Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czym jest skala Barthel?

19.09.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Rząd zakłada, że do 2015 r. rodzice opiekujący się dziećmi z niepełnosprawnością uzyskają świadczenia w wysokości minimalnej pensji krajowej. Równocześnie planuje się zrównanie wysokości świadczeń dla opiekunów dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością, ale ich kwota będzie uzależniona od stopnia niesamodzielności osoby, która oceniona zostanie według skali Barthel.

Skala Barthel to międzynarodowa skala powszechnie stosowana w ocenie sprawności chorego, a co za tym idzie – jego zapotrzebowania na opiekę. Taki formularz oceny wypełniają np. pielęgniarki środowiskowe, by pacjent mógł uzyskać skierowanie do opieki długoterminowej. – Na skalę Barthel składa się dziesięć czynności dnia codziennego, takich jak np. spożywanie posiłków, poruszanie się, ubieranie, rozbieranie, higiena osobista, korzystanie z toalety czy kontrolowanie czynności fizjologicznych. Ocenia się zdolność chorego do samodzielnego ich wykonywania – wyjaśnia Elżbieta Szwałkiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Przede wszystkim chodzi o zdiagnozowanie, jakie czynności i w jakim stopniu chory może wykonać samodzielnie, z czyjąś pomocą lub w ogóle. – W skali Barthel można uzyskać 100 pkt. Są trzy przedziały oceny: uzyskanie od 0 do 20 pkt oznacza całkowitą niesamodzielność, od 20 do 80 pkt oznacza, że w jakimś stopniu pacjent potrzebuje pomocy innych, a ocena w granicy 80 do 100 pkt oznacza, że przy niewielkiej pomocy chory może funkcjonować samodzielnie – mówi Szwałkiewicz. Uzyskanie 40 pkt w skali Barthel lub mniejszej ich liczby powoduje zakwalifikowanie chorego do opieki długoterminowej – oznacza to bowiem, że wymaga on stałej opieki.

Skala Barthel została wprowadzona w Polsce rozporządzeniem ministra zdrowia z 23 grudnia 2010 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.


Zobacz przykład formularza uwzględniającego ocenę samodzielności według skali Barthel (PDF)

Komentarz

  • Pobyt osobu niepełnosprawnej w ZOL.
    Zofia Jaworska
    01.06.2018, 12:09
    Dzień dobry. Przebywajacy od 9 lat w ZOL pacjent ze stwardnieniem rozsianym (całkowity niedowład 4 kończyn od ponad 30 lat), poruszający się na wózku, sprawny umysłowo. Po nieudanej próbie złożenia przez ZOl w imieniu pacjenta wniosku o umieszczenie w domu opieki społecznej oraz po pojawieniu się odlezyny i przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego z tego powou, został przez ZOL przeniesiony do hospicjum, docelowo z zamiarem wypisania do domu (!). Czy pomimo, że zawrta 9 lat temu umowa z ZOL nie została rozwiązana przez pacjenta, a jego stan nie uległ poprawie, czy ośrodek miał prawo do skierowania pacjenta do hospicjum i czy będzie miał prawo do wypisania Go do domu? Jestem córką pacjenta i jedyna Jego rodziną, samotnie wychowującą dziecko (zasadzone alimenty w wys. 100 zł) i jako osoba pracująca nie ejstem w stanie zapewnic Tacie całodobowej opieki, czego wymaga Jego stan (nie)zdrowia. Prosze o jakieś wskazówki, co mogę zrobić w tej sytuacji, gdzie szukac pomocy??? Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy w budynku, w którym mieszkasz, przydałaby się winda?

Biuletyn

Wspierają nas