Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Motoryzacja bez barier na wystawie „Motomobilność 2013”

14.05.2013
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: inf. prasowa

Prezentacja oferty motoryzacyjnej odpowiadającej potrzebom i oczekiwaniom niepełnosprawnych uczestników ruchu drogowego – to główny punkt wystawy „Motomobilność 2013”, która odbędzie się w dniach 21-23 maja br. w Warszawie.

„Motomobilność 2013” to pierwsza w Polsce wystawa motoryzacyjna prezentująca pojazdy specjalnie przystosowane dla niepełnosprawnych kierowców i pasażerów przez znaczną liczbę podmiotów obecnych na rynku. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie aspiracji motoryzacyjnych środowiska osób niepełnosprawnych, umożliwiające wzrost aktywności zawodowej i społecznej tej grupy społecznej, a także popularyzacja i rozwój profesjonalnych usług motoryzacyjnych dla środowiska osób z dysfunkcjami. Wystawa ma także na celu podnoszenie świadomości społecznej osób sprawnych fizycznie w rozumieniu potrzeb i oczekiwań osób z niepełnosprawnością.

Na wystawie pojawią się samochody osobowe różnych modeli i marek, dostosowane do wymagań niepełnosprawnych użytkowników (kierowców i pasażerów) posiadających różne typy dysfunkcji, w szczególności narządów ruchu. Wystawione będą także urządzenia i systemy techniczne służące do specjalistycznych adaptacji i przystosowań dla indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych, urządzenia i systemy do diagnostyki pojazdów samochodowych przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz urządzenie i systemy do diagnostyki i badania osób niepełnosprawnych w kontekście zdolności do kierowania pojazdem samochodowym. Wśród wystawców pojawią się także przedstawiciele banków i towarzystw ubezpieczeniowych, od lat wspierających finansowo działania SPINKI.

Motomobilność 2013 - plakat: samochód i wózek inwaldzki na plaży

Wydarzenia towarzyszące uwzględnią promocję pierwszego w Polsce wydawnictwa poświęconego tematyce wystawy: „Poradnika niepełnosprawnego kierowcy i pasażera”, a także szereg prezentacji i pokazów dynamicznych pojazdów dostosowanych.

Organizatorem wystawy i wydarzeń towarzyszących jest Instytut Transportu Samochodowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SPINKA. Te dwie instytucje, współpracujące ściśle od 6 lat, gwarantują profesjonalne i kompleksowe traktowanie problemu motoryzacji osób niepełnosprawnych oraz realny kontakt z tym środowiskiem.

Wystawa „Motomobilność 2013” odbędzie się w dniach 21-23 maja 2013 r. (wtorek-czwartek, godz: 09.00-16.00) w obiektach Instytutu Transportu Samochodowego przy ulicy Jagiellońskiej 80 w Warszawie. Wstęp - wolny.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • 23.05.2013 godzina 15 a wystawa już zamknięta
    Andrzej
    23.05.2013, 23:07
    a to było przyczyną utrudnionego wtedy dojazdu :http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wypadek-autobusu-i-bmw-jedna-osob a-ranna,88250.html , ale czemu wystawę wcześniej zamknięto
    odpowiedz na komentarz
  • 23.05.2013 godzina 15 a wystawa już zamknięta
    Andrzej
    23.05.2013, 22:56
    Z powodów niezależnych ode mnie ( nie miał kto mnie zawieść nie mogłem być innego dnia a w czwartek staliśmy w strasznych korkach bo jagielońska była zamknięta w jednym kierunku ruchu , nie mogłem być wcześniej ) niestety jak dojechaliśmy bramy była już zamknięta i było już po wystawie a miała być do 16....
    odpowiedz na komentarz
  • Mororyzacja..........???????
    Nirjam
    21.05.2013, 08:58
    Takze zapytam, dla kogo ta wystawa? Czeka mnie wymiana autka z Seicento na? własnie to pytanie na jakie. To moj trzeci samochod. Pierwszy otrzymałam spłacajac 1/2 pozyczki bankowej, pozostała naleznosc pokrył zakład czyli sp-lnia inwalidow ale to była konuna, drugi sam. spłacałam sama, trzeci takze. Dodam, ze cały czas pracowałam, bo była mozliwosc. Tez mi zabierali czesc bo za duzo wg nich zarobiłam, tylko jakim kosztem swoje3go zdrowia. Całe 25 lat pracy miałam rente i pracowałam, dziecko sama wykształciłam , n ie dlatego ze nudziłam sie tylko z konecznosc, bo renta głodowa. Teraz majac rente jeszcze bardziej głodowa-bo leki za trzeba wykupywac, nic nie mozna zrobic aby poprawic sobie byt, praca nie, dokształcanie nie, dofinansowanie na sprzet i sam. nie, do turnusu nie, tylko jak dawniej "co jest - my jestesmy" pracownicy w PEFRON, po trzy w jednym pokoju, co oni robia skoro nie ma pieniedzy na nic, dla kogo oni pracuja. Moze rzesze dormozjadow zwolnic - a przyznam ze nie widziałam tam pracowników z niepełnosprawnosciom, za co wola płacic kary niz nas zatrudnic. Mocno sie zastanawiam jak zapłace w razie koniecznosci za drugi samochod.
    odpowiedz na komentarz
  • Kto tu lody kręci?
    Ela
    16.05.2013, 20:55
    Dwa lata temu, popsuł się mój samochód. Pracuję, dojeżdżam na rehabilitację, do rodziców, no jest mi niezbędny. Pieniędzy mało, bo pracuję i zbyt dużo zarabiam, to ZUS mi zabiera część renty. Biegnę do PFRON może dołożą, nie nie ma tego typu programów. PFRON może mi dać tylko na dostosowanie, tj. na włożenie automatycznej skrzyni biegów. Ale ja nie chcę na przerabiać auta. Na szczęście są już takie auta dostępne. Jak zaczęłam bawić się w doszukiwanie dofinansowań do aut dla niepełnosprawnych to zastała mnie zima. Poszłam do salonu, od ręki kupiłam auto, wzięłam kredyt i płacę już 2 lata. I ktoś powie masz rentę, pracujesz. Ale te i te pieniądze to nędza. Uważam, że chociaż Urząd Skarbowy powinien mi dać możliwość odliczyć tą skrzynię biegów, a tu też nie. Ja nie chcę od nikogo pieniędzy, ale czas zmienić te przepisy. Jeżeli nie ma na dofinansowanie, to nie ograniczajmy temu niepełnosprawnemu. Ma, możliwość zarobić, nie chce od nikogo to nie zabierać mu tej renty. Emeryci mogą zarobić bez ograniczeń, to czemu taki nie. Przecież koszt utrzymania się, takiej osoby jest większy. A, tu wystawy, pokazy, trwonienie pieniędzy. Jak ktoś potrzebuje, to znajdzie Was. Pytam, kto z niepełnosprawnych, będzie na takim pokazie, kogo stać na taką reklamową wycieczkę?
    odpowiedz na komentarz
  • Fajna wystawa, ....ale....
    Grażka
    15.05.2013, 08:08
    Ale skąd my niepełnosprawni mamy wziąć na te autka kasę. Przecież one nie kosztują do 5 tyś, tylko ok. 50 tyś. Niech się forma zastanowi, czy może lobbować w PFRON-nie. Niestety z licznych sygnałów do PFRON-u, o potrzebie wznowienia programu "samochodowego" na realnych warunkach dostępności, tylko się skończyło na kilku artykułów na necie o potrzebie. Nic więcej. Sprawa ucichła. A potrzeby są ogromne. Masę środków również PFRON dokłada do aktywizacji ON zawodowo, promując się jako lider projektów. Robi się kursy, szkolenia, itp., ale niestety jak mamy dotrzeć na staż, do pracy bez auta. Jak "ruchowcy" mogą sprostać wymaganiom założeń w projektach, skoro PFRON nie ma pomysłu na wdrożenie programu "asystent osoby niepełnosprawnej" oraz programu samochodowego. Przecież musimy mieć jakąś pomoc w wydostaniu się z 3 czy 4 piętra w bloku i potem dojechać do pracodawcy. W jaki sposób, skoro nie mamy kasy na własne auto. Można organizować nie jeden pokaz samochodów i ich cudowne, nowoczesne możliwości i rozwiązania techniczne umożliwiające nam i ułatwiające życie i dotarcie do pracy, czy stażu. Jednak bez dostępu do uzyskania na dogodnych i realnych dla nas warunkach pozyskania środków na zakup samochodu, niestety i ta firma się reklamująca, nie ma szans na wdrożenie w życie programu.
    odpowiedz na komentarz
  • jacklan
    jacklan
    14.05.2013, 17:52
    Wszystko pięknie cacy ale skąd wziąść kase na zakup auta lub jakis kredyt na ludzkich warunkach... sam jezdze 18letnia Honda i nie za bardzo mnie stac na zmiane auta mimo, ze od 3 lat odkladam...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas