Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Strategia bez tajemnic? Zapraszamy na LIVE z ministrem Pawłem Wdówikiem!

04.03.2021
Autor: Redakcja
Napisy: LIVE. Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami z udziałem wiceministra Pawła Wdówika. Czwartek, 4 marca, godz. 14:00. Obok zdjęcie Pawła Wdówika, na górze loga: Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, portalu Niepelnosprawni.pl oraz Integracji

W czwartek, 4 marca, o godz. 14:00 zapraszamy na wideoczat na żywo z ministrem Pawłem Wdówikiem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Głównym tematem spotkania, organizowanego wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, jest Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, przyjęta niedawno przez rząd.

 

Strategia opisuje działania w ramach całościowej polityki krajowej, w tym polityki społecznej, na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dokument zawiera osiem priorytetowych obszarów:

  1. Niezależne życie
  2. Dostępność
  3. Edukacja
  4. Praca
  5. Warunki życia i ochrona socjalna
  6. Zdrowie
  7. Budowanie świadomości
  8. Koordynacja

Ze Strategią można się zapoznać w Monitorze Polskim (plik PDF, 3,66 MB).

Najważniejsze punkty Strategii streściliśmy w naszym artykule.

Za realizację Strategii odpowiada Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Dlatego to właśnie Pawłowi Wdówikowi zadamy Twoje pytanie.

Zadaj pytanie!

Pełnomocnikowi przedstawimy zebrane wcześniej pytania od naszych Czytelników. Swoje pytanie możesz zadać:

Pytania można też będzie zadawać pisemnie na żywo podczas transmisji na YouTube lub Facebooku Integracji oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Prosimy tylko, by pytania były możliwie krótkie i... nie łamały zasad dobrego wychowania.

Zapraszamy do zadawania pytań!

Gdzie i kiedy?

Spotkanie potrwa godzinę (czwartek, 4 marca, w godz. 14-15).

Transmitowane będzie:

Wideoczat będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Komentarz

  • 500 plus dla niepełnosprawnych i emerytury o
    Nauczyciel dyplomowany
    03.03.2021, 23:48
    Dlaczego 500plus dla niepełnosprawnych obwarowane jest kryterium dochodowym ? Ono powinno częściowo rekompensowac nam to co utracilismy przez niepełnosprawność... Przepracowalem 25 lat w szkole , osiągnąłem stopień nauczyciela dyplomowanego, posiadam tytuł magistra teologii oraz magistra historii. Studiowałem również jako wolny słuchacz, literaturę i politykę na Uniwersytecie Zaocznym w Hagen(Niemcy).Przez wszystkie te lata pracowałem w malej wiejskiej szkole, prowadząc lekcje religii, historii oraz języka niemieckiego. Przez cały ten czas borykalem sie z choroba wzroku, a w pracy funkcjonowalem dzieki pomocy koleżanek i kolegów nauczycieli, którzy pomagali mi uzupełnić dziennik lekcyjny i wozili mnie z domu do pracy i z pracy do domu.Po 25 latach z powodu pogorszenia wzroku otrzymałem rentę z powodu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, ktora musze przedłużać co 2 lata w ZUS , posiadam również orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i niesamodzielnosci wydane na stale przez wolewodzki urzad pracy.Pracujac w szkole zarabialem srednia krajowa , przechodząc na rentę otrzymuje2100(razem z dodatkiem pielegnacyjnym). Uważam , ze 500+ powinno rekompensowac nam to, co utracilismy, tracac prace z powodu niepełnosprawności. Pieniądze dla niepełnosprawnych można uzyskać zamieniając szkolenia wyjazdowe ZUS na rzecz szkoleń przez internet (zaoszczędzi się pieniądze na wyjazdy, hotele, wyzywienie) . Także ośrodki szkoleniowe , znajdujące się w atrakcyjnej lokalizacji , można sprzedać lub wydzierzawic na cele hotelowe , a uzyskane pieniądze przeznaczyć na 500+ dla niepełnosprawnych, bez kryterium dochodowego.Uważam również , ze w przypadku przepracowania przez niepełnosprawnego 25 lat powinno się zamienić mu upokarzajaca godnosc czlowieka rente ( co 2 lata musze się stawiać z opiekunem przed lekarzem orzecznikiem ZUS, który nawet nie jest okulista) na zasluzona godna emeryturę.Osoba niepelnosprawna nie jest w stanie przepracować dłużej niż 25 lat.Mamy dość upokorzen orzecznictwa domagamy się godności i emerytur , podobnie jak wojsko i policja.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas