Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy pieniądze z polisy na życie można przekazać placówce opiekuńczej?

26.02.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
starszy meżczyzna siedzi przykryte nogi kocem, na jego ręku opiera się ręka kobiety

Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nich tworzą lub wspierają już istniejące placówki, z myślą o tym, że ich dziecko znajdzie kiedyś w nich opiekę i miejsce do życia.

Czy można to zrobić za pomocą ubezpieczenia?

Ubezpieczenia na życie są coraz powszechniejszą usługą – według danych z 2019 roku, 44 procent Polaków posiada polisę na życie. Wśród zalet tej usługi jest m.in. możliwość przekazania pieniędzy z polisy po śmierci ubezpieczonego na wskazaną przez niego osobę (uposażonego). Czy jednak można w ten sposób wskazać placówkę, która ma docelowo zająć się choćby naszym wymagającym szczególnego wsparcia dzieckiem?

Na te pytania odpowiada Piotr Wrzesiński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ekspert: są sposoby

- Możemy uposażyć zarówno osobę fizyczną, jak i osobę prawną, np. fundację lub szpital. Wskazujemy jednak uposażonego jako odbiorcę środków, ale nie cel na jaki te środki można przekazać – zauważa Piotr Wrzesiński.

Wskazuje on, że jest możliwość nałożenia na placówkę, której przekazaliśmy nasze pieniądze, obowiązku opieki nad dzieckiem bądź innym członkiem naszej rodziny.

 - Możemy ewentualnie za pomocą testamentu jako spadkobiercę wskazać np. dom opieki i zrobić zapis testamentowy, że dom opieki przekazuje część lub całość spadku np. na nasze niepełnosprawne dziecko w postaci świadczenia opieki. Wtedy formalnie spadkobiercą jest ten dom opieki a nie dziecko, ale dziecko ma roszczenie do domu opieki o spełnienie świadczenia – wyjaśnia przedstawiciel Polskiej Izby Ubezpieczeń.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas