Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak odzyskać utracone uprawnienia?

12.04.2021
Autor: R.

Moje pytanie dotyczy mojej córki, która jest niepełnosprawna od urodzenia. W tym roku skończyła 16 lat, miała komisję bez udziału w niej. Orzecznik przyznał jej stopień umiarkowany, zabrał wszystkie dotychczasowe uprawnienia, a mianowicie chodzi mi o punkt 7 i 8. Zostałyśmy pozbawione środków do życia. Zrobiłam odwołanie o zmianę grupy, bo myślałam, że to mi przywróci uprawnienia. Województwo podtrzymało daną decyzję, jak to odkręcić, że niekoniecznie musi być zmiana grupy, głównie chodzi mi o przywrócenie uprawnień. Co dalej mam robić?

Szanowna Pani,

warto pamiętać, iż od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu, które się składa za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu. Zgodnie z art. 4779 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego - organ rentowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Organ ten lub zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego - odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas