Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Licealiści promują naukę polskiego języka migowego w ich kampanii „Pokaż to!”

23.02.2021
Autor: oprac. Angela Greniuk, fot. Kuba Bortlik/ Pokaż to
Źródło: facebook.com/pokazto2020
piątka uczniów, pokazujących gest "kocham cię" w polskim języku migowym

Większość młodych Polaków jest w stanie powiedzieć „dzień dobry” w obcym języku, np. angielskim. Ale czy potrafią ten sam zwrot zamigać w polskim języku migowym (PJM), którym posługuje się część rodaków? Odpowiedź nasuwa się sama. Dlatego pięciu licealistów podjęło wyzwanie i przygotowało kampanię pn. „Pokaż to!”, promującą naukę PJM. Zobacz najnowszy spot.

- Na jesień dostrzegliśmy problemy, jakie na co dzień spotykają osoby głuche lub niedosłyszące. Zauważając ten problem postanowiliśmy działać i tak narodziła się nasza kampania społeczna „Pokaż to!” – piszą do nas młodzi aktywiści.

Celem ich projektu jest nauczenie jak największej części społeczeństwa podstaw polskiego języka migowego. Dlaczego? 

- Myślimy, iż wielu Polaków powie dzień dobry po angielsku czy hiszpańsku, lecz nie będzie w stanie tego zamigać. Warto dodatkowo podkreślić, że PJM nie jest językiem obcym, a posługujący się nim ludzie są Polakami! Właśnie dlatego staramy się podnieść społeczną świadomość w tym kierunku – mówią twórcy kampanii.

Działania w sieci

Niedawno uczniowie stworzyli krótki spot, ukazujący niektóre odczucia osób Głuchych w świecie, dostosowanym głównie do osób słyszących. Warto go obejrzeć.

Zespół „Pokaż to!” składa się z pięciu osób z różnych szkół:

  • Monika Wosińska – ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach;
  • Marta Gajda – 1 LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie;
  • Magda Twardzik – 3 LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu Zdroju;
  • Olga Fryszkowska oraz Sławomir Zdziebło –  1 LO im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu Zdroju.

Działania w sieci to nie tylko kanał na YouTube, ale również na FacebookuInstagramie czy Twitterze. Na tych kanałach można znaleźć aktualne informacje.

Warsztaty edukacyjne

Poza działalnością w sieci uczniowie mogą pochwalić się także akcją edukacyjną prowadzoną w szkołach. Twórcy kampanii odwiedzają placówki i uczą migać najmłodszych podstawowych zwrotów PJM oraz zachowania w stosunku do osób Głuchych. Prowadzą też takie warsztaty online, prowadząc lekcje zdalnie w całej Polsce (m.in. Warszawie czy Zakopanym).

„Pokaż to!” to projekt realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Jego celem jest uświadomienie tego, jak bardzo język migowy to powszechny i potrzebny sposób komunikacji oraz jak mało Polaków go zna.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas