Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Komunikacja miejska w Zielonej Górze

09.01.2007
Autor: Beata Orłowska
Źródło: MZK Zielona Góra, zdjęcia archiwum MZK

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze dysponuje 79 autobusami, 53 z nich to pojazdy niskowejściowe lub niskopodłogowe.

W rozkładach jazdy wywieszonych na przystankach MZK informuje, które linie obsługują autobusy niskopodłogowe. W przypadku, gdy nie wszystkie kursy są realizowane przez autobusy tego typu, wówczas godziny przyjazdu autobusów niskopodłogowych są wyróżniane literką N.

52 autobusy wyposażone są w urządzenia głośnomówiące zapowiadające przystanki oraz elektroniczne tablice z numerami linii i kierunkiem jazdy.

Z myślą o osobach niedowidzących MZK zwiększyło czcionkę, którą drukowane są rozkłady jazdy.

Nowością są tablice elektroniczne wprowadzone w ramach projektu: „Poprawa jakości i konkurencyjności transportu miejskiego w Zielonej Górze".  Znajdują się one na jedenastu przystankach w centrum miasta. Pokazują trzy najbliższe odjazdy autobusów   w czasie rzeczywistym, informują o ewentualnych utrudnieniach typu: objazdy ,  remonty ulic, itp. Tablice te są czytelne ze znacznej odległości dzięki wyraźnym kolorom i dużej czcionce.

W ramach wspomnianego projektu we wrześniu 2005 r. zostało otwarte nowoczesne i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych Centrum Informacji Komunikacji Miejskiej.

Od 1994 r. MZK świadczy usługi transportu specjalnego dla osób niepełnosprawnych za pomocą dwóch busów VW Transporter, które otrzymało miasto Zielona Góra nieodpłatnie z PFRON.

Przewozy te są realizowane w systemie radio-taxi w godzinach od 6.00 do 18.00 (w wyjątkowych wypadkach osoby na wózkach inwalidzkich o każdej porze z odpowiednim wyprzedzeniem). Przewozy busami są prawie w całości finansowane przez MZK (wpływy nie pokrywają nawet kosztów paliwa).

Więcej informacji o świadczonych przez MZK usługach na rzecz osób niepełnosprawnych można znaleźć na stronie www.mzk.zgora.pl.

Informacje o ulgach MZK

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas