Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta rodzinna dla dorosłego dziecka niepełnosprawnego od urodzenia po zmarłym ojcu

30.03.2021
Autor: M.

Jestem opiekunem swojej pełnoletniej niepełnosprawnej siostry; siostra pobiera z ZUS rentę socjalną, czy należy jej się renta rodzinna po tacie?

Szanowna Pani,

renta rodzinna to świadczenie, które może otrzymać uprawniony członek rodziny po śmierci osoby, która miała prawo do emerytury lub renty z niezdolności do pracy - lub po osobie ubezpieczonej, która spełniała warunki do przyznania tych świadczeń. Szczegółowo instytucja renty rodzinnej została opisana w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

To, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby poszczególni członkowie rodziny mogli otrzymać omawiane świadczenie, reguluje przywołana wcześniej ustawa o emeryturach i rentach w art. 67-72.

Jeśli chodzi o dzieci, to prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

  • do ukończenia 16 lat,
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia,
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia,
  • jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Reasumując, dorosłe dziecko niepełnosprawne może ubiegać się o rentę rodzinną pod warunkiem, że stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyło 16 lat życia, jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia. Pod pojęciem „nauki w szkole” należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas