Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Czy odlicza się pieluchy?

13.02.2013
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 6/2012

Dostałem wezwanie do Urzędu Skarbowego w ramach losowego sprawdzenia PIT, a dotyczącego mojej teściowej. Niestety, US zakwestionował odliczenie pieluch od podatku. Teściowa jest 10 lat po wylewie, całkowicie sparaliżowana. Biuro rachunkowe twierdzi, że takie odliczenie mogę zrobić, ponieważ pieluchy w jej przypadku są niezbędne do funkcjonowania, a urząd skarbowy się sprzeciwia. Czy jest jakaś szansa, żeby udowodnić urzędowi, że się myli? A może się nie myli? Proszę o pomoc.

Eugeniusz B. z woj. zachodniopomorskiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko:
Niestety, pieluch, pieluchomajtek nie można odliczyć. Wydatki rehabilitacyjne, które można odliczyć, są ściśle wyliczone. Rodzaj wydatków uważanych za związane z rehabilitacją premiowanych ulgą został enumeratywnie wymieniony w ust. 7a art. 26 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.). Niestety, zakupu pieluch nie można potraktować jako zakupu leków.

W przepisach prawa farmaceutycznego określono, że produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt. Zatem za lek może być uznana jedynie substancja lub mieszanina substancji, a tego wymogu nie spełniają środki i materiały opatrunkowe i higieniczne. Tak więc zakup pieluch nie może być przedmiotem odliczenia od dochodu z tytułu wydatków
na leki.

Zakupu pieluch nie można także odliczyć jako wydatków poniesionych na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji. Zakup pieluchomajtek, niewątpliwie ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnością, nie będzie podlegał odliczeniu od dochodu, gdyż nie można ich uznać za sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne.

Podstawa prawna: Art. 26 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • to tylko pOlSkA
    Majki S.
    25.02.2015, 22:12
    W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik nie może odliczyć wydatków na: - pościel rehabilitacyjno - zdrowotną (kołdra, poduszka, materac) PKWiU 17.40.24-99.00, - pieluchomajtki (pampersy) – odpowiedź MF dla Rzeczpospolitej z dnia 17.03.2009 r., - wynajęcie sprzętu rehabilitacyjnego - odpowiedź MF dla Rzeczpospolitej z dnia 17.03.2009 r., - zakup specjalnie dostosowanego samochodu osobowego (SIP 188267). Ulga rehabilitacyjna nie obejmuje sprzętu gospodarstwa domowego. Wydatki poniesione na jego nabycie lub naprawę nie podlegają odliczeniu. Istotnym warunkiem odliczenia wydatków jest to, aby zakupione przedmioty były niezbędne w rehabilitacji. Ma to miejsce wtedy, gdy pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek oraz przedmiot ten jest wykorzystywany (używany) w rehabilitacji, przywraca sprawność organizmu lub ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych. Powyższa przesłanka sprawia, iż ten sam przedmiot u jednej osoby niepełnosprawnej będzie podlegał odliczeniu, a u drugiej nie.
    odpowiedz na komentarz
  • pieluchy na dzieci
    Jarek
    19.02.2015, 19:08
    Obowiązkowo wszystkie maluchy powinny miecz zapewnioną higienę a więc pieluchy.Mam gromadkę dzieci i typową Polkę(Praca to dom i Kościół).Mój obecny dochód to 1500 brutto. Gdzie ta polityka prorodzinna.I oczywiście nie chcę korzystać z żadnych zasiłków.
    odpowiedz na komentarz
  • Bogowie czy idioci?
    Z. Wardal
    19.02.2014, 00:41
    Temat jest rozległy, więc postaram się wspomnieć o kwestiach najbardziej istotnych. Opinia Pani prawnik jest typowym przejawem syndromu Boga występującego u prawników. Wspomnę tylko, że jest to wąska grupa nie wyselekcjonowana wskutek mechanizmów swobodnej konkurencji, a jedynie "wylicencjonowana" oraz "wymatkowana" i "wytatusiowana". Prawnicy nie powinni wypowiadać się tak łatwo zarówno w kwestiach technicznych jak i medycznych. Podobnie urzędnicy urzędów skarbowych. Pani prawnik mogłaby zauważyć, że środki opatrunkowe zawierają warstwę substancji wyjałowionej wobec czego zapobiegają wielu chorobom jak np. zakażenie. Podobnie pieluchomajtki, które spełniają niewątpliwie funkcję medyczną. Ale w swojej istocie są one sprzętem technicznym. Przecież powstały w NASA jako idea indywidualnej toalety w której zastosowano rozwiązanie techniczne oparte na usuwaniu niepożądanej substancji poprzez jej wchłanianie. Logika zatem jest prosta, ale ... w Polsce. Podejrzewam, że dla wielu tzw. "szacownych" "mądrych" wspomnienie o NASA i piluchomajtkach to coś bardzo śmiesznego lub niepojętego. Tzw. pampers był przedmiotem patentów np. United States Patent 3,710,797. Patenty przyznawane są bez względu na dziedzinę techniki na wynalazki nowe. Zatem przedmiotem prawa patentowego są wynalazki techniczne. Skoro pielucha uzyskała patent należy traktować ją jako sprzęt techniczny. Pieluchomajtki jako sprzęt? Z punktu widzenia techniki sprzętem może być np. rękawica. Np. jako sprzęt ochrony osobistej w elektrotechnice. Zatem należy wyraźnie stwierdzić, że opinia Pani prawnik jak i inne podobne opinie np. urzędów skarbowych są błędne.
    odpowiedz na komentarz
  • MAM POWAZNE PYTANIE NURTUJĄCE MASE INWALIDÓW?
    inwalida 1.grupy.
    18.02.2013, 17:48
    OPIEKUN ODWOZIŁ MNIE NA BADANIA I ZABIEGI. UDAŁSIĘ DO APTEKI PO LEKI JAK JECHAŁ UDERZYŁ NIEGO PIJANY KIEROWCA . POLICJA STERDZIŁA ZE WINA PODPITEGO KIEROWCY . MÓJ SAMOCHÓD ZOSTAŁ ZABRANY LAWETA I OPINIA BIEGŁEGO KASASJA SAMOCHODU CAŁKOWITA. SAMOCHÓD SŁUZYŁ DO WOŻENIE NA ZABIEGI, DIALIZY I SPECJALISTÓW > BYŁEM BEZSAMOCHODU I POSTAWONY KUPNO AUTO I NIEMOGŁEM LICZYC POMOCY NA ZAKUP PFRON WEC ZAKUPIŁEM SAMOCHÓD WŁASNE DOCHODY I OSZCZENOŚCI DAŁEM NA ZAKUP AMOCHODU URZYWANEGO I UDAŁEM DO URZEDU SKARBOWEGO I TAM DOWEDZAŁEM RÓŻNE WERSJE MOŻNA ODLICZYC OD DOCHODU DRUGI ZADNYM WYPATKU MOŻE PAN ODLICZYC TYLKO 2280zł LUB ZWÓCIC DO URZEDU NA PISMIE UDZELENIE ODPOWEDZI KOSWZTUJE 40zł TO NA 6dni ZYCIA RÓZNE SĄ FAKTY I MASE I(NWALIDÓW DOSIEGA . PROSZE O GRUTOWNE WYJAŚNIENIE TEJ KWESTI?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Prawo jest

Sonda

Czy oglądasz mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 2018?

Biuletyn

Wspierają nas