Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm: uhonorowano zwycięzców konkursu „Na jednym wózku”

17.04.2013
Autor: Ada Prochyra
Źródło: inf. własna

– Dzisiaj z pełną odpowiedzialnością wszystkich tych, którzy opiekują się niepełnosprawnymi w swoich rodzinach, nazwę cichymi bohaterami. Dlaczego cichymi? Bo Wy o tym nie mówicie, nie pokazujecie swojej roli. Każdego dnia, w każdej minuty robicie coś, co płynie z Waszego serca. Opiekujecie się swoimi podopiecznymi dlatego, że ich kochacie w sposób szczególny, wyjątkowy – w taki sposób wyraziła swoje uznanie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas otwarcia konferencji „Sytuacja rodzin dzieci z niepełnosprawnością”.

Spotkanie w Sali Kolumnowej Sejmu RP rozpoczęła uroczystość uhonorowania zwycięzców konkursu „Na jednym wózku” zorganizowanego przez Fundację Promyk Słońca. W konkursie wzięło udział ponad 60 blogów, spośród których wyłoniono czwórkę laureatów: preclowastrona.blox.pl, dzielnyfranek.blogspot.com, ojcieckarmiacy.blox.pl, mojsynfranek.pl.

Nagrodzono ich wyjazdami rodzinnymi o wartości 3500 zł. Swoją nagrodę przyznali  także internauci, oddając 38 352 głosy na bloga majakropiwnicka.eu. Jego autorka – mama Mai – otrzymała nagrodę w postaci wyjazdu.

Przyznano także pięć równorzędnych wyróżnień, uhonorowanych kwotą 1000 zł. W zestawieniu tym znalazły się blogi: autyzmdzienpodniu.blogspot.com, ignacowka2010.blogspot.com, zoszkaradoszka.blogspot.com, pokochajciekubusia.pl, annajulcia.bloog.pl.

Swoje uznanie i gratulacje rodzinom przekazała w liście małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. Zapewniła w nim: „Jestem pełna podziwu dla nich wszystkich, choć wiem, że nie oczekują wyłącznie współczucia, a raczej pomocy i zrozumienia dla swojej sytuacji”. Cały list można przeczytać na stronie Fundacji „Promyk Słońca”.

Co dalej z subkontami?

Na ręce zebranych w Sali przedstawicielom władzy, m.in. posłom Sławomirowi Piechocie i Markowi Plurze, marszałek Ewie Kopacz oraz zastępcy prezesa zarządu PFRON Jackowi Brzezińskiemu, przekazano listę postulatów wypracowanych przez środowiska związane z niepełnosprawnością dzieci. Jedna z laureatek, znana jako Babcia Gosia, autorka bloga pokochajciekubusia.pl, wywołała do odpowiedzi pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosława Dudę w sprawie likwidacji subkont. 

– Ja nigdzie nie powiedziałem, że jestem za likwidacją subkont. Być może część z państwa podzieli moją opinię, że subkonta nieco zaprzeczają idei użytku publicznego. Żebym został dobrze zrozumiany, z jednego procenta zbieramy ok. 400 mln zł. Z tego 10 organizacji w Polsce ma ponad 90 proc. tych środków. W trosce o osoby z dziećmi z niepełnosprawnością w małych, nikomu nieznanych miejscowościach, które nigdy nie będą miały możliwości dotarcia do tych środków, chcę powiedzieć, że rola pożytku publicznego jest szczególnie tam, gdzie nie docierają środki z dużych środowisk miejskich – tłumaczył minister. 

Przygotowanie do zmian

Perspektywom i planowanej pomocy poświęcono drugą, stricte konferencyjną część spotkania. O kierunkach działań rządu na rzecz rodzin dzieci z niepełnosprawnością opowiedziała wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn. Pani wiceminister przywołała w swoim wystąpieniu ustawę o świadczeniu pielęgnacyjnym dla rodzica lub opiekuna niepełnosprawnego dziecka, które od kwietnia zostało zwiększone o 200 zł. Zapewniła zebranych, że rząd podejmuje prace, w wyniku których świadczenie to ma systematycznie rosnąć – aż osiągnie poziom najniższej krajowej pensji.

Druga ważna kwestia, którą rząd zamierza się zająć, to zmiana systemu orzekania. Ma zostać wyodrębniona grupa osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i wymagają całodobowej opieki. Te osoby mają otrzymać wsparcie finansowe.  Rząd deklaruje, że w pracy nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej i ustawy o wspieraniu rodziny weźmie pod uwagę pojawiające się apele o asystę rodzinną.

– Zmienione ma być podejście do kryteriów dochodowych i zastąpienie tego terminu nowym pojęciem: „minimalny dochód socjalny”. W przypadku osób starszych i z niepełnosprawnością planuje się wyłączenie dodatku lub zasiłku pielęgnacyjnego ze składników tego dochodu, co zwiększy dostępność świadczeń. Rząd planuje także rozszerzenie katalogu i zakresu usług socjalnych, wprowadzenie nowych świadczeń pieniężnych, np. dodatku dla osoby starszej lub osoby z niepełnosprawnością. Pani wiceminister zapewniła, że przytoczone zmiany są na etapie uzgodnień międzyresortowych.         

Honorowy patronat nad kampanią społeczną „Na jednym wózku” objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. Spotkanie w Sejmie poprowadzili Katarzyna Rogowiec oraz Bartłomiej Skrzyński.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • cichy bohater
  Aleksandra
  22.04.2013, 23:01
  upajajmy się tym,że ktos nas docenił...-SARKAZM WALCZMY O GODNOŚC NASZA I NASZYCH DZIECI!!! Mam żal do siebie,że jestem patriotką,że nie wyjechałam z dziećmi za granicę,że czekam,az ojczyzna się ocknie i zapewni nam godne życie... o naiwności! Polska polityka to pijawka wysysająca resztki krwi,chwalaca sie pozorami
  odpowiedz na komentarz
 • dodatek 200zl
  22.04.2013, 22:53
  Ogarnia mnie wstyd i frustracja gdy słysze o wysokości dodatku do świadczenia pielegnacyjnego...Tyle szumu o 200zł,szczyt szczęścia to osiągnięcie progu najniższej średniej krajowej...wstyd...czy nikt nie ma świadomości,że dla wielu rodzin to nadal skrajna wegetacja????zycie jest o WIELE droższe-to pieniądze na wegetację,a gdzie na sprzęt,rehabilitację,przejazdy,leki,itd itd??? Druga sprawa to wysokośc renty socjalnej!Jak mozna dac człowiekowi 6oozł renty?rachunek za gaz tyle wynosi,drugie tyle za prąd,a przecież to nie wszystkie opłaty.Lek m-nie 535zł,o rehabilitacji zapomnij ,o nowych okularach zapomnij-nie wazne ,że te co masz potłukły sie przy ataku padaczki(cena szkiel 1000zł).Nie ważne,że stary komputer sie zepsuł,zapomnij o nowym-musisz dopłacic kilkaset zł z własnych pieniędzy,a tych nie masz.Jak studiować jak PFRON do dzisiaj nie podpisal umów na drugi semestr,a czesne trzeba placić,za dojazdy trzeba placić.... Mamy 200zł dodatku-BRAWO!!!CIESZMY SIE I CAŁUJMY STOPY-sarkazm rozgoryczonej niepelnosprawnej emerytki próbującej pazurami trzymać sie brzytwy -nic,że obok pływają VIP-y na swoich wypasionych jachtach... Sorki za sarkazm,ale poziom życia osób niepelnosprawnych jest żenujący-10 zabiegów przysługujących jako rehabilitacja to kpiny,to głupota,to igranie z ludzkim życiem...
  odpowiedz na komentarz
 • Do przeczytania przez p. Kopacz
  Niepełnosprawny Grzegorz B.
  18.04.2013, 08:51
  Jest Pani podłą kłamczuchą(głosowałem na panią i popierałem) W styczniu wyszła Pani do ON i zapowidała poprawę naszej sytuacji, w grudniu natomiast uchwalono, znowelizowano ustawę, pozbawiającą od 01 lipca świadczeń pielęgnacyjnych opiekunów innych niż rodziców. Od maja 2009r po upadku z wysokości IIp. jestem ON,poruszam się na wózku, stopień znaczny, wymagam całodobowej opieki-pomocy drugiej osoby(żony). Tą ustawą odebraliście mojej rodzinie szansę do życia. Mam trójkę małych dzieci na utrzymaniu i 51 lat, oprócz mojej niepełnosprawności. Niech Pani Mi powie JAK ŻYĆ w takim państwie bezprawia?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas