Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyniki naboru do „Opieki wytchnieniowej” i „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej” 2021

24.02.2021
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
strzałka wzrostu na diagramie

Wspierać i poprawiać jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich – jednymi z programów, które realizują te cele, są „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik poinformował o wynikach naboru do obu programów.

Najważniejsze założenia programów „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to wspieranie osób mniej samodzielnych w czynnościach dnia codziennego oraz umożliwienie odpoczynku od codziennej opieki nad niepełnosprawnym ich bliskim.

- Mam przyjemność ogłosić wyniki naboru wniosków w ramach tegorocznej edycji obu programów. Ogromnie cieszy mnie duże zainteresowanie, z jakim się spotkały. To dobra wiadomość, która pokazuje, że samorządom, tak jak i nam, zależy na poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

„Zwiększyliśmy kwoty dofinansowania”

Do udziału w programie „Opieka wytchnieniowa” edycja 2021 zgłosiło się 699 gmin/powiatów, a do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” 751 gmin/powiatów ze wszystkich 16 województw.

- Widzimy, jak duże jest zapotrzebowanie na tego rodzaju pomoc, robimy co w nasze mocy, by wspierać samorządy w tych działaniach – zapewnia wiceminister resortu rodziny. – Wychodząc naprzeciw potrzebom wnioskodawców, zwiększyliśmy budżet na realizację poszczególnych programów. Z planowanych 50 mln zł na program „Opieka wytchnieniowa” kwota wzrosła do ponad 60 mln zł, a w przypadku „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej” wyniosła aż 144 mln zł, chociaż wcześniej zaplanowaliśmy na ten cel 80 mln zł w 2021 r. – informuje pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Źródłem finansowania programów jest Fundusz Solidarnościowy.

Program „Opieka wytchnieniowa”

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi, poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

Program ma na celu wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:

 • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
 • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Opieka Wytchnieniowa - realizacja w roku 2020
  Opiekun pracujący bez wytchnienia
  25.02.2021, 12:11
  Czy można otrzymać raport o realizacji Opieki Wytchnieniowej w 2020 roku w całej Polsce - może chociaż w większych miastach? W Warszawie urzędnicy zawiedli - Opieki Wytchnieniowej nie było, i to w żadnej formie. Miło poczytać o tych niemałych środkach na realizację Opieki Wytchnieniowej w 2021 roku, ale jeśli zaangażowanie samorządów będzie takie jak w 2020 roku, to naprawdę nie wiem, czy jest się z czego cieszyć....
  odpowiedz na komentarz
 • Obsuwa
  Mistrz
  25.02.2021, 02:04
  Niech program Asystent Osobisty 2022 ogłaszają najpóźniej we wrześniu, a nie w grudniu, bo traci się 3 miesiące usług asystenta. Logiki trochę - myślenie nie boli !
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas