Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Za 15 miesięcy stracą ważność karty parkingowe

29.08.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Sejmowe komisje: infrastruktury oraz polityki społecznej i rodziny przyjęły na wspólnym posiedzeniu 28 sierpnia sprawozdanie podkomisji dotyczące projektu zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym w zakresie nowych zasad wydawania kart parkingowych.

Celem planowanych zmian jest eliminacja nadużyć, czyli sytuacji, gdy na tzw. kopertach parkują osoby co prawda posiadające kartę, ale nieuprawnione do tego. Obecnie prawdopodobnie ok. 40 proc. z 650 tys. kart jest nieważnych.

Sprawozdanie z prac nad zmianami w wydawaniu kart parkingowych przedstawił poseł Sławomir Piechota (PO), przewodniczący podkomisji, która zajmowała się wypracowaniem tego projektu. Kartę będą mogły dostać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osoby mające znaczny problem z poruszaniem się. Będą mogły otrzymać ją także niepełnosprawne dzieci.

Karta dla placówki rehabilitacyjnej bądź zajmującej się osobami z niepełnosprawnością ma być związana z konkretnym samochodem i wydawana na 3 lata, a dla indywidualnej osoby – na czas ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż na 5 lat. Karty będą zewidencjonowane w centralnym rejestrze wraz z numerem, datą ważności i danymi osoby lub placówki. Za nieuprawnione posługiwanie się kartą będziemy mogli zapłacić nawet 2 tys. grzywny.

- Na parkingach i drogach musi być minimalna rezerwacja liczby miejsc parkingowych. Obecnie obowiązujące karty stracą ważność 30 listopada 2014 r. – mówił poseł Piechota.

Co najmniej trzy miejsca na dużym parkingu

Kwestia zagwarantowania odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością wywołała żywą dyskusję na posiedzeniu Komisji. Nowela ustawy zakłada, że na parkingach, na których parkować może więcej niż 5 samochodów, muszą znaleźć się „koperty”. Przy liczbie miejsc parkingowych od 6 do 15 musi być przynajmniej jedno takie stanowisko, a gdy miejsc jest od 16 do 40 – co najmniej dwa. Gdy liczba miejsc na parkingu wynosi od 41 do 100, na parkingu powinny być chociaż trzy „koperty”, a jeśli miejsc jest więcej niż 100, koperty powinny stanowić nie mniej niż 3 proc.

- Wprowadzamy nową regulację, niefunkcjonującą dotąd w polskich przepisach, natrafiamy na zagadnienia dotychczas nierozwiązane, kierując się doświadczeniem innych krajów. Obecnie liczba miejsc parkingowych nie jest określona zasadami, to zależy od wrażliwości zarządców terenów. pytanie czy zostawić dowolność praktyki czy wprowadzić minimalne liczby miejsc – mówił poseł Piechota.

Zasadniczo z tą argumentacją zgadzał się poseł Adam Abramowicz (PiS), jego wątpliwości budziła jednak nieproporcjonalność w wyznaczaniu miejsc parkingowych. – Jeśli miejsc na parkingu jest 41  i mają być 3 koperty, a jeśli jest ich 101 i też mają być trzy, to jest jakaś niekonsekwencja w wyznaczaniu tej reguły – mówił.

Problemem jest też definicja samego pojęcia parkingu, gdyż ustawodawstwo posługuje się nim, ale go nie definiuje. Wyznaczanie miejsc parkingowych obecnie zależy od dobrej woli danych zarządców dróg. Definicję miejsca, które jest parkingiem, należałoby uregulować w prawie budowlanym. – Przyznajemy, że w związku z przerwą wakacyjną nie zatrzymaliśmy się na tym problemie, ale obiecujemy, że to nadrobimy i uregulujemy te kwestie – obiecał Jarosław Waszkiewcz, dyrektor Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej.

Komisje przyjęły obecne propozycje zmian, jednak Ministerstwo Transportu ma przedstawić pomysły na uregulowanie tych kwestii w drugim czytaniu projektu.

Brak konkretnego stanowiska ministerstwa w tej sprawie był powodem zaproponowania przez posła Krzysztofa Tchórzewskiego (PiS) przesunięcia wejście w życie zmian dotyczących obowiązku wyznaczania miejsc parkingowych dla posiadaczy kart – z 1 września 2014 r. na rok następny. Propozycja ta jednak nie zyskała poparcia w głosowaniu, więc termin 1 września 2014 r. został zachowany na wejście w życie tych zobowiązań. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2014 r., a 4 stycznia 2016 r. zacznie funkcjonować centralna ewidencja kart.

Ujednolicenie oznakowania

Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zgłosił rozszerzenie delegacji ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego o dwa punkty: wyznaczenie wzoru wniosku o wydanie karty parkingowej oraz trybu postępowania ws. wydania i zwrotu karty parkingowej, by ta procedura była jednolita w całym kraju, dla wszystkich powiatowych zespołów, które będą wydawać te dokumenty. W związku z brakiem dokładnych wytycznych tego rozszerzenia, zgodnie z sugestią Biura Legislacyjnego Sejmu przyjęto propozycję zgłoszenia jej w drugim czytaniu projektu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma wydać swoją opinię na temat projektu ustawy do 13 września br. Komisje przyjęły także pozytywnie wniosek posła Piechoty dotyczący zgłoszenia do ministra infrastruktury dezyderatu, którego istotą będzie propozycja ujednolicenia oznakowania miejsc parkingowych na niebiesko oraz sygnalizacji świetlnej przy przejściach dla pieszych z myślą o osobach niewidomych. Na wniosek poseł Magdaleny Kochan (PO) rozszerzono dezyderatę o kwestię wydłużenia czasu na przejście przez pasy.

- Podkreślam, że sprawy ujęte w dezyderacie są nie mniej ważne dla osób z niepełnosprawnością na co dzień niż te dyskutowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Obecny chaos utrudnia tym osobom codzienne funkcjonowanie – podkreślił poseł Marek Plura (PO).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wypełniajcie wnioski
  Rob
  04.01.2014, 10:46
  Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich jest formularz, w którym zgłasza się wnioski. Proszę osoby, które twierdzą, że zmiana ustawy jest niezgodna z Konstytucją RP, narusza prawa nabyte i działa wstecz o złożenie wniosku o skierowanie tej nowelizacji do Trybunału. Wtedy Rzecznik zadziała. Nie można unieważniać ważnych, wydanych prawomocnymi decyzjami i wyrokami sądowymi kart parkingowych. Nowelizacja może dotyczyć tylko nowo wydanych kart. Wymiana, jeśli jest konieczna ze względu na nr seryjny musi być dokonana na koszt skarbu państwa, bo nasze, ważne karty już zostały opłacone. Do dzieła - samo się nie napisze :)
  odpowiedz na komentarz
 • trzeba działać
  xyz
  11.11.2013, 20:48
  Zróbmy coś, działajmy, bo nas będą olewac na każdym kroku, plan mam, info będzie na bieżąco, kto się dołaczy?
  odpowiedz na komentarz
 • Bezmyślność
  Anna
  11.10.2013, 14:29
  Projekt nowych regulacji dot. kart parkingowych jest bezmyślny! Jestem niepełnosprawna, mam kartę parkingową, ale nie mam samochodu. Korzystam z uprzejmości zmotoryzowanych członków rodziny lub taksówek, które podwożą mnie blisko celu i dzięki karcie parkują na kopercie. To dla mnie wielka pomoc. A teraz do czego przypiszę kartę? Do taksówki?
  odpowiedz na komentarz
 • Bez sensu
  Radom
  03.09.2013, 14:20
  Mam umiarkowany stopień i posiadam samochód który czasem się psuje i wtedy pożyczam drugi od rodziców co wtedy gdy będę miał kartę tylko na swój? Dostanę wtedy mandat jak będę poruszał się innym samochodem ze swoją kartą. Chyba nie pomyśleli
  odpowiedz na komentarz
 • karta
  Duch
  02.09.2013, 11:49
  Nie wiem dlaczego to tak długo trwa?przecież problem jest znany od lat,ja myślę,że posłowie szanują się roboty żeby mieli co robić do końca swojej kadencji.W waszym materiale nie ma ani słowa o parkingach przy blokach jak zostawicie ten problem administracji bloków to wątpię,żeby się coś zmieniło,wolna amerykanka! dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
 • Karty parkingowe
  ONKA
  30.08.2013, 21:22
  Nie podoba mi się przypisywanie karty do danego auta. Jestem samotna i auta nie mam. Wożą mnie z rodziny ci którzy akurat nie pracują. To jawna dyskryminacja ON bez auta. Wydawanie co jakiś czas kart wiąże się z kosztami i nie każdy ma do urzędu blisko. Czy nie lepiej karać tych co wykorzystują je, a są nieuprawnieni? Tym razem mam nie smak w danych zmianach. Ciekawe jak widzą ci co te zarządzenia wydają. A może sami spróbują poruszać się z dysfunkcją ruchu po mieście bez auta a o własnych siłach lub dostać się do odległego szpitala urzędu mając kłopot z nogami?
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkinowa
  Elka
  30.08.2013, 16:05
  ...ja się tymi sprawami nie martwię, bo mąż poszedł sobie razem z samochodem a te urzędasy zrobią i tak co im do głów wpadnie, jestem pewna, że na pewno tymi nowymi ustawami nie polepszą nam inwalidom i tak ciężkiego życia...no jeszcze czego, żeby dla nas jakąś ustawę ułatwiającej życie w tym bałaganie uchwalili.W tej Polsce nigdy nic nie wiadomo!!! a wiec cieszmy się z tego co nas nie martwi....
  odpowiedz na komentarz
 • Karta
  bolek
  30.08.2013, 14:42
  Posłowie szukając pieniędzy dla siebie zmieniają prawo niezgodne z Konstytucją .Każda wymiana karty to koszt około 20 zł.Dla osła w sejmie to nic ale dla niepełnosprawnego emeryta to majątek !!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Praca w ochronie
  bolek
  30.08.2013, 14:35
  Jestem na wcześniejszej emeryturze ,mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i pracuję w ochronie .Czy w roku 2014 zachodzą zmiany prawne w pracy takich jak ja ? Czyli emerytów ze stopniem niepełnosprawności i pracujących w ochronie .
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  bolek
  30.08.2013, 14:24
  Orzeczenie o niepełnosprawności mam na stałe , w którym miejscu na karcie parkingowej jest data ważności nie mogę znaleść .Wymienianą miałem w 2013 roku .
  odpowiedz na komentarz
 • do roboty
  mietek
  30.08.2013, 13:18
  Pośle Plura, zamiast bawić się w wyznaczanie ilości miejsc do parkowania może zajmiesz się wydłużeniem czasu pracy do emerytury aż o 7 (słownie: siedem) lat dla osób z 1 pierwszą grupą niepełnosprawności, kiedyś takie osoby mogły iść na emeryturę od 60 lat a obecnie od 67 lat!!! Wyobraża Pan sobie takiego inwalię pracującego do 67 lat ??? Ja nie !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Wicepremier POL ZAPEWNIAŁ ŻE SYSTEM BEDZIE BARDZO SCISŁY ?
  inwalida 1 grupy
  30.08.2013, 11:39
  Polsce JEST DYSKMINOWANIE INWALIDÓW TEGO CHAMOWATTEGO TRAKTOWANIA I OGRANICZENIE WOLNOSCI INWALIDA.POLSKIE KARTY PARGIGOWE SA RESPEKTOWANE CAŁEJ UNI TYLKO ŁUPIC PRZEZ URZEDNIKÓW MIAST STORZYLI GETTO I ZABIERAJA UPRAWNIENIA INWALIDA . LEGITYMACJA UNYJNA POLSCE PANUJE RASIZM INWALIDÓW POD ZGODA RZĄDU I POSŁOW PO-PSL .URZEDNICY KOMUNIKACJI WYDAWALI LEGITYMACJE NA LEWO I PRAWO I JAK PREZYDET MIASTA I JEGO ZASTEPCY ZOSTALI POSTAWENI STAN OSKARZENIA ZADEN POSŁOWIE NIESALI OBRONIE INWALIDÓW I DOSTAJA OCHŁAPY I MIZAERNE DODATKI PIELEGNACYJNE I OPIEKUNCZE . UNI INWADZI UNI PODRÓZYJA TYLKO POLACY SEDZA CZTERECH SCIANACH ZADNE PRAWO ONZ i UNI NIEZOSTAŁO WDROŻONE?
  odpowiedz na komentarz
 • Nie bardzo rozumiem...
  matka
  30.08.2013, 10:40
  "Kartę będą mogły dostać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz mające znaczny problem z poruszaniem się." Czy to znaczy, że kartę będą mogły dostać TYLKO osoby mające znaczny problem z poruszaniem się? A co z osobami takimi ja np. moje dziecko - znaczna stopień niepełnosprawności symbol 12-C ? Syn jest autystyczny i szukanie miejsca parkingowego to istny horror! Nie jestem w stanie wytłumaczyć mu pewnych spraw, bo jest upośledzony i żadne argumenty nie docierają. Karta parkingowa znacznie ułatwia mi życie w wielu sytuacjach. Od przyszłego roku już jej syn nie dostanie?
  odpowiedz na komentarz
 • koperta pod marketem Auchan wWarszawa - Wola
  mbm
  30.08.2013, 10:22
  parking przy Auchan Wola ,ul. Górczewska to czysta kpina z osób niepełnosprawnych.Ledwie da się wysiąść z samochodu, jest tak mało miejsca. O wystawieniu wózka można tylko pomarzyć. Mimo zgłaszania problemu nikt z Auchan od lat nie reaguje. Tak jest na wielu parkingach w Warszawie
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowe
  satyr
  30.08.2013, 09:26
  smutno mi bo wczoraj napisalem bez mala elaborat na A-4 tu na ten temat i nie ma zadnego komentarza!? Zdziwiony jestem jako inwalida czytajacy te gazetke od lat Że wolnosc slowa jest tylko teoria a w praktyce nie wolno sie inwalidzie wypowiedziec W sumie ta gazetka i te informacje pod kontem ochrony i informacji inwalidy sluza jedynie dziennikarzom i politykom a nie inwalidom. Pod kontem inwalidy stworzono stanowiska dla karierowiczow i nieudacznikow. Gdzie te czasy ze dziennikarz dochodzil prawdy i krzywdy ludzi? Dzis liczy sie tylko pazernosc i zdrowie konskie a dbanie o innych to tylko gra na uczuciach.
  odpowiedz na komentarz
 • miejsca parkingowe
  30.08.2013, 09:07
  Jak to się ma do miejsc parkingowych przed szpitalami, które coraz częściej wyznaczane są na terenie płatnych parkingów.
  odpowiedz na komentarz
 • Zmiany
  Anka
  30.08.2013, 08:23
  Ciekawe, jak będą funkcjonować te nowe karty. Dzisiaj rzadko się zdarza, żeby ktoś w ogóle zainteresował się, czy samochód stojący na kopercie ma stosowne uprawnienia. A potem będą czekać na kierowcę i sprawdzać ważność karty? Utopia.
  odpowiedz na komentarz
 • projekt czy ustawa?
  abnormal
  30.08.2013, 08:13
  Wydaje mi się, że to jest dopiero projekt zmiany ustawy. W tekście jest przecież napisane, że komisje przyjęły projekt zmiany ustawy. Do wejścia w życie potrzebna jest decyzja Sejmu. Więc nie uprzedzajmy faktów.
  odpowiedz na komentarz
 • opłaty
  ktosik
  30.08.2013, 07:16
  a co z opłatami za karty parkingowe, koszt to 25 zł, czy wymiana będzie kosztować?i co trzy lata trzeba będzie płacić za wymianę?
  odpowiedz na komentarz
 • pułapka rentowa
  pp
  30.08.2013, 01:07
  no dobrze, a kiedy się weźmiecie za likwidacje tzw pułapki rentowej?
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowe
  satyr
  30.08.2013, 00:57
  niepelnosprawni nie maja na llekarstwa i za co zyc na codzien wiec nie wiem dla kogo ta regulacja kart parkingowych? Pisalem kiedys ze na parkingach prywatnych gdzie kontrolije ten ruch parkingowy , to on wlasnie sprawdza karte czy faktycznie jest w samochodzie delikwent na ktorego jest karta wydana i ktora okazujemy wiec nie wiem dlaczego ministerstwo i sejm takimi sprawami sie zajmuja. Faktycznie ten sejm zasluguje na rozpedzenie go na cztery wiatry szkoda slow ze jeszcze taki dziennikarzyna to w ten sposob komentuje
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  klasyczny39
  30.08.2013, 00:07
  to prawda ze niektórzy używają karty nielegalnie , znam przykład ,jeden cygan ma za szybą ksero karty a jego syn w swoim aucie ma orginał,ma wygodę ponieważ na jego ulicy pod jego domem b.getta są 2 koperty w Zgorze-lcu
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  kaktusik
  29.08.2013, 23:52
  dobrze byłoby wkoncu zrobić porządek z kartami niehce nikomu odbierać kart ale widze kto podjerzdza nieras majac za szyba karte policja szuka grosza....niech kontrolują te miejsca to znajda!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Dokument bezterminowy traci ważność?
  wspomagam.org
  29.08.2013, 18:42
  " Obecnie obowiązujące karty stracą ważność 30 listopada 2014 r" A to ciekawe prawo, w którym dokument wydany bezterminowo jednak traci ważność. Złe to państwo, do którego nie można mieć zaufania nawet w takich sprawach. Podobnie z resztą było z prawami jazdy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas