Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

KIS: jak rencista może przekazać 1% podatku?

22.02.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: kis.gov.pl
niebieski znak procent na biało-szarym tle

Krajowa Informacja Skarbowa przypomina rencistom i emerytom, jak mogą przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego i otrzymać jak najszybciej zwrot podatku.

Podatnicy, którzy otrzymali z organu rentowego PIT- 11A mogą:

Kiedy zwrot nadpłaty

Do 45 dni może potrwać zwrot nadpłaty podatku po zaakceptowaniu automatycznym lub złożonym elektronicznie na stronie podatek.gov.pl

Czas oczekiwania na zwrot podatku, gdy złożyliśmy PIT w formie papierowej może potrwać dłużej – do 3 miesięcy.

Pamiętaj!

Aby uzyskać zwrot nadpłaty podatku, należy zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. Można to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeśli zgłosiliśmy rachunek już wcześniej i jest on aktualny, nie trzeba tego robić ponownie. 

Jak przekazać 1% podatku

  • Rencista lub emeryt, który otrzymał z organu rentowego PIT-40A i chce przekazać 1% podatku na wybrany przez siebie cel, powinien wskazać wybraną organizację pożytku publicznego (OPP) w oświadczeniu PIT-OP lub zeznaniu podatkowym.
  • Rencista i emeryt, który otrzymał jeden PIT-40A i chce przekazać 1% tej samej organizacji co w zeszłym roku, nie muszą nic robić, pod warunkiem, że do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii.
  • Jeśli podatnik otrzymał PIT-11A, a chce przekazać swój 1% na ten sam cel co w ubiegłym roku, nie musi podejmować żadnych działań. Zrobi to sam urząd skarbowy w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu.
  • Jeśli w tym roku chcemy przekazać 1% na inny cel niż w ostatnim roku, to musimy go wskazać w zeznaniu złożonym w urzędzie skarbowym.

Pamiętaj!

  • Organizacja OPP musi znajdować się w aktualnym wykazie OPP.
  • Jeśli w systemie jest Twoje zeznanie, niezależnie czy złożone przez Ciebie, czy też zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez Krajową Administrację Skarbową, nie składaj PIT-OP.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas