Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podwyżka z poślizgiem, czyli gdzie jest dodatkowe 200 zł dla rodziców niepełnosprawnych dzieci?

26.04.2013
Autor: Ada Prochyra, Tomasz Przybyszewski
Źródło: inf. własna, tvn24.pl

Pod koniec marca 2013 r. redakcja naszego portalu otrzymała z Kancelarii Premiera informację o przyjęciu rządowego programu wpierania osób uprawnionych do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Pisaliśmy wówczas, że od 1 kwietnia rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie, a w ciągu pięciu lat średnia wartość świadczenia pielęgnacyjnego ma wynieść tyle, ile płaca minimalna. Okazuje się jednak, że wcale nie jest tak różowo...

Rząd zapewniał, że opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł oraz do końca czerwca 2013 r. dodatkowe 100 zł, od 1 kwietnia 2013 r. będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca 2013 r. dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wypłacany, ale świadczenie pielęgnacyjne zostanie zwiększone do 620 zł. Do świadczenia zostanie doliczone dodatkowe 200 zł. Łączna suma wsparcia nie zmieni się i nadal będzie wynosić 820 zł.

Program dotyczy opiekunów dzieci niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki, ale nie później niż przed ukończeniem 25. roku życia, i gdy opiekunowie ci musieli zrezygnować lub nie mogli podjąć zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Na ten cel z budżetu państwa przeznaczono ok. 176 mln zł, a zgodnie z szacunkami z dodatkowej pomocy ma skorzystać ponad 95 tysięcy osób miesięcznie. Świadczenie w nowej wysokości miało być przyznawane z urzędu, czyli zainteresowani nie musieli składać dodatkowych wniosków. Pomoc miała być wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo też inny upoważniony organ gminy.

Gdzie jest obiecane 200 zł?

Tymczasem, jak wynika z komentarzy Czytelników naszego portalu, nie wszyscy otrzymali świadczenie pielęgnacyjne w zwiększonej kwocie. Anna pisze: „dzisiaj MOPS zrobił przelewy świadczeń pielęgnacyjnych i jakoś na koncie nie widziałam podwyżki o 200 zł”. Anonimowa Czytelniczka potwierdza: „co z tego, że jest 200 zł więcej? My i tak je mamy tylko w teorii, bo niestety Panie z opieki wypłacają kasę, kiedy im pasuje, np. raz na 3 miesiące. Teraz też nie dostaliśmy większej kwoty”. Wątpliwości wyraża także użytkowniczka, która podpisała się jako „matka niepełnosprawnego”: „Jestem matką niepełnosprawnego dziecka, a mimo to od stycznia otrzymuję świadczenie w wysokości 520 zł. Mamy koniec kwartału. Ciekawe, kiedy dostanę brakujące 300 zł? Mam dostać jeszcze 200 zł miesięcznie? Uwierzę, jak zobaczę”.

Marek Grygny, kierownik działu świadczeń rodzinnych OPS w Świętochłowicach, skąd doszedł do nas jeden z sygnałów o braku wypłaty należnego dodatku, tłumaczy:

- Na te dodatkowe 200 zł na świadczenia pielęgnacyjne musimy dostać dodatkowe pieniądze z Urzędu Miasta, z osobnej puli. Jeżeli tylko otrzymamy te pieniądze, to wszystkie osoby, którym się to należy, na pewno to otrzymają z nadpłatą. Nikomu to nie przepadnie – zapewnia.

Marek Grygny nie miał jednak żadnej informacji na temat terminu, w jakim pieniądze zostaną przekazane. Podobnie kierownik działu świadczeń wrocławskiego MOPS Teresa Szymańda:

- Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł, natomiast są dwa dodatki – 100 zł z tego pierwszego programu i ma być wypłacane 200 zł, na które w tej chwili wydajemy decyzje, ale nie ma na to jeszcze środków – mówi. – Beneficjenci dostają 100 zł, natomiast nie dostają jeszcze tych 200 zł. Złożyliśmy zapotrzebowanie na środki i nie mamy żadnej zwrotnej informacji. Urząd Wojewódzki wystąpił do nas z prośbą o prognozy, my przedłożyliśmy te informacje, natomiast do dzisiaj tych pieniędzy nie mamy. Nie mamy żadnej informacji, kiedy one mogą być. W każdym razie one będą wyrównane, wydajemy już w tej sprawie decyzje – podkreśla.

Opóźnienie w wypłacie 200-złotowych dodatków wynika z tego, że środki nie były planowane w budżecie miasta, ale pochodzą od rządu. Urząd Miasta Wrocławia nie był w stanie określić terminu przekazania pieniędzy do MOPS. Zapytaliśmy więc wyżej – w Ministerstwie Finansów.

Pieniądze są, formalności trwają

Dziś (26 kwietnia 2013 r.) otrzymaliśmy w tej sprawie z Ministerstwa Finansów odpowiedź. Otóż 5 kwietnia 2013 r. do Ministerstwa Finansów wpłynął wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zwiększenia o ponad 137 mln zł  budżetów województw. Środki te przeznaczone są właśnie na wypłatę przez ośrodki pomocy społecznej 200-złotowego dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego.

- Minister finansów, na wniosek ministra pracy i polityki społecznej, sukcesywnie uruchamia zwiększanie budżetów województw – tłumaczy Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów i dodaje: – Wnioski poszczególnych wojewodów sukcesywnie wpływają do Ministerstwa Finansów. Do systemu TREZOR [Informatycznego Systemu Obsługi Budżetu Państwa – przyp. red.] wnioski te były wprowadzone po 15 kwietnia br.

Do 19 kwietnia br. minister finansów wydał 9 decyzji zwiększających budżety województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz zachodniopomorskiego.

- Według stanu na dzień 25 kwietnia br., minister finansów wydał decyzje zwiększające budżety 14 województw – podkreśla Wiesława Dróżdż. – Pozostałe dwa wnioski województw: dolnośląskiego i pomorskiego, po skorygowaniu błędów formalnych w dniu 26 kwietnia br. w systemie TREZOR, zostały przygotowane niezwłocznie i zostały przekazane dziś do podpisu.

Dodatkowe 200 zł będzie więc wypłacane, pieniądze na to są zabezpieczone w budżecie państwa. Opóźnienie spowodowane jest przeciągającymi się formalnościami.

AKTUALIZACJA ARTYKUŁU - Przeprosiny od premiera

Jak podaje portal tvn24.pl w piątek po południu do tej sytuacji odniósł się publicznie premier Donald Tusk.

- Chcę wszystkich rozczarowanych bardzo przeprosić – cytuje premiera portal tvn24.pl. – Ta operacja trwa kilka tygodni i nie wszystkie instytucje były w stanie w tak krótkim czasie doprowadzić do tego, że pieniądze znajdą się w ośrodkach pomocy społecznej.

Premier podkreślił, że wszyscy uprawnieni otrzymają należne im pieniądze.

- Ci, którzy do tej pory nie dostali tych 200 zł, w maju otrzymają tę kwotę za kwiecień, a pod koniec maja 200 zł za maj. Nikt tutaj uszczerbku nie poniesie – powiedział Donald Tusk.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • poślizg za zeszły rok
  Kaszuba
  16.03.2014, 10:43
  Witam. Opiekuję sie dzieckiem niepełnosprawnym, i to jest skandal że nie otrzymałam jeszcze dodatkowych pieniędzy za dziecko za okres X,XI,XII 2013 r.mops w moim mieście tłumaczy sie tym, że nie otrzymał jeszcze pieniędzy z Urzędu Miasta, ale to jest niemożliwe.Mieszkam w Chorzowie.
  odpowiedz na komentarz
 • W Sosnowcu w ogóle nie płacą!
  Mama Niepełnosprawnego Skarba
  14.03.2014, 15:55
  Witam, podbijam wątek, bo taką samą sytuację mamy w MOPS-ie w Sosnowcu - mam należne dodatkowe świadczenie przyznane od jesieni 2013, i do tej pory dostałam je tylko za 1 (słownie: jeden!) miesiąc, zatem zaległości MOPS-u wobec mojego syna wynoszą sporo ponad 1.000,- zł! Nie muszę chyba dodawać, że dla nas ta kwota jest kolosalna. Na pytania, prośby i błagania, panie z MOPS-u wzruszają bezradnie ramionami. I co? Nikogo z Urzędu Miejskiego nasz los nie obchodzi. Miłego weekendu wszystkim urzędnikom.
  odpowiedz na komentarz
 • ja też nie dostałam znowu na czas 200 zl
  mama Gabrysia
  18.07.2013, 23:39
  dolnośląskie. Nie ma 200 żł więcej ! gdzie są?
  odpowiedz na komentarz
 • robią z nas idiotów
  aga
  25.06.2013, 21:01
  dostalam w maju wyrównanie za kwiecień plus decyzję(tylko na kwiecień)!!!! do tej pory ani za maj ani decyzji nie widzę. Czy to są jakieś żarty? Czy w innych miastach też robi się takie cyrki? jestem z radomia
  odpowiedz na komentarz
 • 200 zł gdzie
  Mama 13 latka
  20.06.2013, 10:20
  Witam ja mieszkam na Podkarpaciu niedaleko Łańcuta nawet Opieka nic nie wie o tych pieniądzach gdzie one są chyba u naszych posłów w kieszeni mamy czerwiec
  odpowiedz na komentarz
 • Warszawa
  Mo
  24.05.2013, 14:36
  Dzisiaj dostałam za maj i wyrównanie za kwiecień.
  odpowiedz na komentarz
 • w Radomiu zaczęli wyrównywać
  aga
  16.05.2013, 17:14
  Dzisiaj wpłynęło mi na konto 200zł za kwiecień
  odpowiedz na komentarz
 • A JA NIE DOSTANĘ...
  15.05.2013, 22:45
  bo opiekuję się synem niepełnosprawnym - i 20 lat jestem na wcześniejszej GŁODOWEJ EMERYTURZE - przepracowałam wymagane 20 lat - i takim rodzicom państwo nie pomoze bo mają emeryturę nie wiele większą od zasiłku...życzę wszystkim wytrwałości w opiece i już pomyślcie co będzie dalej...
  odpowiedz na komentarz
 • nie dostalam
  mama
  15.05.2013, 14:34
  mieszkam w gminie annopol i nie dostalam jak to jest jedni maja a inni nie
  odpowiedz na komentarz
 • Kraków nie dostał
  AS
  15.05.2013, 12:14
  Witam. W Krakowie na dzień 15 maja nie ma tych 200 zł. za kwiecień. w UMK twierdzą,że nie dostali środków, mam nadzieje że wypłacą a nie będziemy czekać na decyzję pisemną z urzędu, aż się uprawomocni i dopiero potem przyjdzie przelew. za I kwartał 2013 roku wypłacono jednorazowo 300 zł.na koniec marca na Święta Wielkanocne w sam raz. A tu się przeliczyli
  odpowiedz na komentarz
 • Warszawa nadal nie ma wypłaty.....
  da
  13.05.2013, 16:14
  jak wyżej
  odpowiedz na komentarz
 • 200 dodatku
  lili
  13.05.2013, 08:58
  ZGADZAM SIĘ Z OSOBAMI CO MAJĄ OPÓŻNIENIA, BO JAK OBIECUJA TO NIECH SIĘ WYWIAZUJĄ!!!! TO POWINNO WPŁYWAĆ NA NASZE KONTA TAK JA PLANOWO PRZYCHODZI ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE A NIE JA DZWONIĘ DO MOPSU Z ZAPYTANIEM ATAM ODBIERA NIEWYSPANA URZĘDNICZKA I PODNOSI NA MNIE GŁOS JAKBY DAWAŁA MI SWOJE PIENIĄŻKI!!!!! TROCHĘ WYROZUMIAŁOŚCI.W MOPSIE W RADOMSKU WOGÓLE PRACUJA NIEKTÓRE OD RAZU DO ZWOLNIENIA11111
  odpowiedz na komentarz
 • ja wiem gdzie są !
  mama
  12.05.2013, 13:41
  Mucha wie, władowane 5 mln w stadion narodowy.
  odpowiedz na komentarz
 • teoretyczne pieniądze
  lekko zawiedziona mama niepełnosprawnego dziecka
  10.05.2013, 11:36
  no coż... miało być od kwietnia ale tylko teoretycznie bo pieniędzy jak nie było tak nie ma. Więc - TEORETYCZNIE mogę kupić za nie lepsze leki dla mojego syna... Ślicznie dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
 • Mieszkam w Warszawie,
  Mo
  08.05.2013, 13:54
  do dnia dzisiejszego nie dostałam dodatkowych pieniędzy za kwiecień i oczywiście za maj. M o ż e przyjdą z wyrównaniem pod koniec miesiąca???
  odpowiedz na komentarz
 • Solec Kujawski
  Matka
  06.05.2013, 17:45
  Pieniążki dostałam ostatniego kwietnia.
  odpowiedz na komentarz
 • tusk sie przeliczył
  karola
  06.05.2013, 10:24
  mieszkam w gminie korsze i tez jeszcze nie dostałam obiecane 200 zł
  odpowiedz na komentarz
 • podwyżki
  aleks
  04.05.2013, 10:49
  to jest tak jak urząd-państwo-rząd mają ci dołożyć parę groszy to okazuje się że nie mają takiej gotówki w kasie ale jak mają obłożyć obywatela swoimi podwyżkami to ich nie obchodzi skąd weźmie on kasę ma płakać i płacić.
  odpowiedz na komentarz
 • Podwyżka 200 zł
  dorka
  03.05.2013, 15:14
  Witam Mieszkam w Starachowicach i pienądze dostałam w kwietniu
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskryminacja opiekunów dorosłych ON
  Opiekunka niepełnosprawnego 50+
  03.05.2013, 10:46
  Dlaczego tylko opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością są beneficjentami świadczenia pielęgnacyjnego? Konstytucja gwarantuje równouprawnienie. Rząd nas opiekunów osób pełnoletnich niepełnosprawnych dyskryminuje. Czy dorośli niepełnosprawni są "inaczej" niepełnosprawni? Niepełnosprawny Igr=stopień znaczny najczęściej nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować,wymaga całodobowej pomocy drugiej osoby. Renta nie wystarcza na wyżywienie i zatrudnienie całodobowego opiekuna. Żona, mąż, córka, syn, jest takim samym opiekunem jak Matka, Ojciec. PROSZĘ NIE DYSKRYMINUJCIE NAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • ...
  emagiedea
  01.05.2013, 08:38
  Mieszkam w Szczekocinach i pieniędzy nie dostałam i pewnie nie dostanę ...
  odpowiedz na komentarz
 • RZĄD pod WODZĄ PREMIERA I KOLESI PO-PSL DYSKMINUJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH?
  inwalida 1 grupy
  30.04.2013, 07:51
  ZALICZAMY NAJGORSZYCH INWALIDÓW CAŁEŁ UNI . MAMY NADROSZE LEKI CAŁEJ UNI I NANANISZE DODATKI PIELEGNACYJNE I RENTY DOSTAJA GROSZOWE . GRECJI DODATEK WYNOSI 550 ERO UNI MY DOSTAJEMY NAJNISZE DODATKI NAWET INWALIDA MAJA ZABIERANE NABYTE PRAWA PRZEJAZDY POCIĄGAMI, PKS I tak DALEJ NIECH MĄDRALE RZĄDU ŻEKNĄ SWOICH UPRAWNIEN I JEDZA POCIĄGAMI I ŻYJĄ ZA OCHŁAP CO DAJA OBYWATEL A OKOŁO 1100zł i płaca za biura ,paliwo i loty na sesje . co zrobił; PREMIER PONIŻYŁ JAK WRECZAŁ POSTULAT NAPISANY PRZEZ REDAKCJIE " INTEGRACJI SAMEGO REDAKTORA NACZELNEGO PANA PAWŁOSKIEGO CO STAŁO POSTULATAMI WYLODOWAŁ KOSZU . PIENIĄDZE SA NA ALKOHOLE TYLKO DO NAJBIEDNIESZYCH NIMA CO STAŁO WNOSKIEM A. LEPERA O SKASOWANIE POBORU PODATKA NA PRZYJECIA I OMAWIANE PRZY ALKOHOLU I MASE ZAKONSEK CO LODUJA SMIETNIKACH INWALIDA SZUKA POŻYWIENIA SMIETNIKACH TAK PANUJE DYSKMINACJA NAJUBIEDNIESZEGO SPOŁECZESTWA?
  odpowiedz na komentarz
 • solec kujawski
  Matka
  29.04.2013, 18:55
  W Solcu kujwskim pieniedzy nie ma i nie wiadomo kiedy beda
  odpowiedz na komentarz
 • radom nie ma
  AGATA
  29.04.2013, 10:19
  jestem z radomia, o dodatkach dowiedziałam się z internetu,ale oczywiście ze stron MOPS z innych miast, ponieważ RADOM MYŚLI,ŻE RODZICE DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAJĄ CZAS ŻEBY JEŹDZIĆ PRZEZ CAŁE MIASTO ŻEBY SIE CZEGOKOLWIEK DOWIEDZIEĆ. PONIEWAŻ TELEFONICZNIE TEŻ JEST PROBLEM
  odpowiedz na komentarz
 • Podwyżka 200 zł.
  z
  27.04.2013, 20:14
  Mieszkam w Słupsku pieniądze dostałam.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas