Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uzyskanie orzeczenia bez stawienia się na komisji

27.09.2006
Autor: oprac. Igor Lutomirski
Źródło: Integracja 5/2006

Niedawno minął termin ważności mojego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Niestety, ze względu na pogorszenie stanu zdrowia, nie mogę osobiście stanąć na komisji lekarskiej. Czy istnieje możliwość ustalenia stopnia niepełnosprawności jedynie na podstawie badań i zaświadczeń lekarskich, bez osobistego stawienia się przed komisją?
Pan Waldemar

Osoby, które z powodu długotrwałej choroby nie mogą stawić się osobiście na posiedzenie składu orzekającego, powinny ten fakt odnotować w stosownej rubryce wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Należy to również udokumentować odpowiednim badaniem lekarskim. W takiej sytuacji badanie lekarskie może zostać przeprowadzone w domu osoby ubiegającej się o wydanie orzeczenia.
Zgodnie z par. 8 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, istnieje możliwość wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności tylko na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej. Jest to możliwe, gdy lekarz - przewodniczący składu orzekającego - uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia. Dotyczy to osób przewlekle chorych lub przebywających w szpitalu, które mają ograniczoną możliwość poruszania się. Orzeczenie wydawane jest wówczas bez badania pacjenta.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas