Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekun dorosłej osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności

26.04.2021
Autor: K.

Czy wnuczka może być opiekunem osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, który posiada dziadek, oraz babci posiadającej umiarkowany stopień niepełnosprawności ruchowej?

Szanowna Pani,

jak stwierdził w wyroku z dnia 5 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w sprawie o sygn. akt II SA/Ol 320/18  - „niewątpliwie nie można automatycznie wykluczać wnuka K. K. z kręgu potencjalnych osób, którym mogłoby być przyznane świadczenie pielęgnacyjne”.

„Przy dokonywaniu wykładni przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 17 ust. 1a u.ś.r. nie można ograniczać się jedynie do wykładni literalnej, której zastosowanie prowadziłoby do przyjęcia, że dalszym krewnym będzie przysługiwała prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, tylko w okolicznościach wymienionych w art. 17 ust. 1a u.ś.r. Konieczne w tym zakresie jest również posiłkowanie się wykładnią celowościową i systemową omawianych przepisów, przemawiającą za uznaniem, że ograniczenia wynikające z regulacji art. 17 ust. 1a cyt. ustawy nie powinny mieć zastosowania w sytuacji, gdy preferowany przez ustawodawcę opiekun z obiektywnych względów (a więc niezależnych od niego) nie jest w stanie sprawować opieki nad potrzebującym - tj., gdy zachodzą okoliczności wymienione w art. 132 k.r.o., do którego odsyła art. 17 ust. 1 u.ś.r. Powyższą argumentację należy podzielić pod warunkiem, że zobowiązani do alimentacji w pierwszej kolejności z obiektywnych, a nie subiektywnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zajmować się swoim rodzicem”.

Warto zwrócić uwagę, iż wyrok został wydany w indywidualnej sprawie.

Z drugiej strony - Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia z dnia 27 czerwca 2014 w sprawie o sygn. akt I OSK 789/13 stwierdził – „uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego dla krewnych "otwiera się" dopiero wówczas, gdy małżonek osoby wymagającej opieki jest niepełnosprawny w stopniu znacznym (co uniemożliwia mu wypełnianie we właściwy sposób obowiązku alimentacyjnego)…”.

Nie znam dokładnie Pani sytuacji, stąd warto zatem skonsultować sprawę bezpośrednio z prawnikiem - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas