Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czym jest skala Barthel?

19.09.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Rząd zakłada, że do 2015 r. rodzice opiekujący się dziećmi z niepełnosprawnością uzyskają świadczenia w wysokości minimalnej pensji krajowej. Równocześnie planuje się zrównanie wysokości świadczeń dla opiekunów dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością, ale ich kwota będzie uzależniona od stopnia niesamodzielności osoby, która oceniona zostanie według skali Barthel.

Skala Barthel to międzynarodowa skala powszechnie stosowana w ocenie sprawności chorego, a co za tym idzie – jego zapotrzebowania na opiekę. Taki formularz oceny wypełniają np. pielęgniarki środowiskowe, by pacjent mógł uzyskać skierowanie do opieki długoterminowej. – Na skalę Barthel składa się dziesięć czynności dnia codziennego, takich jak np. spożywanie posiłków, poruszanie się, ubieranie, rozbieranie, higiena osobista, korzystanie z toalety czy kontrolowanie czynności fizjologicznych. Ocenia się zdolność chorego do samodzielnego ich wykonywania – wyjaśnia Elżbieta Szwałkiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Przede wszystkim chodzi o zdiagnozowanie, jakie czynności i w jakim stopniu chory może wykonać samodzielnie, z czyjąś pomocą lub w ogóle. – W skali Barthel można uzyskać 100 pkt. Są trzy przedziały oceny: uzyskanie od 0 do 20 pkt oznacza całkowitą niesamodzielność, od 20 do 80 pkt oznacza, że w jakimś stopniu pacjent potrzebuje pomocy innych, a ocena w granicy 80 do 100 pkt oznacza, że przy niewielkiej pomocy chory może funkcjonować samodzielnie – mówi Szwałkiewicz. Uzyskanie 40 pkt w skali Barthel lub mniejszej ich liczby powoduje zakwalifikowanie chorego do opieki długoterminowej – oznacza to bowiem, że wymaga on stałej opieki.

Skala Barthel została wprowadzona w Polsce rozporządzeniem ministra zdrowia z 23 grudnia 2010 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.


Zobacz przykład formularza uwzględniającego ocenę samodzielności według skali Barthel (PDF)

Komentarz

  • śmieszne czy tragiczne?
    matka
    30.09.2013, 01:26
    Nie wiem czy mnie moderator puści ale ja to sobie tak myślę (wypowiedź Izy), że sztab ludzi nad tym myślał i to na trzeźwo aż wymyślili. Jak u Janosika jednym się zabierze, drugim da a państwo na tym nic nie straci.Przy kryteriach tej skali ileż chorych się załapie na najwyższy zasiłek? a reszcie pewnie wyrównają tak jak przy opiece nad dorosłymi domownikami po 520 zł. Będzie więc jak oscylować określoną z góry kwotą, zrobią porządek a rząd grosza nie dołoży.Przeraża mnie ta polityka ta powolna eutanazja ON. Głodowa renta socjalna, głodowe zasiłki. Jak to mówi się za mało aby żyć,a za dużo by umrzeć.Sama mam problem z córką (dorosłą). Wyrzucili ją nawet ze szpitala psychiatrycznego bo nie dawali rady z opieką. A ja muszę i to za psie pieniądze. Córka ma stałą I grupę liczne schorzenia somatyczne i orzeczone patologiczne zaburzenia emocji i zachowania. Na szczęście dla nas nie dla ustawodawców siusia w toalecie i potrafi sama zjeść- oczywiście jak zechce ale tego już skala nie obejmuje. I co tu z takim zrobić?????

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Gdzie przede wszystkim powinny być miejsca umożliwiające zmianę pieluchomajtek i wykonanie innych czynności higienicznych dorosłym, niesamodzielnym osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas