67 roku :-) Za 2 lata On bedzie bral emeryture i dalej gdzies dorabial, a ja za chwile pojde na glodowa rente, po ...nastu latach pracy. Tak wyglada nasza sytuacja w tym kraju. No ale my sie nie skrzykniemy i nie pojedziemy autobusami pod ministerstwo palic opony, rzucac srubami i prowokowac potyczki z policja. Jeszcze kilka reform, kilka lat i naszego problemu nie bedzie... STATYSTYCZNIE I EKONOMICZNIE Serdecznie pozdrawiam cale srodowisko!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas