Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

WSA: osoba bezrobotna może pobierać świadczenie pielęgnacyjne

23.02.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: sip.lex.pl
kobieta odwrócona tyłem patrzy na białą tablicę z niebieskimi strzałkami w różnych kierunkach

Status osoby bezrobotnej, niezależnie czy z prawem do zasiłku dla osób bezrobotnych, czy też bez niego, nie ma wpływu na możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast pobieranie tego świadczenia ma wpływ na status danej osoby bezrobotnej – zawyrokował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Rozpatrywał on sprawę kobiety, opiekującej się matką z niepełnosprawnością, powstałą u niej po 60 r.ż. Kobieta od 2005 r. posiada znaczny stopień niepełnosprawności i wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Córka jest osobą bezrobotną z prawem do zasiłku.

Wójt nie przyznał prawa do świadczenia

Wójt odmówił jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, powołując się na fakt, że niepełnosprawność matki nie powstała do 18. r.ż. Kobieta odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO).

Nasz poradnik o świadczeniu pielęgnacyjnym.

SKO powołuje się na TK, ale wyklucza przyznanie świadczenia z powodu statusu osoby bezrobotnej

SKO z kolei powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który uznał, że różnicowanie prawa do świadczenia ze względu na wiek powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją. W związku z tym kobieta mogłaby otrzymać świadczenie, ale zdaniem SKO wyklucza to jej status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku.

WSA: świadczenie się należy

Kobieta wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę w tej sprawie, a ten ją uznał. Na podstawie obowiązujących przepisów sąd dowiódł, że nie status osoby bezrobotnej – z prawem do zasiłku dla bezrobotnych czy bez – ma wpływ na możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, a uzyskanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ma wpływ na status danej osoby jako osoby bezrobotnej.

WSA zasądził także zwrot kosztów postępowania sądowego (480 zł) na rzecz córki, która zaskarżyła decyzję SKO.

Pełna treść wyroku.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas