Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstał Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących

08.03.2013
Autor: PAP

Łódzki magistrat opracował pierwszy dotykowy Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących. Opracowanie ma trafić m.in. do Polskiego Związku Niewidomych oraz szkół. Na początek wydano 100 egzemplarzy.

Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących powstał w oparciu o rozwiązania wypracowane przy wykonaniu Atlasu Miasta Łodzi, który posiada opracowanie w wersji polskiej i angielskiej. Jest pierwszym tyflograficznym (wypukła grafika dla niewidomych) planem miasta Łodzi.

Atlas ma umożliwić osobom z dysfunkcją narządu wzroku poznanie poprzez dotyk, zrozumienie i odwzorowanie różnych aspektów geograficznych związanych z lokalizacją Łodzi na terenie kraju, województwa oraz położeniem ważnych obiektów i ulic w mieście.

Opracowanie ma trafić m.in. do ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci słabowidzących i niewidomych oraz Polskiego Związku Niewidomych. Na początek wydano 100 egzemplarzy, bo na tyle pozwalają środki w tegorocznym budżecie miasta - powiedział PAP rzecznik prezydenta miasta Marcin Masłowski.

Szczegółowa mapa dla osób niewidomych

Atlas składa się z 21 plansz, wykonanych w druku wypukłym, podzielonych na dwie części - ogólną, ukazującą położenie Łodzi w kraju i województwie, oraz szczegółową - pokazującą ważne miejsca w mieście.

Plansze składają się z kolorowej wkładki wydrukowanej na kartonie w druku płaskim i powiększonym, przydatnym dla osób słabowidzących, oraz wykonanego technologią termoformowania z folii PET wypukłego obrazu mapy.

Plansze plastikowe zawierają również opisy przedstawione w alfabecie Braille'a. Do atlasu dołączono broszurę z wykazem plansz, skrótów i obiektów zamieszczonych na mapach (drukiem czarnym oraz w alfabecie Braille'a).

W skład zespołu redakcyjnego opracowania weszli m.in. dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Polskiego Związku Osób Niewidomych. W przygotowaniu wsparcia pod względem technicznym i merytorycznym udzielili także pracownicy Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Według łódzkiego magistratu plany miast dla osób niewidomych lub słabowidzących posiadają także Warszawa, Kraków, Poznań i Płock.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas