Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: Czy odlicza się pieluchy?

13.02.2013
Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 6/2012

Dostałem wezwanie do Urzędu Skarbowego w ramach losowego sprawdzenia PIT, a dotyczącego mojej teściowej. Niestety, US zakwestionował odliczenie pieluch od podatku. Teściowa jest 10 lat po wylewie, całkowicie sparaliżowana. Biuro rachunkowe twierdzi, że takie odliczenie mogę zrobić, ponieważ pieluchy w jej przypadku są niezbędne do funkcjonowania, a urząd skarbowy się sprzeciwia. Czy jest jakaś szansa, żeby udowodnić urzędowi, że się myli? A może się nie myli? Proszę o pomoc.

Eugeniusz B. z woj. zachodniopomorskiego

Anita Siemaszko. Fot.: Piotr Stanisławski
Prawnik Anita Siemaszko:
Niestety, pieluch, pieluchomajtek nie można odliczyć. Wydatki rehabilitacyjne, które można odliczyć, są ściśle wyliczone. Rodzaj wydatków uważanych za związane z rehabilitacją premiowanych ulgą został enumeratywnie wymieniony w ust. 7a art. 26 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.). Niestety, zakupu pieluch nie można potraktować jako zakupu leków.

W przepisach prawa farmaceutycznego określono, że produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt. Zatem za lek może być uznana jedynie substancja lub mieszanina substancji, a tego wymogu nie spełniają środki i materiały opatrunkowe i higieniczne. Tak więc zakup pieluch nie może być przedmiotem odliczenia od dochodu z tytułu wydatków
na leki.

Zakupu pieluch nie można także odliczyć jako wydatków poniesionych na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji. Zakup pieluchomajtek, niewątpliwie ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnością, nie będzie podlegał odliczeniu od dochodu, gdyż nie można ich uznać za sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne.

Podstawa prawna: Art. 26 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Komentarz

  • to tylko pOlSkA
    Majki S.
    25.02.2015, 22:12
    W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik nie może odliczyć wydatków na: - pościel rehabilitacyjno - zdrowotną (kołdra, poduszka, materac) PKWiU 17.40.24-99.00, - pieluchomajtki (pampersy) – odpowiedź MF dla Rzeczpospolitej z dnia 17.03.2009 r., - wynajęcie sprzętu rehabilitacyjnego - odpowiedź MF dla Rzeczpospolitej z dnia 17.03.2009 r., - zakup specjalnie dostosowanego samochodu osobowego (SIP 188267). Ulga rehabilitacyjna nie obejmuje sprzętu gospodarstwa domowego. Wydatki poniesione na jego nabycie lub naprawę nie podlegają odliczeniu. Istotnym warunkiem odliczenia wydatków jest to, aby zakupione przedmioty były niezbędne w rehabilitacji. Ma to miejsce wtedy, gdy pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek oraz przedmiot ten jest wykorzystywany (używany) w rehabilitacji, przywraca sprawność organizmu lub ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych. Powyższa przesłanka sprawia, iż ten sam przedmiot u jednej osoby niepełnosprawnej będzie podlegał odliczeniu, a u drugiej nie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas