czwartek, 23 października 2014 r.
Praca
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Praca >> Senat przegłosował zrównanie dofinansowań do zatrudnienia osób niepełnosprawnych
SONDA
Z którego z udogodnień wyborczych skorzystasz w nadchodzących wyborach samorządowych?
     
 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Senat przegłosował zrównanie dofinansowań do zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Autor: Beata Rędziak, Źródło: inf. własna

Senat 4 grudnia br. przyjął na posiedzeniu plenarnym uchwałę w sprawie tzw. ustawy okołobudżetowej. Ustawa została przyjęta w całości bez zgłoszonych w trakcie posiedzenia poprawek. Oznacza to, że Senat zaakceptował przyjęte przez Sejm i dyskutowane na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zmiany w zasadach finansowania zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

Wniosek mniejszości zgłoszony przez senatora Henryka Ciocha (PiS) został odrzucony przez Senat.

– Przyjęcie tej ustawy grozi upadkiem spółdzielczości. Te zmiany nie powinny następować w ten sposób, taki tryb jest niepoprawny legislacyjnie – mówił senator uzasadniając wniosek.

Zrezygnować z lekkiego stopnia

Wśród zgłoszonych przez senatorów poprawek znalazła się propozycja Andrzeja Kobiaka (PO), który proponował, by rozróżnić zakłady pracy chronionej na te, które faktycznie, pobierając dotacje, dbają o pracowników z niepełnosprawnością oraz na te, które nie robią tego realnie. Te pierwsze należałoby według senatora dotować wyżej, a te drugie powinny, według niego, wejść na otwarty rynek pracy.

Z kolei senator Marek Borowski (PO) proponował, by zmienić zasadę dofinansowania pracowników ze specjalnymi schorzeniami.

– Wśród tych osób są te ze znacznym, z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności i dofinansowanie dla wszystkich wynosi 600 zł. Może należałoby pozostawić tę kwotę dla pracowników ze znacznym stopniem, a dla pozostałych zmniejszyć – mówił Borowski.

Na prosty fakt, jakim jest mniejsza ilość pieniędzy, zwrócił uwagę Jan Filip Libicki (PO).

– Od ośmiu lat, od kiedy jestem parlamentarzystą, naszym docelowym zadaniem było zrównanie rynków – przypomniał senator.

Jego propozycja zmiany opierała się na rezygnacji w systemie orzecznictwa z lekkiego stopnia, tak, by dofinansowanie rozłożyć tylko na stopień umiarkowany i znaczny.

– Czy dziś dofinansowanie idzie do pracodawcy czy do pracownika? – pytał Libicki.

Zwrócił też uwagę na potrzebę nowego dokumentu w zamian za nowelizowaną już ponad 50 razy ustawę o rehabilitacji.

Osoby niepełnosprawne przejmie rynek otwarty

- Nie tak ma wyglądać solidarność z osobami niepełnosprawnymi, że będziemy dawać coraz więcej, a zatrudnienie będzie na tak niskim poziomie. Jeśli nie zrobimy nic, to zabraknie środków dla bardzo ważnych działań organizacji pozarządowych i samorządów – apelował senator Mieczysław Augustyn (PO).

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk, uzasadniając zmiany w dofinansowaniach, podkreśliła, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych nie spadnie, gdyż przejmie tę funkcję rynek otwarty.

– To dalej będzie pracownik dotowany, a więc atrakcyjny dla pracodawcy – zaznaczyła.

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, apelując do senatorów o przyjęcie ustawy bez poprawek, przypomniał, że wymagają tego przepisy unijne.

– Mam obawy o to, czy Unia pozwoli nam notyfikować nasz polski system. Firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnością nie mogą opierać się tylko o pomoc publiczną. W planie PFRON w przyszłym roku na dofinansowanie do zatrudnienia mamy 3 mld 150 mln, w tym roku było 3 mld 50 mln. Zdjęliśmy 100 mln z samorządów, a to są pieniądze np. na dostosowanie łazienek dla osób z niepełnosprawnością i zdjęliśmy 100 mln z programów celowych Funduszu, a to jest np. dofinansowanie do usług asystenta – mówił minister Duda. Za godną zapamiętania pełnomocnik uznał propozycję senatora Borowskiego. – Być może w nowelizacji ustawy o rehabilitacji, którą planujemy na 1 kwietnia, weźmiemy takie rozwiązania pod uwagę – powiedział.

56 senatorów głosowało za przyjęciem uchwały, a 30 było przeciwko.

Od 1 kwietnia 2014 r. będą obowiązywać takie same kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym: 1800 zł dla pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1125 zł z umiarkowanym oraz 450 zł z lekkim stopniem. Pracodawcy zatrudniający osoby ze schorzeniami specjalnymi otrzymają dodatkowe dofinansowanie w wysokości 600 zł.

Data opublikowania dokumentu: 2013-12-05, 09.42

Skomentuj na forum Wydrukuj

Komentarze

Bardzo dobrze

Bardzo dobrze że to wejdzie ta ustawa,ja mam grupę umiarkowaną i wiem...

Poszkodowa...
12:40 17.02.2014
Adam

A kto z tej organizacji nienawisci do niepełnosprawnych zagłosuj...

Adam
12:43 10.12.2013
Organizujmy protesty i pokażmy miejsce tego (nie)rządu

Orgainizujmy protesty i pokażmy miejsce tego nieRządu!!!

niepełnosp...
20:57 07.12.2013
PRACA DLA KAŻDEGO NIEPEŁNOSPRAWNEGO

Uwazam,że prawie każdy bezrobotny bez problemu znajdzie pracę w firmac...

stanisław
10:56 06.12.2013
Dlaczego ...

Dlaczego w dobie kryzysu posłów i senatorów sumienie nie obliguje do p...

sara
10:28 06.12.2013
Rynek pracy

nie przejmie bo juz szukam 1,5 roku i jakos szans nie widac.

barabasz
07:10 06.12.2013
Pracodawcy oszukują osoby niepełnosprawne.............

To dlaczego zatrudnieni inwalidzi ze stopniem znacznym dostają 1600zł ...

Farida2013
22:01 05.12.2013
zmienić zasadę

Nie zabierać pracodawcą tym co mają dofinansowanie do zatrudnienia nie...

Niepełnosp...
16:35 05.12.2013
Najslabszym zabrali.

W tym roku dofinansowanie dla I grupy, najbardziej poszkodowanej i naj...

Dana
13:21 05.12.2013

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu www.niepelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji