Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Czy odlicza się pieluchy?

13.02.2013
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 6/2012

Dostałem wezwanie do Urzędu Skarbowego w ramach losowego sprawdzenia PIT, a dotyczącego mojej teściowej. Niestety, US zakwestionował odliczenie pieluch od podatku. Teściowa jest 10 lat po wylewie, całkowicie sparaliżowana. Biuro rachunkowe twierdzi, że takie odliczenie mogę zrobić, ponieważ pieluchy w jej przypadku są niezbędne do funkcjonowania, a urząd skarbowy się sprzeciwia. Czy jest jakaś szansa, żeby udowodnić urzędowi, że się myli? A może się nie myli? Proszę o pomoc.

Eugeniusz B. z woj. zachodniopomorskiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko:
Niestety, pieluch, pieluchomajtek nie można odliczyć. Wydatki rehabilitacyjne, które można odliczyć, są ściśle wyliczone. Rodzaj wydatków uważanych za związane z rehabilitacją premiowanych ulgą został enumeratywnie wymieniony w ust. 7a art. 26 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.). Niestety, zakupu pieluch nie można potraktować jako zakupu leków.

W przepisach prawa farmaceutycznego określono, że produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt. Zatem za lek może być uznana jedynie substancja lub mieszanina substancji, a tego wymogu nie spełniają środki i materiały opatrunkowe i higieniczne. Tak więc zakup pieluch nie może być przedmiotem odliczenia od dochodu z tytułu wydatków
na leki.

Zakupu pieluch nie można także odliczyć jako wydatków poniesionych na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji. Zakup pieluchomajtek, niewątpliwie ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnością, nie będzie podlegał odliczeniu od dochodu, gdyż nie można ich uznać za sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne.

Podstawa prawna: Art. 26 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Komentarz

  • Bogowie czy idioci?
    Z. Wardal
    19.02.2014, 00:41
    Temat jest rozległy, więc postaram się wspomnieć o kwestiach najbardziej istotnych. Opinia Pani prawnik jest typowym przejawem syndromu Boga występującego u prawników. Wspomnę tylko, że jest to wąska grupa nie wyselekcjonowana wskutek mechanizmów swobodnej konkurencji, a jedynie "wylicencjonowana" oraz "wymatkowana" i "wytatusiowana". Prawnicy nie powinni wypowiadać się tak łatwo zarówno w kwestiach technicznych jak i medycznych. Podobnie urzędnicy urzędów skarbowych. Pani prawnik mogłaby zauważyć, że środki opatrunkowe zawierają warstwę substancji wyjałowionej wobec czego zapobiegają wielu chorobom jak np. zakażenie. Podobnie pieluchomajtki, które spełniają niewątpliwie funkcję medyczną. Ale w swojej istocie są one sprzętem technicznym. Przecież powstały w NASA jako idea indywidualnej toalety w której zastosowano rozwiązanie techniczne oparte na usuwaniu niepożądanej substancji poprzez jej wchłanianie. Logika zatem jest prosta, ale ... w Polsce. Podejrzewam, że dla wielu tzw. "szacownych" "mądrych" wspomnienie o NASA i piluchomajtkach to coś bardzo śmiesznego lub niepojętego. Tzw. pampers był przedmiotem patentów np. United States Patent 3,710,797. Patenty przyznawane są bez względu na dziedzinę techniki na wynalazki nowe. Zatem przedmiotem prawa patentowego są wynalazki techniczne. Skoro pielucha uzyskała patent należy traktować ją jako sprzęt techniczny. Pieluchomajtki jako sprzęt? Z punktu widzenia techniki sprzętem może być np. rękawica. Np. jako sprzęt ochrony osobistej w elektrotechnice. Zatem należy wyraźnie stwierdzić, że opinia Pani prawnik jak i inne podobne opinie np. urzędów skarbowych są błędne.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas