Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MPiPS: Nie przegap terminu wniosku o świadczenie pielęgnacyjne

26.06.2013
Źródło: inf. prasowa

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że 30 czerwca 2013 r. wygasają z mocy prawa decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne wydane na podstawie „starych”, tj. obowiązujących do 31 grudnia 2012 r., przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Świadczenia te według nowych przepisów dotyczą wyłącznie rodziców, którzy rezygnują z pracy w związku z konieczną stałą opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem. W dalszym ciągu za tych świadczeniobiorców odprowadzane będą składki na ubezpieczenia społeczne. Samo świadczenie - wraz ze specjalnym rządowym dodatkiem - wzrosło o 300 zł do łącznej kwoty 820 zł miesięcznie.

Każdy rodzic, który pobierał dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, powinien niezwłocznie złożyć ponowny wniosek o jego przyznanie.

Poseł Marek Plura Przewodniczący Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych dodaje: - Każdy uprawniony rodzic otrzyma wypłatę swojego świadczenia w lipcu, czyli nie będzie przerwy w jego przyznawaniu, jeżeli do 10 lipca wniosek zostanie złożony w ośrodku pomocy społecznej. Osoby, które zrobią to po 10 lipca, mogą otrzymać wypłatę w terminie lipcowym bądź wraz z sierpniowym świadczeniem.

Formularze wniosków dla rodziców są na ogół dostępne na stronach internetowych OPS-ów, MOPS-ów i MOPR-ów właściwych miejscu zamieszkania. Wystarczy je wypełnić, podpisać i dostarczyć do ośrodka. Nie ma potrzeby ponownego składania dokumentacji będącej załącznikiem do wniosku (np. orzeczenia o niepełnosprawności dziecka itp.), jeżeli ta, którą posiada Ośrodek, jest jeszcze aktualna.

Powrót do dawnych regulacji
Dotychczas świadczenia pielęgnacyjne mogli pobierać także inni bliscy niebędący rodzicami, tj. członkowie rodziny opiekujący się dorosłą osobą niepełnosprawną. Od 1 lipca br. na podstawie ponownie składanych wniosków mogą oni starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy, pod warunkiem, że rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Świadczenie to, podobnie jak dotychczas, wyniesie 520 zł. Warunkiem jest także nieprzekraczanie kryterium dochodowego obowiązującego w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
 
Specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 623 zł miesięcznie. Jest to powrót do zasad sprzed trzech lat. Nowością jest fakt, że przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego obowiązkowe będzie przeprowadzanie wywiadu środowiskowego przez pomoc społeczną.

- Rozwiązanie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania nierzadkich przypadków nadużyć, kiedy przykładowy wnuczek na stałe studiujący w Warszawie brał państwowe pieniądze za fikcyjną opiekę nad babcią z Mysłowic – uzasadnia poseł Marek Plura. – W ten sposób pomagamy teraz tym, którzy są najubożsi, a jednoczenie zobowiązani do opieki nad bliskimi w ramach tak zwanego obowiązku alimentacyjnego, czyli dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz rodzice, których dzieci stały się niepełnosprawne już jako dorosłe.

- Wprowadziliśmy też tę możliwość w odniesieniu do opieki nad współmałżonkiem. We wszystkich tych relacjach ważne jest, aby udokumentować, że opiekun zrezygnował z pracy bądź nie podjął zatrudnienia, żeby móc zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Inaczej mówiąc: brak zatrudnienia musi rozpoczynać się w czasie, gdy osoba bliska ma już orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - dodaje poseł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dlaczego Rząd i Posłowe Dziela LEPSZYCH I GORSZYCH KPINA?
  inwalida 1grupy
  03.07.2013, 19:47
  Polska ma najniszy dodatek PIELEGNACYJNY TYLKO NAJDROSZE LEKI CAŁEJ UNI.Inwalidzi piersi porzegnali z Praca dostaja Jamóżne niestarczy na wszyskie opłaty ,leki nawet na zwedzanie krajów UNI jak dostaja ochlapy dodatek pielegnacyjny wynosi 300-1350 Ero unas dostaja od Pelnomocnika RZĄDÓW AZ 31 ERO tak dyskminuje inwalidów?
  odpowiedz na komentarz
 • ubezpieczenie
  AgAp
  03.07.2013, 12:37
  nikt nie pomyslał, że zabierajac zasiłek, zabiera się też prawo do ubezp. społ. nie mam teraz nic, jestem nikim, nawet nieubezpieczona. a wykonuję 24 godz 7 dni w tyg ciężką i trudną pracę opieki nad chorym. MOPS, mnie nie ubezpieczy, ZUS też, wszyscy odsyłają mnie do biura pracy, gdzie musiałabym skłamać, że jestem gotowa do podjęcia pracy! o ile znajdę czas by zostawić chorego samego i stać tam w kolejkach!
  odpowiedz na komentarz
 • MPiPS: Nie przegap terminu wniosku o świadczenie pielęgnacyjne
  Ryszka
  29.06.2013, 01:08
  To skandal jak będzie się na Po głosować to tak nas w konia zrobi Donald
  odpowiedz na komentarz
 • walka z nadużyciem świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów niepełnosprawnych dorosłych
  opiekunka niepełnosprawnej Mamy
  28.06.2013, 01:02
  Bardzo krzywdząca jest ta ustawa dla dotychczasowych opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych. Pan poseł używa argumentu nadużycia korzystania ze świadczenia. Dlaczego więc nie walczy się z nadużyciem a pozbawia się wszystkich świadczenia, traktując ich jak równo jako nieuczciwych?. W tym zakresie zastosowano prawo "równości" natomiast w nowym systemie świadczeń są równi i równiejsi. Czym się różni opiekun osoby dorosłej od opiekuna dziecka ? A to jest zagwarantowane w Konstytucji RP. Pan poseł zapomniał jak brzmi ten art.? Najprościej zbrać wszystkim a stworzyć system nowych nieosiągalnych świadczeń. Panie pośle czy wystarczy panu na życie i leki 623,- brutto/ na miesiąc? Czy ktoś kto stworzył taki przepis umie w ogóle liczyć?
  odpowiedz na komentarz
 • A dzici rolników
  ernest
  27.06.2013, 19:29
  W tym wypadku oni nie dostana żadnej pomocy. Czy jest tu jakaś sprawiedliwość? Same reformy ale nie w tym kierunku co potrzeba.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas