Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ogólnopolskie zawody narciarskie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

25.02.2021
Autor: inf. prasowa
narciarze stoją w rzędzie na śniegu

W poniedziałek, 1 marca, w ośrodku Małe Ciche rozpoczną się zawody w narciarstwie biegowym i zjazdowym „Sprawni-Razem” dla uczniów i absolwentów szkół specjalnych. Do rywalizacji przystąpi blisko siedemdziesięciu narciarzy z siedmiu województw Polski, w tym medaliści mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim i biegowym VIRTUS 2019: Agnieszka Kociołek, Patrycja Strama, Małgorzata Pernal, Patryk Jakieła i Jerzy Krzanowski. Zawody potrwają do 2 marca 2021 r. 

Program wydarzenia obejmuje konkurencje biegowe na dystansach 2, 2,5 i 5 km stylem dowolnym oraz bieg sprinterski na dystansie 1 km i bieg sztafetowy 3x 2,5 km stylem dowolnym. W narciarstwie zjazdowym odbędą się slalom i gigant. Uczestnicy startować będą w kategoriach wiekowych – do 16. roku życia i powyżej, z podziałem na dziewczęta i chłopców. W ramach odrębnej kategorii rywalizować będą zawodnicy z zespołem Downa z podziałem na dziewczęta i chłopców.

Integracja i sport

- Wszyscy jesteśmy ciekawi jaką formę zaprezentują zawodnicy w poniedziałek w Małym Cichym – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. – Z powodu obostrzeń rządowych wielu z nich miało przerwę w regularnych treningach narciarskich. Spodziewamy się, że te zawody będą inne niż dotychczas. Jednak bardzo cieszymy się, że impreza się odbędzie, ponieważ stanowi istotny czynnik motywujący zawodników do dalszej pracy. Nie do przeceniania jest też aspekt społeczny i integracyjny. Młodzież z niepełnosprawnością intelektualną ma ograniczone możliwości uczestnictwa w życiu społecznym, dlatego takie imprezy są niezwykle ważne. Tu ukłon w stronę organizatorów, którzy w trudnej rzeczywistości podejmują wyzwanie i organizują współzawodnictwo sportowe dla młodzieży z dysfunkcją intelektualną.

Zawody odbędą się zgodnie z przepisami Polskiego Związku Narciarskiego i regulaminami Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni- Razem”, który organizuje wydarzenie we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Społeczno- Sportowym „Sprawni- Razem”.

Jak podkreśla organizator, celem imprezy jest popularyzacja narciarstwa wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz selekcja młodzieży posiadającej predyspozycje do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego. Na podstawie wyników wyłonieni zostaną kandydaci do szkolenia centralnego realizowanego w ramach struktur Związku „Sprawni-Razem”.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas