Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bezpłatne badania w Światowym Dniu Walki z Rakiem

01.02.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji już w sobotę, 2 lutego, w wielu miastach Polski będzie można zrobić bezpłatne badania profilaktyczne.

Tradycyjnie, już po raz trzynasty, 30 placówek medycznych w całej Polsce otworzy drzwi dla pacjentów, którzy bezpłatnie będą mogli skorzystać z porad onkologa, wykonać cytologię, mammografię, USG czy kolonoskopię. Odbędą się także wykłady na temat zdrowego stylu życia czy wczesnej diagnostyki nowotworowej.

- Organizując po raz kolejny Dzień Otwartych Drzwi, naszym głównym celem nie jest oczywiście zmiana sytuacji epidemiologicznej, bo w ciągu jednego dnia się jej nie zmieni, ale to, co my nazywamy oswajaniem raka – mówi agencji Newseria dr Grzegorz Luboiński, kierownik oddziału zabiegowego Kliniki Chirurgicznej Centrum Onkologii w Warszawie i sekretarz Polskiej Unii Onkologii.

Specjaliści zwracają uwagę, że najważniejsza w walce z rakiem jest profilaktyka. Liczba zachorowań na nowotwory podwaja się mniej więcej co 15-20 lat.

 – Jest grupa nowotworów, na które sobie sami zapracowujemy. Klasycznymi nowotworami są tak zwane nowotwory tytoniozależne. To jest rak płuca, rak krtani, przełyku, jamy ustnej, pęcherza moczowego. Mniej więcej 30 procent nowotworów, zwłaszcza takich powodujących zgon, to nowotwory tytoniozależne. Mówiąc o profilaktyce, nie sposób nie wspomnieć, że najprostszą, najtańszą i najskuteczniejszą profilaktyką byłoby zaprzestanie palenia – mówi dr Luboiński.

Według niego w ostatnim czasie wzrasta świadomość pacjentów w kwestii leczenia nowotworów. Postępujący rozwój medycyny pozwala na trafniejsze dopasowanie leczenia do chorego, ale największą przeszkodą w terapii są względy ekonomiczne – onkologia jest droga. W Polsce od 2000 roku działa Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, który wygasa za dwa lata.

- Apelujemy do polityków, aby zastanowili się, czy nie należy powołać nowego programu, bo ten kończy się za dwa lata. Może nie programu zwalczania, ale poprawy warunków leczenia chorób nowotworowych. Pacjenci onkologiczni w Polsce mogą być spokojniejsi, ale jeszcze wiele brakuje – mówi dr Luboiński.


Pobierz program Dnia Drzwi Otwartych w placówkach w całej Polsce, podany za Polską Unią Onkologii (.doc)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas