Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kto będzie mógł łączyć pracę ze świadczeniem pielęgnacyjnym?

22.02.2021
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: Radio Plus, www.money.pl
kobieta w maseczce na ulicy trzyma w ramionach małe kilkumiesięczne dziecko

- Świadczenie pielęgnacyjne z pracą będą mogli połączyć już niebawem rodzice dzieci objętych programem „Za życiem” oraz dzieci wymagających stałej opieki do 18. r. ż. – zapowiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych w programie Radia Plus „Sedno Sprawy” 22 lutego.

Szacuje się, że możliwość tę uzyska ok. 120 tys. rodzin. W rozmowie z  Jackiem Prusinowskim minister Wdówik wyjaśnia, dlaczego tej możliwości nie będą mieli rodzice dorosłych dzieci z niepełnosprawnością. 

- Nie jesteśmy w stanie zaoferować rozwiązań, które omawiamy wszystkim potencjalnie uprawnionym. Bo to nie jest tylko kwestia rodziców, którzy teraz pobierają to świadczenie. W momencie kiedy będzie można łączyć prace i to świadczenie wystąpią o nie także te rodziny…

(Radio Plus) Które dzisiaj pracują i nie mają świadczenia.

Minister wyjaśnia także, dlaczego wciąż nie zrealizowano wyroku TK z 2014 r., który orzekł, że niezgodne z konstytucją jest uzależnianie świadczenia pielęgnacyjnego od wieku nabycia niepełnosprawności.

Wysłuchaj całej rozmowy z ministrem Wdówikiem.

Mechanizm suwakowy? Być może

18 lutego serwis www.money.pl donosił, że zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego miałyby iść w kierunku zniesienia całkowitego zakazu pracy, a zastąpienia go kryterium dochodowym. Można by było dorobić bez utraty świadczenia prawdopodobnie nie więcej niż wynosi średnia krajowa. Kwota świadczenia byłaby zmniejszana proporcjonalnie do osiąganych dochodów. Jednak ten kierunek zmian nie jest jeszcze pewny. 

- Przewidujemy mechanizm tzw. suwakowy, czyli im wyższe uposażenie opiekuna, tym niższe świadczenie, aż do całkowitego jego wyzerowania – mówił minister Wdówik.

Zobacz cały artykuł na www.money.pl

Więcej o świadczeniu pielęgnacyjnym w naszym poradniku.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Składki emerytalno rentowe
    Opiekun
    06.12.2022, 08:37
    odpowiedz na komentarz
  • Składki emerytalno rentowe
    Opiekun
    06.12.2022, 08:36
    Opiekuje się chorą mamą na Alzheimera szczerze lepiej dla opiekunów by było by mieli cały czas płacone składki by na starość gdy chory odejdzie mieli za co żyć bo przy normalnej pracy odprowadzane są cały czas a z tego co wiadomo teraz będzie tyle ile się odołoży. A co do dorabiania to nie rozumiem albo opieka albo praca. A tak wogóle jeśli dziecko chodzi do szkoły,przedszkola dlaczego ktoś przechodzi na opiekę?
    odpowiedz na komentarz
  • Składki emerytalno rentowe
    Opiekun
    06.12.2022, 08:30
    Opiekuje się chorą mamą na Alzheimera szczerze lepiej dla opiekunów by było by mieli cały czas płacone składki by na starość gdy chory odejdzie mieli za co żyć bo przy normalnej pracy odprowadzane są cały czas a z tego co wiadomo teraz będzie tyle ile się odołoży. A co do dorabiania to nie rozumiem albo opieka albo praca. A tak wogóle jeśli dziecko chodzi do szkoły,przedszkola dlaczego ktoś przechodzi na opiekę?
    odpowiedz na komentarz
  • Mama
    Mama
    13.05.2022, 10:46
    Mam dorosłe już dziecko niepełnosprawne , dlaczego dorobienie przez rodzica ma być tylko do 18 roku życia , ja bardzo chcem pracować a nie mogę jest ciężko drożyzna opłaty nie starcza gdybym mogła iść dorobić było by inaczej ,ale jeśli ta ustawa zostanie podpisana jeśli bo jakos mają na to czas jak widać tylko niech to zmienia też dla dorosłych niepełnosprawnych
    odpowiedz na komentarz
  • Taka mysl
    Kaktus
    09.03.2021, 22:40
    Opiekując się niepełnosprawnym dzieckiem ,dobrze jest wyjść do ludzi kiedy dziecko jest w szkole lub przedszkolu . Dobre to jest dla zdrowia psychicznego opiekuna. I to jest dobry pomysł ,ale powinni pomyśleć też o opiekunach doroslych niepełnosprawnych i dlaczego nie ma dwóch świadczeń pielęgnacyjnych przy dwójce chorych potomków?
    odpowiedz na komentarz
  • Faworyzowanie rodziców dzieci
    Hania
    26.02.2021, 13:58
    Dlaczego nadal nie zrealizowano wyroku TK? Dorobić będą mogli ci, którzy już teraz dostają najwięcej i mają najwięcej czasu, bo ich dzieci są w szkole lub innej placówce. Gdzie społeczna sprawiedliwość?
    odpowiedz na komentarz
  • Zasiłek dla opiekuna
    Ona
    26.02.2021, 09:01
    Za to opiekun dorosłej osoby nawet młodej pobiera 620 zł miesięcznie, wszystko drożeje a my nie mamy żadnych podwyżek.
    odpowiedz na komentarz
  • dobre sobie
    CIEKAWE
    24.02.2021, 21:08
    mamy kasuja kaske a synek wyjezdza do islandii pracowac... zlikwidowac Świadczenie pielęgnacyjne i normalnie placic renty
    odpowiedz na komentarz
  • Dlaczego świadczenie pielęgnacyjne nie traktowane jak praca ?
    Anna
    24.02.2021, 12:32
    Dlaczego świadczenie pielęgnacyjne nie jest traktowane jak praca ? Dlaczego nie jest normalnie opodatkowane jak placa minimalna ? Dlaczego nie możemy odliczyć z podatku ulgę na dziecko, ulgę rehabilitacyjna, ulgę na leki dla niepełnosprawnego dziecka ????? Czy my gorzej pracujemy niż reszta Polakow??? Czy nasze dzieci to bezpanskie kundle, a nie obywatele naszego kraju???? Dlaczego nie mamy prawa za nasza ciezka, odpowoedzialna prace odliczyć ani grosza ????????????????????????
    odpowiedz na komentarz
  • Co z dorosłymi niepełnosprawnymi?
    Dynia
    24.02.2021, 11:56
    Zastanawiam się kiedy wreszcie skończy się ta dyskryminacja dorosłych niepełnosprawnych. Kiedy wykonanie wyroku TK? Ciągle tylko mówi się o matkach i niepełnosprawnych dzieciach. W Polsce są także dorośli niepełnosprawni o których nikt nie pamięta. Żenada...
    odpowiedz na komentarz
  • Świadczenie pielęgnacyjne a ulga podatkowa
    Marzena
    24.02.2021, 11:29
    Każdy pracujący rodzic ma ulgę podatkowa na dziecko. Dlaczego rodzice pobierajacy swiadczenie pielegnacyjne nie maja prawa odliczyć ani grosz? Czy my pracujemy gorzej ????? Dlaczego nie możemy nic odliczyc???????????
    odpowiedz na komentarz
  • ŚP A po śmierci opiekuna BRAK RENTY RODZINNEJ
    Aleks
    23.02.2021, 19:12
    Witam . Wszędzie pisze się o tym jakie świadczenie. Ale nikt nie myśli co się stanie po śmierci opiekuna. Renta rodzinna nie należy się dzieciom ,pomimo opłacanych składek. Nie powinno tak być. Opieka ta powinna uznana jako praca i w razie czego dzieci otrzymują pomoc w formie RENTY RODZINNEJ
    odpowiedz na komentarz
  • Dobry pomysł
    Barbara
    23.02.2021, 18:56
    Uważam, ze możliwość dorobienia do świadczenia opiekuńczego jest dobrym pomysłem na godne życie niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów, często samotnych matek, posiadających ukończone studia.Do tej pory , mimo wyższego wyksztalcenia, my i nasze niepełnosprawne dzieci zylismy w nędzy. Pożywienia szukaliśmy na smietnikach supermarketow.Pieniedzy nie starczalo na jedzenie, utrzymanie samochodu, remont mieszkania...Nie po to wiele lat studiowalismy by żyć za najnizsza krajowa.Teraz będziemy mogli pracować zdalnie w domu lub udzielać legalnie,bez obaw korepetycji, wykorzystując wiedze zdobyto na studiach...Mysle dorobimy w ten sposób ok.300-500 złotych do świadczenia opiekuńczego bo więcej się nie da opiekujac sie jednoczesnie niepelnosprawnym dzieckiem. Mysle, ze te pieniądze zapewnia nam i naszym dziecko lepsze życie.Bedziemy mogli za nie kupić jedzenie, leki, pokryć wydatki związane z utrzymaniem samochodu , którym dowoze dziecko na rehabilitacje.
    odpowiedz na komentarz
  • Wyjść na ulice
    Staruch
    23.02.2021, 14:03
    Osoba Niepełnosprawna może dorobić 70% ŚK do renty 1100 zł a Opiekun może dorobić 100% ŚK do zasiłku 2000 zł?! Gdzie tu jest logika?! Za życiem ale tylko do 18tki?
    odpowiedz na komentarz
  • rodzicielski biznes
    Beata
    23.02.2021, 10:51
    Szanowni Państwo, a czy nie bierzecie pod uwagę, że rodzicom nie będzie się opłacało rehabilitować dzieci - bo wówczas mogą stracić w orzeczeniu wymagane punkty uprawniające do świadczenia? Przecież poprawa stanu zdrowia dziecka zawali cały układ ekonomiczny rodziny. Dotychczas rodzina miała zapewnione świadczenie, ulgi, dodatki (np z OPS). Wystarczy domówić się z pracodawcą co do wysokości zarobków i świadzcenie będzie wręcz dodatkiem. Żadne (żadne!) świadzcenia nie powinny być dla opiekunów! Powinny być przypisane do osoby niepełnosprawnej! A jeśli nawet zostawiamy to świadczenie, to niech będzie ono wyższe. Ale tylko dla tych, którzy maja wymagającego stałej opieki niepełnosprawnego. I wtedy opieka nie pozwala na pracę. A w opisanej sytuacji możemy mieć do czynienie z zaniedbaniem niepełnosprawnego dziecka - bo praca będzie przeważała nad opieką. I wreszcie - jaki właściwie jest cel wypłacania takiego świadczenia? To dziecko wymaga opieki czy nie? Bo jeśli tylko przed i po szkole - to w zasadzie takie świadczenie powienien dostawać każdy rodzic.
    odpowiedz na komentarz
  • Cyrk na kołach
    Speak
    22.02.2021, 21:39
    Nie dość, że mają najwyższe świadczenia, to jeszcze mogą sobie- im bardziej zdrowe dziecko, tym więcej- dorobić
    odpowiedz na komentarz
  • Niech on już się nie wypowiada
    Mistrz
    22.02.2021, 19:00
    Niech Wdówik zajmie się PRACĄ ! Już kilkukrotnie, w sumie o ponad miesiąc, przesuwa termin rozpatrzenia wniosków o Asystenta Osobistego 2021. On nie pracuje, bierze pieniądze za nieróbstwo. Dość tego !
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas