Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pytania o „Wsparcie w starcie”. Czy aby wziąć pożyczkę, trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy?

25.02.2021
Autor: Beata Dązbłaż, konsultacja: Bank Gospodarstwa Krajowego, fot. geralt/Pixabay.com
Z lewej strony na dłoni stoi znak zapytania, z prawej strony na dłoni stoi wykrzyknik

Czy opiekun osoby z niepełnosprawnością, a także inni uprawnieni, jak absolwenci, studenci czy osoby bezrobotne, muszą być zarejestrowani w urzędzie pracy, aby uzyskać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Odpowiadamy.

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” finansowany jest przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Program wspiera m.in. opiekunów osób z niepełnosprawnością. We wcześniejszym materiale przedstawiliśmy w 10 krokach, jak starać się o pieniądze na własny biznes i stworzenie miejsca pracy.

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” daje możliwość uzyskania pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub zatrudnienie pracownika. Można skorzystać także z obu tych możliwości. O co najczęściej pytają zainteresowane programem osoby? W kolejnych artykułach z cyklu dotyczącego programu będziemy odpowiadać na te wątpliwości.

Pytanie

Czy opiekun osoby z niepełnosprawnością, a także inni uprawnieni, jak absolwenci, studenci czy osoby bezrobotne, muszą być zarejestrowani w urzędzie pracy, aby uzyskać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Odpowiedź

Nie wszyscy uprawieni do startowania w programie muszą być zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy (PUP), aby starać się o pożyczkę na działalność gospodarczą.

Kto musi być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy:

  • opiekunowie osób z niepełnosprawnością powinni zarejestrować się jako poszukujący pracy; opiekun dodatkowo musi przedstawić dokument poświadczający prawo do opieki nad osobą niepełnosprawną,
  • absolwenci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną, w rozumieniu ustawy o systemie oświaty, lub uczelnię i uzyskali tytuł zawodowy (licencjacki, inżynierski, magisterski) do 48 miesięcy; absolwenci dodatkowo muszą przestawić kopię odpisu dyplomu lub świadectwa lub zaświadczenie o uzyskanym wykształceniu. Osoby te rejestrują się w urzędzie jako poszukujący pracy,
  • osoby bezrobotne.

Kto nie musi być zarejestrowany w PUP:

  • studenci ostatniego roku studiów wyższych. Aby mogli skorzystać z pożyczki, wystarczające będzie oświadczenie o niezatrudnieniu i niewykonywaniu innej pracy zarobkowej.

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

logo wsparcie w starcie

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas