Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne wyższe o 200 zł od kwietnia

26.03.2013
Autor: PAP

Od 1 kwietnia rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe 200 zł, a w ciągu pięciu lat średnia wartość świadczenia pielęgnacyjnego ma wynieść tyle, ile płaca minimalna - zakłada program, który 26 marca przyjął rząd.

- Przyjęliśmy rządowy program wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki temu programowi od 1 kwietnia do końca tego roku osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi, wymagającymi całodobowej opieki, uzyskają kolejne 200 zł - poinformował premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodał, że jest to "rozpędzanie programu", który zakłada, że w ciągu pięciu lat osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. "To przynajmniej częściowo odpowiada na potrzebę społeczną uzawodowienia w jakimś sensie opieki całodobowej nad dzieckiem niepełnosprawnym" - mówił premier.

- To wymaga głębokiej korekty w całym systemie, m.in. opracowania kryteriów. Zakładamy, że wysokość płacy minimalnej to będzie średnia wysokość świadczenia, bo chcielibyśmy zbudować system, zgodnie z którym będziemy w stanie skutecznie stworzyć kryteria, które pomaga nam dać więcej pieniędzy tym, którzy są w większej potrzebie, a trochę mniej tym, których dramat jest mniejszy - wyjaśnił Tusk.

Zaznaczył, że system ma elastycznie odpowiadać na rzeczywiste potrzeby ludzi.

Zgodnie z programem, osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne (spełniające warunki zawarte w ustawie o świadczeniach pielęgnacyjnych, czyli takie, które nie podjęły pracy lub zrezygnowały z niej, aby opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym) otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu i innych świadczeń).

W praktyce (zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych) opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne (520 zł) i do końca czerwca br. dodatkowe 100 zł (co wynika z kontynuacji programu rządowego), od kwietnia będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wypłacany, ale o tę kwotę zostanie powiększone świadczenie pielęgnacyjne, które wyniesie 620 zł. Do tej kwoty zostanie doliczone 200 zł, czyli łączne wsparcie nie zmieni się i nadal będzie wynosiło 820 zł.

Pomoc - 200 zł - będzie wypłacana (w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego) przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo inny upoważniony organ gminy. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy będzie wszczynane z urzędu, czyli zainteresowani nie będą musieli składać dodatkowych wniosków, co powinno zwiększyć dostępność pomocy. Wsparcie będzie realizowane ze środków budżetu państwa (na ten cel zostanie przeznaczone ok. 176 mln zł). Szacuje się, że z tej pomocy skorzysta ok. 95 tys. osób miesięcznie.


Najnowsze informacje o dodatkowych 200 zł dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością znajdziesz w tym artykule.

Komentarz

  • Polska to nie jest kraj dla starych ludzi!
    Bezradna
    05.04.2013, 19:09
    A co z osobami starszymi. Ustawa w obecnej formie sprawi że osoby które zrezygnowały z pracy na rzecz zajęcia się osobą starsza i niepełnosprawną tak jak ja (relacja babcia wnuczka) stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Proponowany zasiłek o który ewentualnie mogę się starać jest nie osiągalny bo prawie nikt nie spełnia wymagań. Bardzo współczuję rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Należą im się pieniądze za tak ciężką pracę ale osoby takie jak ja też ciężko pracują każdego dnia więc co mam teraz zrobić z babcią- oddać do domu starców? Nie mogę iść do pracy bo opiekuję się nią mam jeszcze małe dziecko. To świadczenie choć trochę pomagało bo mogłam kupić pampersy i niezbędne środki pielęgnacyjne dla babci(91lat). Jak mam jej wytłumaczyć, że będzie mieć odparzenia bo zabrakło mi na maść i krem bo Rząd zmienił ustawę. Czy mam zapytać któregoś z ministrów czy pożyczy mi na pampersy i podkłady do łożka? Ustawa jest nie sprawiedliwa, dyskryminująca i ktoś powinien ją zaskarżyć do Trybunału. Polska to nie jest kraj dla starych ludzi a może do ostatniego świadczenia w czerwcu dołożą nam darmowy pawulon i w ten sposób będą chcieli rozwiązać problem?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas