Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe informacje o reformie systemu orzekania. Minister Wdówik wystąpił w Senacie

11.02.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum Integracji
Źródło: inf. własna
Paweł Wdówik w garniturze i pod krawatem

Dwa stopnie niepełnosprawności oparte o cztery kluczowe filary oceny, orzekanie od dzieciństwa stopnia niepełnosprawności oraz powstanie Krajowego Centrum Orzeczniczego z oddziałami terenowymi – to niektóre z założeń nowego systemu orzeczniczego, nad którymi pracuje obecnie rząd.

O głównych założeniach nowego systemu mówił podczas posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej 10 lutego 2021 r. Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Ku niezależnemu życiu

- Cel jest taki, żeby orzeczenie było możliwie najbardziej precyzyjne, czyli mówiące nam możliwie dużo o zakresie wsparcia, jakiego osoba z niepełnosprawnością potrzebuje w celu wyrównywania jej szans w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym, rodzinnym – w niezależnym życiu – mówił minister Paweł Wdówik.

Podkreślił, że celowo używa takich określeń „z innej bajki”, jak niezależne życie, którymi dotychczas nie posługuje się polskie prawodawstwo, postrzegające dotąd niepełnosprawność w kategoriach deficytu i konieczności przywracania człowiekowi sprawności.

Nowe rozwiązania mają traktować niepełnosprawność jako stan, który odpowiednio skompensowany daje szansę na niezależne życie, na pełny udział w życiu społecznym i pozwoli osobom z niepełnosprawnością funkcjonować bardziej jako m.in. płatnicy podatków niż biorcy świadczeń.

To wpisuje się w szerszy kontekst, jakim jest program Dostępność Plus, gdzie traktuje się osoby z niepełnosprawnością jak obywateli, którzy chcą żyć tak jak wszyscy, a nie jak tych, nad którymi należy się pochylić i udzielić niezbędnej pomocy.

Podejście konwencyjne

- Kolejnym krokiem jest „Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnością 2020-2030”, nad którą pracowaliśmy intensywnie i jest przygotowana do przyjęcia przez Radę Ministrów. Jest to kompleksowy dokument pokazujący to zupełnie nowe podejście, i orzecznictwo w tę strategię się wpisuje. Kierunkiem zasadniczym jest Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych – mówił Paweł Wdówik.

- Chcemy, żeby orzecznictwo tak właśnie postrzegało osobę, jako funkcjonującą w możliwie szerokim spektrum społecznym – dodał. – Dlatego będziemy w orzecznictwie stosować ten podstawowy mechanizm orzekania o niepełnosprawności, w sensie jej stopnia, jako tym głównym mierniku, ale do tego będziemy mieć cztery dodatkowe wymiary orzekania: o zdolności do pracy, zdolności do samodzielnego życia, potrzebach edukacyjnych i wymiarze funkcjonowania społecznego, rodzinnego.

Zniknie także dotychczasowa zasada, że do 16. roku życia nie orzeka się stopnia niepełnosprawności. W nowym systemie planuje się orzekanie stopnia od samego początku.

Nowa, niezależna struktura

Powołane zostanie Krajowe Centrum Orzecznicze, podległe ministrowi ds. zabezpieczeń społecznych, oraz jego terenowe oddziały. Będzie możliwość orzeczenia się w miejscu zamieszkania.

Jak podkreślił Pełnomocnik, niezależność tej struktury ma gwarantować obiektywizm oceny.

Prawa nabyte

Minister Wdówik podkreślił, że chce rozwiać wszelkie niepokoje i obawy dotyczące praw nabytych.

- Nic nikomu nie zostanie zabrane. Jeśli ktoś ma orzeczenie na stałe i z niego wynikają konkretne rozwiązania, to dalej ta osoba będzie je posiadać. Chyba że sama uzna, że chce się orzec z jakiegoś powodu w nowym systemie. Nie ukrywam, że nowe narzędzia wsparcia chcemy wiązać już z nowym systemem – mówił Pełnomocnik. – Prawa nabyte są i będą, i nic nie będziemy nikomu zabierać – podkreślił.

Zaznaczył też, że celem nowego systemu jest podkreślenie podmiotowości osób z niepełnosprawnością, aby pomoc była skierowana bezpośrednio do samych osób, a nie ich opiekunów.

- To jest oczywiste, że są sytuacje, gdzie obecność opiekuna jest stale konieczna i nie jest tak, że chcemy coś zabrać opiekunom – zaznaczył jednak.

Co z poradniami?

Podczas dyskusji senatorowie pytali ministra przede wszystkim o to, kiedy będą mogli zapoznać się z projektem dotyczącym nowego systemu orzekania oraz o rolę poradni psychologiczno-pedagogicznych w nowym porządku.

- Strach, który teraz pojawił się w poradniach, jest winą rządu. Nikt nie wie, jak ma działać system. MEiN wysłał do poradni do konsultacji projekt dotyczący edukacji włączającej, a przecież to musi być spójne. W ten sposób wzbudzacie państwo naturalny niepokój – mówiła senator Krystyna Szumilas.

- Rola poradni nadal będzie bardzo duża, bo samo orzeczenie o niepełnosprawności będzie zawierać tylko zasadnicze elementy wskazujące na potrzebę wsparcia – tłumaczył minister. – Poradnie nie będą wyłączone z tego procesu, nadal będą robić to, co teraz. Centrum Orzekania, powiedzmy na moim przykładzie, powie: „niezdolność do czytania i pisania”, a poradnia wskaże narzędzia wsparcia.

Od kiedy nowe przepisy?

Senator Jan Filip Libicki pytał o czas, kiedy będą wdrożone zmiany.

- Chciałbym, aby do końca tego roku ta ustawa była uchwalona. Zakładamy dwa lata okresu przejściowego. W tym okresie będą obowiązywały dotychczasowe przepisy. Zatem 2024 rok to czas, kiedy mogłoby zacząć obowiązywać nowe orzecznictwo – powiedział minister Wdówik.

Zaznaczył jednak, że są to terminy z założeniem dużego marginesu, ze względu na brak wiedzy obecnie, z jakimi poprawkami ustawę przyjmie Sejm i Senat.

- Mogę w tej chwili powiedzieć, że wystąpię do premiera o możliwość upublicznienia większej części projektu, ale jak państwo zauważyliście wcześniej, konsultacje w momencie, gdy toczą się prace, mogłyby sprawić, że nie ruszylibyśmy ani na krok – zaznaczył.

Prace ministerialnego zespołu nad reformą orzecznictwa zakończyły się w styczniu 2021 r.

Projekt trafi do premiera

- Obecnie przystępujemy do badań, które mają wystandaryzować narzędzia, jakie będą używane do przeprowadzenia oceny funkcjonalnej osób orzekanych, w taki sposób, żeby te wartości punktowe, wynikające z klasyfikacji ICF, były dopasowane do warunków w Polsce – powiedział Paweł Wdówik.

Potem projekt wraz z powyższą analizą zostanie przedstawiony premierowi, a potem nastąpią konsultacje publiczne.

Kiedy wyrównanie świadczeń?

Senator Magdalena Kochan, wraz z senatorem Markiem Plurą, pytali ministra, kiedy nastąpi realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który nakazywał zrównanie świadczeń opiekunów osób z niepełnosprawnością, niezależnie od wieku, od którego występuje niepełnosprawność.

Pełnomocnik odpowiedział, że nie będzie to możliwe w tym roku, ale uzależnione jest to od nowego systemu orzecznictwa.

- Z bólem przyznaję, że to źle, że przez tyle lat tego nie załatwiliśmy, i tym gorzej, że jeszcze w tym roku tego nie załatwimy. W pełni się zgadzam, że jest to rzecz, która się domaga wyrównania – podkreślił.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • PRACA,
  KRUL
  29.03.2021, 12:22
  DWA,ORZECZENIA,CZYLI,ZNACZNY,WYPADA
  odpowiedz na komentarz
 • Prawa nabyte...
  Gorszy ON
  16.02.2021, 21:49
  To właśnie jest chore, ciągle chroni się jedną grupę która ma coś na satałę i mogą czuć się bezpiecznie i ciągle kopie się osoby które mają orzeczenia czasowe lub starają się po raz pierwszy. Stale śrubuje się wytyczne dotyczące orzecznictwa, tak aby przyznawać jak najmniej rent jak i orzeczeń o niepełnosprawności. Ludzie ciężko chorzy otrzymują częściową neizdolnosć do pracy lub lekki stopień niepełnosprawności, podczas gdy inni z orzeczeniami na stałe przyznawanymi 20 lat temu i więcej mają znaczne stopnie, pierwsze grupy w ZUS i wielu z nich (nie wszyscy) są 100% samodzielni, to jest po prostu hipokryzja. Zawsze wszystkei reformy idą na niekorzyść nowych orzeczeń, co kilka lat wyznaczane są nowe wytyczne - o czym mało kto wie, o tym wiedzą orzecznicy i osoby ustalające te wytyczne, zwykły człowiek nawet o tym nie wie. Kpinę sobie robicie z ludzi. Po raz kolejny będziemy mieć przyrost chorych ludzi bez orzeczeń podczas gdy ci ze stałymi mogą czuć się bezpiecznie. Chcecie robić reformy to róbcie tak aby nie uzdrawiać ludzi. Mój umiarkowany stopień to zasiłek pielęgnacyjny i stały ok 280zł, nie mam prawa do ulgi komunikacyjnej, nie mam prawa do odliczenia czegoś od podatku bo nie pracuję i nie jestem wstanie pracować, nie mam prawa nawet do zbiórki charytatywnej na rehabilitację i leczenie ponieważ potraktowane zostanie to jako dochód. Znajomi z dużo lepszym stanem zdrowia mają renty na stałe, znaczne stopnie na stałe, jeżdżą samochodem, wspinają się na ścianki, jeżdżą na rolkach, nartach, rowerach, swobodnie noszą zakupy, dzieci na ręku a ja często mam problem z dojściem do łazienki, nie wspomnę o wyjściu z domu, mam całkowity zakaz dźwigania czy wykonywania wysiłku aby nie pogorszyć stanu zdrowia, widocznie muszę przestać przestrzegać zaleceń lekarzy i doprowadzić do znaczego pogorszenia stanu zdrowia aby otrzymać lepsze orzeczenie lub odzyskać prawo do renty socjalnej, tyle że wtedy już długo nie pożyję, chyba że o to chodzi rządzącym i orzecznikom.
  odpowiedz na komentarz
 • Panie ministrze i inni rządzący, nie moge sie z tym pogodzić
  do tamtego roku byłam człowiekiem w tym państwie, obecnie czuję się jak śmieć
  16.02.2021, 13:27
  mi zabrano 600zł z MOPR bo obniżono stopień niepełnosprawności na lekki, nie ważne czy t mi zabrane pieniadze zostały przeznaczone na 14 emeryturę czy nie, ale jak tak można rządzić że pozostawia się jedneosoby bez żadnych środków do życia mimo ze są niepełnosprane i nie sa w stanie podjąc przacy, a ludziom którzy maja emerytury 2900zł daje się 13 emeryturę i 14 mimo, że maja stałe dochody a teraz nawet chce si ę znieść limit dochodowy i wszystkim osobom, nawt tym mającym b.wysokie emerytury chce się dać 14. Po co te 13 i 14 emerytury jeśli brakuje pieniędzy dla osób niepełnosprawnych. Jaki to fundusz solidarnościowy, co on ma wspólnego z solidarnościa osób z niepełnosprawnością. Bardziej dba się np. o zdrowego 50 letniego emeryta wojskowego niż o osobę chorą. Jeśli jakaś osoba na emeryturze potrzebuje dodatkowej pomocy to powinna miec możliwość otrzymać jakiś celowy zasiłek na to co jest jej niezbędne. a nie tylko osoby chore musza chodzić i tułać sie i tracić ostatnie siły, po ośrodkach pomocy społecznej pozbawione przy tym własną godność. Niech taki 50 letni emeryt, albo starszy dostający ponad 29000 emerytury pójdzie chociaż raz po taki zasiłek do MOPR to od razu odechce się niejednemu dodatkowych pieniędzy. A chory musi żebrać, bo nie mający żadnego źródła dochodu nie z własnej winy. Ja tez kiedyś pracowałam jak byłam zdrowa kilkanaście lat i płaciłam wszystkie składki, a teraz jestem niezauważalna, pozostawiona samej sobie. Osoby takie jak ja też potrzebują pomocy. Jedna z osób bezdomnych powiedziała na ulicy łatwo się znaleźć, ale zdecydowanie trudniej z niej powrócić
  odpowiedz na komentarz
 • Bus nie kursuje przed 7.
  Ttt
  15.02.2021, 21:35
  Jak sobie poradzą samorządy z naszą nagłą potrzebą pracy, nie wszyscy są mobilni jak premier. A ich chęci brak do organizowania bo najlepiej to"radźcie sobie sami" . Czy obligatoryjnie ich zmusicie, wątpię bo to KOSZTY dla was.
  odpowiedz na komentarz
 • Wcześniejsze emerytury dla niepelnosprawnych
  niepełnosprawny nauczyciel
  15.02.2021, 12:46
  Czy niepełnosprawni mogą przejść na wczesniejsza emeryture, np. po przepracowaniu 25 lat? Przepracowalem jako nauczyciel 25 lat, mam stopień znaczny ,pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (wzrok).
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma uzdrawiania chorych.
  człowiek
  13.02.2021, 11:27
  Panie ministrze nikt nie rozdaje pieniędzy,których nie ma w budżecie.Teraz nie ma z czego zabrać,więc zabiera się najsłabszym.Podaj się pan do dymisji,tak jak ten cały rząd,bo jesteście zwykłymi cwaniakami szukającymi w kieszeniach najsłabszych pieniędzy.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzekanie
  Wieloletnia ON
  13.02.2021, 08:17
  ON są grupą którą można "pomiatac" bo nikt się za nami nie ujmie chyba że dla pokazu troski o ON na potrzeby pijaru politycznego. Pan Minister mówi ze troszczy się o ON zeby mogli byc platnikami czyli "super troska", a może by tak zatroszczyć się o 100% dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych, a nie 10% np.koszt protezy 40.000 a NFZ daje 4.000, buty 800 zl. a NFz daje przy hednej nodze z deformacja 110 zl. bo druga noga jest zdrowa więc mozna chodzic w jednym bucie więc może wartoby bylo zacząć od takiej reformy a potem jak ON nie będą musialy ponosić tak dużych kosztów leczenia, zaopatrzenia można się zastanowić nad reformą orzecznictwa. A wobec takich zamiarów ministerstwa to polecam kierunek zmiany orzecznictwa ON na dwa następujące 1.przydatność ekonimicza, 2.nieprzydatny-wskazanie eutanazja. Przykre to bardzo ale z każdym rokiem wychodzi prawda że ON są balastem dla finansów publicznych, społeczeństwa etc. Do połowy lat 90 system orzekania oparyy był na rodzajach schorzenia a obecnie i to było w miarę wiarygodne a obecnie na czym będzie?!
  odpowiedz na komentarz
 • brawo Wdówik
  Marecki
  12.02.2021, 19:30
  Pan Minister Wdówik, sam doświadczając ciężkiej niepełnosprawności bardzo dobrze zna i czuje sytuacje w środowisku ON. Zarówno te normalne jak i te - niestety bardzo liczne, patologiczne. I chwała mu za to, że nie chowa głowy w piasek, tylko patologie nagłaśnia i piętnuje. Z tego powodu spotyka Go hejt, ale bierze to na klatę i nie ulega. I tym zyskuje uznanie PRAWDZIWYCH O.N. Oby się nie uląkł i oby nie odpuścił. Życzyć Mu należy by miał determinację zawalczyć ze spadkiem zatrudnienia ON powodowanym rozbudową świadczeń socjalnych dla osób biernych zawodowo przy równoległym mnożeniu pułapek zniechęcających do aktywności zawodowej, co skutkuje m.in. udokumentowaną (raport PFRON z 2017 r.) 84% niechęcią niepełnosprawnych nie tylko do pracy, ale i do szukania pracy. Wśród tych pułapek można wyróżnić: 1). Pułapkę orzeczniczą - skutkującą odbieraniem orzeczeń o niepełnosprawności i/lub orzeczeń o niezdolności do pracy, co skutkuje utratą konkurencyjności z tyt. pozbawienia wsparć dla pracodawców ON oraz pozbawieniem pracującej ON świadczenia rentowego. 2). Pułapkę rentową - czyli limity dorabiania po przekroczeniu, których renta jest pomniejszana lub zawieszana), co skutkuję lękiem ON, że dobrze wykonywaną i wynagradzaną pracą spowodują zagrożenie dla świadczenia rentowego. 3). Pułapkę zdrowotną - skutkującą obowiązkiem pracy ON aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, mimo dużych ubytków zdrowia, sprawności i/lub sił co skutkuje lękiem o dożycie tego wieku jako takiej kondycji i skorzystania z emerytury. 4). Pułapkę zatrudnieniową - czyli działające na niekorzyść ON, uprawnienia do umowy na czas nieokreślony wg art. 25-1 Kodeksu Pracy mimo posiadania terminowego lub na stałe orzeczenia o niepełnosprawności, co skutkuje niepodpisywaniem z ON np. trzeciej umowy na czas określony i rozwiązaniem stosunku pracy. Likwidacja powyższych wymaga śmiałych i niekonwencjonalnych decyzji np.: Ad. 1. Gwarancję utrzymania posiadanego orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia on niepełnosprawności przez cały okres zatrudnienia na umowę o pracę z opłacanymi składkami na ubezpieczenia społeczne - co jest możliwe przez odpowiednie zmiany w ustawach orzeczniczych oraz uznanie, że praca jest najwyższą formą rehabilitacji, co uzasadnia zwolnienie ON pracujących legalnie z konieczności stawania na komisje orzecznicze w czasie zatrudnienia. Ad. 2. Zaniechanie ograniczania wysokości zarobkowania przez osoby niepełnosprawne posiadające świadczenie rentowe poprzez likwidację zapisów o limitach przychodu we wszystkich ustawach rentowo-emerytalnych - po przekroczeniu których renta jest zmniejszana lub zawieszana. To uwolni inwencję i ambicje dla podnoszenia kwalifikacji celem uzyskania lepiej płatnej pracy, i pozbawi lęku, że wyższe wynagrodzenie pogorszy ich sytuację finansową. Wszak renta - co najwyżej, rekompensuje wydatki ON na leki, leczenie, rehabilitację i niezbędną pomoc innych. Na zapewnienie normalnego, bezstresowego życia - w dobie niestabilności sił i zdrowia pracujących ON, niezbędnym jest uzupełnianie pracą zarobkową dochodów z renty. Ad. 3. Wprowadzenie prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę dla pracujących osób niepełnosprawnych - przez to pracujące ON pozbędą się lęku, że zbyt długa praca pozbawi ich resztek zdrowia i sprawności na starość. Ad.4. Likwidację pułapki zatrudnieniowej - poprzez wyłączenie pracowników niepełnosprawnych (na ich wniosek lub za ich zgodą), spod wymogów przepisu Kodeksu Pracy art. 25(1) § 1 skutkującego koniecznością zawarcia bezterminowej umowy o pracę po drugiej umowie na czas określony. Obecnie każde orzeczenie o niepełnosprawności czy niezdolności do pracy - terminowe lub bezterminowe, można zmienić (a nawet w całości unieważnić) decyzją administracyjną. To zaś skutkuje dla pracodawców utratą wsparcia - w formie ulg we wpłatach na PFRON lub dofinansowania do wynagrodzeń takich osób, albo utratą uprawnień związanych z posiadaniem odpowiednio wysokiego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracodawcy, nie chcąc ryzykować ww. wolą zwalniać niepełnosprawnych niźli przedłużać z nimi umowy terminowe - by nie wiązać się umowami o pracę na czas nieokreślony. W ten sposób ‘przywilej’ zawarty art. 25(1) § 1 działa na niekorzyść samych zainteresowanych, gdyż dla ON lepszym jest praca na wiele umów na czas określony, niźli nie mieć pracy w ogóle. MAJĄC NA UWADZE, ŻE PRACA ZAROBKOWA JEST NAJLEPSZĄ I SPOŁECZNIE AKCEPTOWANĄ WIZYTÓWKĄ O.N. CAŁE ŚRODOWISKO TAKICH OSÓB WINNO WSPIERAĆ PANA MINISTRA W POWYŻSZYCH DZIAŁANIACH.
  odpowiedz na komentarz
 • Opiekun
  Era
  12.02.2021, 17:15
  Czyli dalej kpina z opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, bogate dzieci mają prawie tyle co my. Po co był ten wyrok TK
  odpowiedz na komentarz
 • Wydłużenie Terminu ??? Co ten facet wyprawia ???
  Mistrz
  12.02.2021, 12:22
  Według mojej opinii, ten facet, to DNO. Po raz drugi wydłużył termin zatwierdzenia wniosków na Asystenta Osobistego. HALO ! Mamy połowę lutego ! Wytrzeźwiej wreszcie ! To program od 01.01.2021, a nie od kwietnia. Kto go wreszcie zdymisjonuje ?
  odpowiedz na komentarz
 • Orzekania
  ON
  12.02.2021, 09:48
  Pomalutko, po cichutku a potem zabrać dwa razy tylke co się dało. Mamy PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ. może by tak ustalić stopnie niepełnosprawnosci według których będzie się poddawało ON eutanazji oficjalnie a nie cichcem.
  odpowiedz na komentarz
 • Rav
  Rav
  12.02.2021, 00:38
  A kiedy w końcu będą większe podwyżki rent niż najmniej 50 zł i renty będą bez podatku ?
  odpowiedz na komentarz
 • tytułem uzupełnienia
  rere
  11.02.2021, 22:45
  "Senator Magdalena Kochan, wraz z senatorem Markiem Plurą, pytali ministra, kiedy nastąpi realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który nakazywał zrównanie świadczeń opiekunów osób z niepełnosprawnością, niezależnie od wieku, od którego występuje niepełnosprawność." Sęk w tym, że wyrok TK wcale nie nakazał zrównania świadczeń dla wszystkich opiekunów, tylko uznał za niekonstytucyjne różnicowanie prawa do świadczenia w zależności od wieku powstania niepełnosprawności w przypadku osób nalężących do tej samej grupy (dorosłych osób z niepełnosprawnością). Wyższe wsparcie dla dzieci i ich opiekunów jest wciąż możliwe.
  odpowiedz na komentarz
 • Załóżmy że...
  Hubert
  11.02.2021, 22:07
  Taki głuchoniemy np. już w dzisiejszym systemie po reformie renty socjalnej autorstwa PISu z 2003 nie ma do niej prawa, ale dostaje z reguły stopień umiarkowany w PZON. I teraz tak. Teoretycznie w nowym systemie musi dostać drugą grupę, żeby zostać uznany za niepełnosprawnego i mieć jakąś" kompensację" na rynku pracy i wiązałoby się to przyznaniem mu renty, lub zostanie całkiem uzdrowiony/ wykluczony. Nietrudno zgadnąć, który wariant wybierze rząd. Jest jeszcze trzecia opcja, być może korzystna dla tej grupy, lecz dla innych zabójcza, czyli pozostawienie głuchoniemych w drugiej grupie, ale ta grupa nie dostanie świadczeń, lecz tylko wyżej wymienioną kompensację. Renty dostanie tylko pierwsza grupa, która zostanie mocno okrojona z powodu dużych kosztów, co już Pan Wdowik we wcześniejszym wywiadzie powiedział i przy okazji wyrównanie świadczeń dla opiekunów. Najlepszy punkt tej reformy, czyli włączenie MON do, systemu, został skreślony, co jeszcze bardziej potwierdza, co ta reformama na celu. Mam nadzieję, że jednak ujawnią treść ustawy przed wyborami, choć wątpię, skoro nie wejdzie przed nimi, i odbiłoby się to na wynikach wyborów. PS. Inne grupy niepełnosprawnych przepraszam, że pominąłem, tak tylko przykładowo określiłem jak to będzie wyglądało.
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy ???
  Mistrz
  11.02.2021, 21:17
  Ten człowiek jest do NIEZWŁOCZNEJ dymisji. Nie robi nic, tylko dementuje iplanuje, ok, czasem chciałby. Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Wolę jednak osobę nie dotkniętą niepełnosprawnością na tym stanowisku. To wstyd dla naszego środowiska. Jak ostatnio powiedział Duda - "Chodzi o pieniądze". Niech Wdówik wreszcie odpowie, dlaczego dyskryminuje osoby niepełnosprawne. Dlaczego program Asystent Osobisty 2021 dlsa jednych ogłaszany jest w lipcu 2020, a dla innych w grudniu, kiedy nie ma szans na start 1 stycznia. Wciąż brak pomocy asystentów i tak będzie co najmniej do końcs marca. Kwartał bez pomocy, a jemu to powiewa.
  odpowiedz na komentarz
 • Pan tak na powaznie ? czy ze swoistym przymruzeniem oka??????????
  slabowidzacy
  11.02.2021, 21:05
  oczy szeroko zamkniete
  odpowiedz na komentarz
 • I co z tym Świadczeniem Uzupełniającym
  Katarzyna opiekun ON
  11.02.2021, 20:49
  Panie Wdówik Pełnomocnik Osób Niepełnosprawnych w Sejmie jest moja petycja BKSP-145-IX-37/19, która po posiedzeniu Komisji (PET) uzyskała projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla opiekunów na wcześniejszych emeryturach. Projekt ustawy został skierowany do Pani Marszałek Sejmu jest podpisany i ma nadany nr DRUKU 745. Z dopiskiem: projekt ustawy wchodzi w życie z dniem 1 marca 2021 r. Pytam na jakiej podstawie Pan Pełnomocnik wypowiedział się na posiedzeniu Senatu w dniu 10-02-2021 r., że w tym roku nie otrzymamy świadczenia uzupełniającego. Dlaczego Komisja PSiR w Sejmie nie podjęła żadnych prac do druku 745 skierowanego do pierwszego czytania 17 listopada 2020 r. Panie Wdówik ja opiekun w wieku 70+ ON w stopniu znacznym Apeluję do Pana o pomoc podjęcia działań wznowienia prac do druku 745. Była też moja petycja w Senacie to ją odrzucono twierdząc, że nad taką samą petycją są zaawansowane prace w Sejmie. Jak długo jeszcze będziemy tak traktowani jak konieczne zło. Zaznaczam jeszcze, że Pan Pełnomocnik ON otrzymał od mojej osoby Apel o przyspieszenie prac nad Drukiem 745 Czekam na rzetelną pozytywną odpowiedź na temat przyznania świadczenia uzupełniającego w trybie pilnym opiekunom na wcześniejszych emeryturach na ENP i EWK przyznanych z rozporządzenia Rady Ministrów opiekujący się dorosłymi dziećmi w wieku powyżej 40 lat niesamodzielnymi w stopniu znacznym.
  odpowiedz na komentarz
 • Osoby chore psychicznie
  Krystyna
  11.02.2021, 20:19
  A co z osobami chorymi psychicznie. Np. Schizofrenicy, jak będą orzekania, jak osoba chora może być oceniana bezpośrednio. A kto wie co w tej głowie siedzi. Chciałam wiedzieć w tej kwestii jakie są postanowienia
  odpowiedz na komentarz
 • Przykre
  Guti
  11.02.2021, 19:51
  Mamy zostać płatnikami, a nie świadczeniobiorcami, czyli płacić podatki za młodych under 25, a jak założą rodziny to bykowe na ich dzieci. Przykre, że rząd szczycący się wiarą katolicką dopuszcza się czegoś takiego. Plus dla Wdowika za szczerość. Jako jedyny nie owija w bawełnę
  odpowiedz na komentarz
 • Cudowne ozdrowienia
  Ewa
  11.02.2021, 19:04
  Szykuje się prawdziwa fala cudownych "uzdrowień". Po 15 latach umiarkowanego stopnia zabrali i zmienili na lekki, odwołanie- nic, kolejne nic, poszłam do sądu i tam po prawie roku udowadniania, że moje 6 operacji to efekt choroby genetycznej, że moje serce nie działa tak jak powinno, że po powrocie z pracy czasem wracam nieprzytomna z bólu i udało się sąd przywrócił na postawie opinii biegłych stopień umiarkowany. Co mam od państwa? 220 zł zasiłku, nie mam renty, muszę pracować aby za coś żyć, tylko każde wyjście do pracy jest dla mnie walką z bólem, turnus mi się nie należy bo w Warszawie ciągle mają za mało środków, a ja nie jestem dzieckiem, rehabilitacja to fikcja. Zastawiam się co będzie kiedy nie dam już rady iść do pracy, bo choroba postępuje, z czego będę żyła, czy nie wyląduje pod mostem.
  odpowiedz na komentarz
 • reforma
  stach
  11.02.2021, 18:14
  Nie ma co się martwić, nowy system pozwoli na uzdrowienie osób niepełnosprawnych, zamiast trzech stopni ,pozostaną dwa ,a tym samym zmniejszy się grupa niepełnosprawnych. Także będzie cudem za uznanie kogoś, jako osoby niepełnosprawnej w nowym systemie .
  odpowiedz na komentarz
 • To zmierza do ograniczenia liczby osób uznawanych za niepełnosprawne
  Dynia
  11.02.2021, 17:19
  Szykuje się to, co od wielu miesięcy piszą ludzie w komentarzach: likwidacja stopnia lekkiego. Zabrali się już też za "nadreprezentację" osób z Aspergerem. Wszystko to zmierza do jednego: uzdrowienie tych, po których choroby nie widać. Już teraz współczuję osobom po przeszczepach, których przecież nie widać, czy np. z nowotworami. Był przedsmak tego gdy zaczęli zabierać karty parkingowe osobom po amputacjach, bo ma protezę, znaczy zdrowy. Latami biłam się z ZUSem w sądzie mimo, że poruszam się na wózku i jestem słabowidząca. Także te częste komentarze, że na komisję trzeba przyjść z głową pod pachą nie są wcale przesadzone. W Polsce osoby niepełnosprawne są karane za to, że są niepełnosprawne. Jest to także jedyna grupa społeczna, którą obejmują kryteria dochodowe przy jakichkolwiek świadczeniach i pomocy. Kto to widział pisać UZASADNIENIE potrzeby kupna wózka?! Samo orzeczenie powinno wystarczyć, a już tym bardziej, gdy jest wydane na stałe.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni lekko....
  czy ktoś dostrzega takich ludzi
  11.02.2021, 13:52
  Nikomu się nie zabierze, a co będzie z osobami którym już zabrano i maja stopień niepełnosprawności lekki otrzymany na stałe, już nie wspomnę że niejednokrotnie dany w czasie trwania pandemii i zostały pozbawione zasiłków stałych mimo że nie są w stanie podjąć pracy. Już zostały pozbawione środków do życia. A teraz będa traktowane jako zupełni ozdrowieńcy, i w dalszym ciągu zmuszone będą żebrać co 3 miesiące o zasiłek celowy, tracąc swoje ostatnie siły na zbieraniu bez przerwy szeregu róznorodnych zaświadczeń. Przecież tego żaden zdrowy człowiek by nie wytrzymał, a chory niejednokrotnie od wielu lat musi bo inaczej zostanie wyeksmitowany na bruk!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Szczepienia niepelnosprawnych
  Stefan
  11.02.2021, 12:51
  A może by się Pan wiceminister Wdowik zajal kwestia szczepień niepełnosprawnych i ich opiekunów zamiast orzecznictwem. Kiedy rusza szczepienie tej grupy?Chcielibyśmy by pan wiceminister nas reprezentował w tej sprawie .Jak długo jeszcze mamy być uwięzieni w naszych domach?
  odpowiedz na komentarz
 • Stardaryzacja narzędzi
  Janusz
  11.02.2021, 12:46
  Jestem bardzo ciekaw rozwiązań wypracowywanych dla narzędzi oceny. Dla tego 5-wymiarowego wektora aż na czterech pozycjach mogę dzielić przez zero dla uzyskania prawidłowego wyniku (właśnie ta niejednoznaczność jest przyczyną, dla której nie dzielimy przez zero). Przynajmniej na razie.
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma służby zdrowia zamiast reformy orzeczen
  Obserwator
  11.02.2021, 12:15
  Niech rzad usprawni służbę zdrowia żeby leczyła a nie produkowała niepełnosprawnych.Obecnie na wizytę u specjalisty czeka się wiele miesięcy,na rehabilitacje także wiele miesięcy.Takim sposobem produkujemy tylko duza liczbe niepelnosprawnych.Niech rzad zajmie się leczeniem ludzi a nie reforma orzecznictwa i denerwowaniem niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • A kiedy 500plus dla niepelnosprawnych?
  niepelnosprawny
  11.02.2021, 11:17
  A kiedy 500plus dla niepełnosprawnych bez kryterium dochodowego? Bogate i zdrowe dzieci posłów,senatorów,lekarzy i prawników otrzymują 500plus bez kyterium dochodowego.Pieniadze dla tych bogaczy rzad bierze z podatków od niepełnosprawnych i emerytów. Proponuje zabrać te pieniądze bogaczom i dać niepełnosprawnym bez kryterium dochodowego.
  odpowiedz na komentarz
 • Szanowna Redakcjo, Proszę zapytać Pana Wdówika przy okazji wysyłki kolejnych PR wypocin:
  M.Sz.
  11.02.2021, 10:20
  Co Pan, drogi reprezentancie ON, zrobił w celu zapewnienia corocznej waloryzacji "Zasiłku pielęgnacyjnego"? Daty i działania poprosimy. Dokonano tego jednorazowo po strajku w sejmie i w Pana kręgu zainteresowań powinno być instytucjonalne rozwiązanie tej sprawy. Skoro takiego drobiazgu nie potrafi Pan załatwić, to proszę nie brać się za poważniejsze sprawy. System orzekania nie jest zabawką dla ignorantów i politycznych klakierów. Dodajmy, że brak działań Pana osoby w sprawie tej waloryzacji spowodował stratę każdej ON, w tym roku 10 zł mniej miesięcznie. Proszę mieć poczucie, że być może te pieniądze poszły na Pana premie za 2020 za "firmowanie twarzą dobrych zmian".
  odpowiedz na komentarz
 • 500+
  Inga
  11.02.2021, 07:31
  A kiedy waloryzacja (podwyżka) tzw. 500+ dla niesamodzielnych?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas