Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Senat przegłosował zrównanie dofinansowań do zatrudnienia osób niepełnosprawnych

05.12.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Senat 4 grudnia br. przyjął na posiedzeniu plenarnym uchwałę w sprawie tzw. ustawy okołobudżetowej. Ustawa została przyjęta w całości bez zgłoszonych w trakcie posiedzenia poprawek. Oznacza to, że Senat zaakceptował przyjęte przez Sejm i dyskutowane na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zmiany w zasadach finansowania zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

Wniosek mniejszości zgłoszony przez senatora Henryka Ciocha (PiS) został odrzucony przez Senat.

– Przyjęcie tej ustawy grozi upadkiem spółdzielczości. Te zmiany nie powinny następować w ten sposób, taki tryb jest niepoprawny legislacyjnie – mówił senator uzasadniając wniosek.

Zrezygnować z lekkiego stopnia

Wśród zgłoszonych przez senatorów poprawek znalazła się propozycja Andrzeja Kobiaka (PO), który proponował, by rozróżnić zakłady pracy chronionej na te, które faktycznie, pobierając dotacje, dbają o pracowników z niepełnosprawnością oraz na te, które nie robią tego realnie. Te pierwsze należałoby według senatora dotować wyżej, a te drugie powinny, według niego, wejść na otwarty rynek pracy.

Z kolei senator Marek Borowski (PO) proponował, by zmienić zasadę dofinansowania pracowników ze specjalnymi schorzeniami.

– Wśród tych osób są te ze znacznym, z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności i dofinansowanie dla wszystkich wynosi 600 zł. Może należałoby pozostawić tę kwotę dla pracowników ze znacznym stopniem, a dla pozostałych zmniejszyć – mówił Borowski.

Na prosty fakt, jakim jest mniejsza ilość pieniędzy, zwrócił uwagę Jan Filip Libicki (PO).

– Od ośmiu lat, od kiedy jestem parlamentarzystą, naszym docelowym zadaniem było zrównanie rynków – przypomniał senator.

Jego propozycja zmiany opierała się na rezygnacji w systemie orzecznictwa z lekkiego stopnia, tak, by dofinansowanie rozłożyć tylko na stopień umiarkowany i znaczny.

– Czy dziś dofinansowanie idzie do pracodawcy czy do pracownika? – pytał Libicki.

Zwrócił też uwagę na potrzebę nowego dokumentu w zamian za nowelizowaną już ponad 50 razy ustawę o rehabilitacji.

Osoby niepełnosprawne przejmie rynek otwarty

- Nie tak ma wyglądać solidarność z osobami niepełnosprawnymi, że będziemy dawać coraz więcej, a zatrudnienie będzie na tak niskim poziomie. Jeśli nie zrobimy nic, to zabraknie środków dla bardzo ważnych działań organizacji pozarządowych i samorządów – apelował senator Mieczysław Augustyn (PO).

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk, uzasadniając zmiany w dofinansowaniach, podkreśliła, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych nie spadnie, gdyż przejmie tę funkcję rynek otwarty.

– To dalej będzie pracownik dotowany, a więc atrakcyjny dla pracodawcy – zaznaczyła.

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, apelując do senatorów o przyjęcie ustawy bez poprawek, przypomniał, że wymagają tego przepisy unijne.

– Mam obawy o to, czy Unia pozwoli nam notyfikować nasz polski system. Firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnością nie mogą opierać się tylko o pomoc publiczną. W planie PFRON w przyszłym roku na dofinansowanie do zatrudnienia mamy 3 mld 150 mln, w tym roku było 3 mld 50 mln. Zdjęliśmy 100 mln z samorządów, a to są pieniądze np. na dostosowanie łazienek dla osób z niepełnosprawnością i zdjęliśmy 100 mln z programów celowych Funduszu, a to jest np. dofinansowanie do usług asystenta – mówił minister Duda. Za godną zapamiętania pełnomocnik uznał propozycję senatora Borowskiego. – Być może w nowelizacji ustawy o rehabilitacji, którą planujemy na 1 kwietnia, weźmiemy takie rozwiązania pod uwagę – powiedział.

56 senatorów głosowało za przyjęciem uchwały, a 30 było przeciwko.

Od 1 kwietnia 2014 r. będą obowiązywać takie same kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym: 1800 zł dla pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1125 zł z umiarkowanym oraz 450 zł z lekkim stopniem. Pracodawcy zatrudniający osoby ze schorzeniami specjalnymi otrzymają dodatkowe dofinansowanie w wysokości 600 zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bardzo dobrze
  Poszkodowany
  17.02.2014, 12:40
  Bardzo dobrze że to wejdzie ta ustawa,ja mam grupę umiarkowaną i wiem jak to jest z ZPCHr. Właściciel dostawał 2100 z PFRON- a ja dostawałem do wypłaty 800 zł na rękę. I co zatkało wam?
  odpowiedz na komentarz
 • Adam
  Adam
  10.12.2013, 12:43
  A kto z tej organizacji nienawisci do niepełnosprawnych zagłosuje inaczej..nikt nie chce sie wychylic a może załapie sie do Brukseli i wtedy jest ustawiony on i cała rodzina a co tam niepełnosprawni ..
  odpowiedz na komentarz
 • Organizujmy protesty i pokażmy miejsce tego (nie)rządu
  niepełnosprawny
  07.12.2013, 08:57
  Orgainizujmy protesty i pokażmy miejsce tego nieRządu!!!
  odpowiedz na komentarz
 • PRACA DLA KAŻDEGO NIEPEŁNOSPRAWNEGO
  stanisław
  06.12.2013, 10:56
  Uwazam,że prawie każdy bezrobotny bez problemu znajdzie pracę w firmach telemarketingowych.Obecnie występuje tylko jedna przeszkoda tzn brak spisu wszystkich firm telemarketingowych w Polsce.Nie musi nawet zrealizować normy gdyż państwo dopłaca pracodawcy.
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego ...
  sara
  06.12.2013, 10:28
  Dlaczego w dobie kryzysu posłów i senatorów sumienie nie obliguje do przycięcia sobie swoich apanaży, tylko żerują na osobach pokrzywdzonych przez los? Bardzo to po chrześcijańsku!
  odpowiedz na komentarz
 • Rynek pracy
  barabasz
  06.12.2013, 07:10
  nie przejmie bo juz szukam 1,5 roku i jakos szans nie widac.
  odpowiedz na komentarz
 • Pracodawcy oszukują osoby niepełnosprawne.............
  Farida2013
  05.12.2013, 10:01
  To dlaczego zatrudnieni inwalidzi ze stopniem znacznym dostają 1600zł zamiast 1890zł ? Dlaczego o 290zł mniej? Są to pieniadze dla pracownika a nie dla pracodawcy.
  odpowiedz na komentarz
 • zmienić zasadę
  Niepełnosprawna
  05.12.2013, 04:35
  Nie zabierać pracodawcą tym co mają dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych, lecz nałożyć dodatkowe dopłaty tym co ich nie zatrudniają. Zwiększyć kontrolę w zakładach, które zatrudniają niepełnosprawnych po to tylko, żeby nie płacić na PFRON,a jak taka osoba jest zbędna, albo choruje to na bruk.
  odpowiedz na komentarz
 • Najslabszym zabrali.
  Dana
  05.12.2013, 01:21
  W tym roku dofinansowanie dla I grupy, najbardziej poszkodowanej i najmniej atrakcyjnej fizycznie wynosi 1890 złotych, a od przyszłego będzie to już 1800-dlaczego?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy marihuana lecznicza powinna być dostępna dla pacjentów w Polsce?

Biuletyn