Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jedyny taki kalendarz

28.11.2013
Autor: Ada Prochyra
Źródło: inf. własna

"Jedyna Taka", nieduża fundacja znana z organizacji słynnych na całą Polskę Wyborów Miss Polski na Wózku (sierpień 2013), zaskakuje po raz drugi. Laureatki konkursu – Olga Fijałkowska i Monika Buczyńska – powrócą do Ciechocinka, gdzie miała miejsce finałowa gala, aby w dniach 29 listopada – 2 grudnia promować świeżo wydany kalendarz na 2014 rok ze zdjęciami wszystkich finalistek.

Kalendarz został wydany w dwóch wersjach – w pierwszej kobiety prezentują się w sukniach wieczorowych, a w drugiej – w bieliźnie. Zapowiedź, czyli po pięć zdjęć z jednej i drugiej wersji, można obejrzeć na stronie fundacji

Jedno ze zdjęć kalendarza Fundacji
W kalendarzu Fundacji "Jedyna Taka" finalistki konkursu Miss Polski na Wózku zaprezentowały się w sukniach wieczorowych i w bieliźnie, fot.: Fundacja "Jedyna Taka"

– Jeżeli chodzi o przełamywanie stereotypów wizerunkowych dotyczących kobiet z niepełnosprawnością, to uważamy, że to jest fajny pomysł, żeby pokazać, że również w nas, czyli kobietach poruszających się na wózku, jest to „coś”. Uważamy, że niepełnosprawność, mimo wszystko, można pokazać w wersji atrakcyjnej. Nieważne, czy to jest dziewczyna, która jeździ na wózku rok, dwa lata czy dziesięć lat, w każdej z nas można znaleźć pierwiastek kobiecości – opowiada o motywach powstania kalendarza Katarzyna Wojtaszek, jedna z założycielek Fundacji "Jedyna Taka".

 Mało istotny dodatek

Autorką pomysłu na kalendarz jest Monika Buczek, finalistka konkursu na miss. Organizatorzy podchwycili tę myśl, ale nie ukrywają, że realizacja sesji była skomplikowana. – Nie mieliśmy na nią budżetu, tak naprawdę mieliśmy tylko wnętrze i fotografa. Sebastian Wolny był z nami w czasie warsztatu i podczas gali w Ciechocinku, kiedy powstała sesja w sukienkach. Zakupiliśmy materiały, wykorzystaliśmy dosłownie to, co mieliśmy, czyli jakieś zasłony, firanki. Mieliśmy też mnóstwo pomysłów. Efekt miał być taki, że ktoś obejrzy ten kalendarz i powie: „kurczę, one są na wózku? Nie wierzę!” – mówiła o kulisach realizacji projektu Katarzyna Wojtaszek.

Kalendarz Fundacji
Jedna z kart kalendarza na rok 2014, fot.: Fundacja "Jedyna Taka"

Głównym celem wydawnictwa jest zwrócenie uwagi, że wózek jest jedynie mało istotnym dodatkiem do pięknych, atrakcyjnych kobiet. 

– Chcemy pokazać, że wózek w żadnym stopniu nie jest wyznacznikiem atrakcyjności lub jej braku. Trzymamy się tego, co chcieliśmy przekazać, organizując wybory miss: że kobiety na wózkach mogą być atrakcyjne i seksowne. Stereotypowo osoby na wózkach są spychane do kategorii trzeciej płci, jesteśmy odbierani nie tak, jak byśmy chcieli. Ciągnie się za nami ta brzydota, którą kojarzy się z niepełnosprawnością. Celowo w tej pierwszej sesji – w bieliźnie – nie użyliśmy wózków, żeby pokazać piękno samych tych kobiet – mówi Katarzyna Wojtaszek.

Jednym z celów wydania kalendarza było także to, aby za jego pomocą otworzyć części dziewczyn drogę do pracy w charakterze modelek. Jak informują organizatorzy, kalendarz będzie sprzedawany w formie cegiełki, z której dochód Fundacja przeznaczy na cele statutowe, tj. aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnością.

Kalendarze można nabyć poprzez stronę Fundacji "Jedyna Taka" od 28 listopada br.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas