Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wypowiedzenie z powodu zwolnienia chorobowego

30.03.2021
Autor: A.

Jestem osobą z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym z powodu depresji. Leczę się wiele lat i mówiłam pracodawcy o moich problemach w związku z nagłymi atakami paniki czy spadkiem energii itd.; pracuję tam cztery miesiące i nagle znowu nie daję rady. Poszłam do rodzinnego po zwolnienie na tydzień, bym miała czas umówić się do psychiatry. Wizyta u psychiatry jutro, a dziś kierowniczka dzwoni, że mam wracać do pracy po wizycie, bo zatrudnią kogoś innego. Boję się, że naprawdę mnie zwolni, a ja nie będę miała siły znaleźć nowej pracy. Czy mogą mnie zwolnić z powodu nadużycia zwolnienia? Ona podejrzewa mnie o udawanie, bo jestem ledwo po okresie próbnym.

Szanowna Pani,

jeśli chodzi o zwolnienia chorobowe pracownika, to pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia, kiedy pracownik z powodu choroby był w pracy nieobecny:

  • dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Pracodawca nie może w tym wypadku zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w sumie przez okres od 9 lub 12 miesięcy - po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182/270 dni) pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i dopiero, gdy pobiera je przez okres dłuższy niż 3 miesiące, firma może rozstać się z pracownikiem.

Pracodawca nie może jednak zwolnić osoby, która stawiła się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Ponadto przełożony ma w miarę możliwości obowiązek zatrudnić ponownie pracownika, który w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tej przyczyny.

Pracodawca może także wypowiedzieć umowę, ale już z zachowaniem okresu wypowiedzenia, pracownikowi po zakończeniu nieobecności z powodu choroby, jeśli nieobecności pracownika z powodu choroby były wyjątkowo częste. W tym wypadku pracodawca musi udowodnić, że częste nieobecności lub długotrwała choroba pracownika powodują dezorganizację pracy w firmie - na przykład, gdy pracownik pracuje przy ważnych projektach lub gdy jego nieobecności narażają pracodawcę na wypłatę wysokich sum na nadgodziny innych zatrudnionych. Nie ma co ukrywać, chorujący pracownik to najczęściej problem i koszt dla pracodawcy. W konkretnym przypadku częste choroby mogą uzasadniać zwolnienie pracownika z pracy. W Pani przypadku może należałoby porozmawiać ponownie z pracodawcą, tłumacząc swoje problemy zdrowotne, tym bardziej, że poprzedni kontakt był dobry.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas