Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak założyć własny biznes? „Wsparcie w starcie” także dla opiekunów

16.02.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. BGK
Źródło: konsultacja: Bank Gospodarstwa Krajowego
Barbara Kołodziejczyk wykonuje zabieg kosmetyczny pacjentce która leży na leżance

„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to program, który może być pierwszym krokiem do spełnienia marzeń o własnej działalności gospodarczej i realizowaniu swoich pasji. Mogą skorzystać z niego m.in. poszukujący pracy opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Na jakich zasadach mogą to zrobić, o czym warto pamiętać podejmując decyzję oraz dobre praktyki przy zakładaniu biznesu – o tym będziemy pisać w kolejnych artykułach.

Barbara Kołodziejczyk, właścicielka salonu kosmetycznego Monroe w Kielcach od zawsze pasjonowała się kosmetologią. Dziś właścicielka salonu kosmetycznego, z pomocą 10 pracowników oferuje szeroki wachlarz usług kosmetycznych. Salon otworzyła w 2014 r. korzystając z pożyczki programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

Dla młodych, bez zdolności kredytowej

„Dla młodej osoby, która nie ma historii kredytowej, to trudna decyzja. Byłam w sytuacji, w której banki nie oferowały żadnego wsparcia finansowego dla takich osób jak ja. By móc rozwinąć biznes szukałam innych możliwości finansowania i tak trafiłam na program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Co ciekawe, był to pierwszy tego typu projekt z jakim się spotkałam i bardzo mnie on zainteresował” – mówi Barbara Kołodziejczyk.

„Przede wszystkim z takiego wsparcia mogą skorzystać młode osoby, bez zdolności kredytowej i historii biznesowej. Pożyczkę na rozpoczęcie działalności udało mi się uzyskać i umożliwiło mi to zakup niezbędnych do rozpoczęcia pracy w branży beauty urządzeń i kosmetyków. Mogłam wówczas poszerzyć swoją ofertę i wyróżnić się na tle istniejącej konkurencji. Przede wszystkim zainwestowałam w profesjonalny sprzęt do zabiegów, np. karboksyterapii i mezoterapii, frezarki do zabiegów pedicure i manicure, czy specjalistycznych kosmetyków. Branża kosmetologiczna jest szczególnie wymagająca. By w niej zaistnieć, trzeba nieustannie inwestować w nowości, które na rynku pojawiają się cały czas” – podkreśla.

Jak stawiać krok po kroku w drodze do własnego biznesu założonego z pomocą programu pisaliśmy szczegółowo w naszym poradniku.

Od czego zacząć?

Przypomnijmy, od czego należy rozpocząć drogę ku decyzji o własnym biznesie. Najpierw warto zapoznać się z informacjami o programie i przygotować się do konkretnych działań. Jeśli już masz pomysł, jaką działalność prowadzić, od jej startu dzieli Cię tyko kilka kroków.

 1. Zgłoś się do instytucji finansowej, która działa w województwie, gdzie zamierzasz prowadzić swoją działalność gospodarczą. Tam otrzymasz szczegółowe informacje o programie, jak skompletować dokumentację i o tym, jakie czekają Cię kolejne etapy.

Gdzie się zwrócić?

Obecnie pośrednikami finansowymi na terenie Polski są:

 1. Makroregionie Północno-Wschodnim – obejmującym województwa: lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie oraz
 2. Makroregionie Południowym – obejmującym województwa: łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
 • Fundusz Regionu Wałbrzyskiego – obsługuje pożyczki w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

 1. Zapoznaj się z regulaminem programu (pdf, 696 KB)

 1. Wniosek możesz złożyć osobiście w placówce pośrednika finansowego lub elektronicznie poprzez stronę internetową pośrednika.

 2. Zawsze możesz umówić się na konsultacje z doradcą w placówce pośrednika finansowego.

Pamiętaj!

 • wartość pożyczki to ok. 100 tys. zł (20-krotność przeciętnego wynagrodzenia)

 • oprocentowanie – 0,01 proc. lub 0,03 proc. w skali roku

 • brak opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki

 • okres spłaty pożyczki do 7 lat

 • karencja w spłacie do 1 roku

Ważne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością

Jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej? Planujesz otwarcie żłobka lub przedszkola? O tym warto wiedzieć!

Oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, która polega na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi czy świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, a także pożyczki dla poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP – czyli 0,01% w skali roku.

Jakie dokumenty są potrzebne

Wniosek o pożyczkę, który składa opiekun osoby niepełnosprawnej, oprócz wymagań ogólnych powinien zawierać również:

 1. potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub kopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 2. oświadczenie potwierdzające prawo opieki.

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej może zostać udzielona opiekunowi osoby niepełnosprawnej pod warunkiem, że dostarczy oświadczenie o niepobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłku dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Powyższe oświadczenie dostarczane jest przed samym podpisaniem umowy pożyczkowej, co oznacza, iż nie trzeba rezygnować z przysługujących wcześniej świadczeń do momentu otrzymania decyzji pożyczkowej.

„Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie” to program finansowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Dowiedz się, jak innym udało się założyć swój własny biznes, o tym przeczytasz na wsparciewstarcie.bgk.pl.


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Funduszu Dostępności w ramach Programu Dostępność Plus

 

logo wsparcie w starcie

 

logo ministerstwa pracy rozwoju i technologii

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Osoba niepełnosprawna stopień znaczne; pożyczka
  Maria Gawęcka
  19.02.2021, 12:30
  Czy w tym programie osoba niepełnosprawna stopień znaczne może ubiegać się o pożyczkę na termo modernizację w programie czyste powietrze?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas