Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ubezpieczenia: jak zadbać o osobę z niepełnosprawnością intelektualną?

18.02.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Źródło: Konsultacja merytoryczna: Polska Izba Ubezpieczeń
kobieta trzyma na ręku noworodka z zespolem downa obok zwrocona do nich twarzą inna kobieta

Wielu rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością, które wymagają szczególnej opieki, zastanawia się jak ubezpieczyć swoich podopiecznych. Często pojawia się pytanie, jak zapewnić, by po śmierci opiekuna osoba z niepełnosprawnością otrzymała pieniądze z jego polisy na życie.

Na pytania dotyczące ubezpieczenia osób, na przykład, z niepełnosprawnością intelektualną i zabezpieczeniem dla nich pieniędzy z polisy na życie odpowiada Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Podopieczny może być uposażonym

- Jeśli umowa ma zabezpieczyć po naszej śmierci osobę dorosłą, która jest niesamodzielna, możemy wskazać ją jako osobę uposażoną z naszej polisy na życie – tłumaczy Piotr Wrzesiński. 

Jak wyjaśniał on już przy okazji artykułu o odzyskiwaniu pieniędzy z polisy, uposażonego można wskazać podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej.

Jak ubezpieczyć?

-  Co innego, jeśli chcemy objąć ochroną ubezpieczeniową taką osobę. Przepisy prawa wymagają przy umowie ubezpieczenia na życia wyrażenia przez taką osobę zgody na objęcie ochroną ubezpieczeniową – tłumaczy ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Zgodę taką może wyrazić osoba sprawująca opiekę nad niesamodzielną osobą dorosłą, na przykład z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to sytuacja zbliżona do przypadku, gdy rodzic zawiera umowę ubezpieczenia na życie w imieniu niepełnoletniego dziecka – dodaje.

Piotr Wrzesiński wskazuje też, że w takiej sytuacji kluczowa jest, tak jak przy wszystkich umowach ubezpieczenia na życie, ocena stanu zdrowia takiej osoby i możliwość objęcia jej ochroną.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas