Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Strategia bez tajemnic? Zapraszamy na LIVE z ministrem Pawłem Wdówikiem!

04.03.2021
Autor: Redakcja
Napisy: LIVE. Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami z udziałem wiceministra Pawła Wdówika. Czwartek, 4 marca, godz. 14:00. Obok zdjęcie Pawła Wdówika, na górze loga: Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, portalu Niepelnosprawni.pl oraz Integracji

W czwartek, 4 marca, o godz. 14:00 zapraszamy na wideoczat na żywo z ministrem Pawłem Wdówikiem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Głównym tematem spotkania, organizowanego wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, jest Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, przyjęta niedawno przez rząd.

 

Strategia opisuje działania w ramach całościowej polityki krajowej, w tym polityki społecznej, na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dokument zawiera osiem priorytetowych obszarów:

  1. Niezależne życie
  2. Dostępność
  3. Edukacja
  4. Praca
  5. Warunki życia i ochrona socjalna
  6. Zdrowie
  7. Budowanie świadomości
  8. Koordynacja

Ze Strategią można się zapoznać w Monitorze Polskim (plik PDF, 3,66 MB).

Najważniejsze punkty Strategii streściliśmy w naszym artykule.

Za realizację Strategii odpowiada Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Dlatego to właśnie Pawłowi Wdówikowi zadamy Twoje pytanie.

Zadaj pytanie!

Pełnomocnikowi przedstawimy zebrane wcześniej pytania od naszych Czytelników. Swoje pytanie możesz zadać:

Pytania można też będzie zadawać pisemnie na żywo podczas transmisji na YouTube lub Facebooku Integracji oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Prosimy tylko, by pytania były możliwie krótkie i... nie łamały zasad dobrego wychowania.

Zapraszamy do zadawania pytań!

Gdzie i kiedy?

Spotkanie potrwa godzinę (czwartek, 4 marca, w godz. 14-15).

Transmitowane będzie:

Wideoczat będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Czy są planowane wcześniejsze emerytury dla niepełnosprawnych ?
    Boguslaw
    04.03.2021, 15:39
    czy są planowane wcześniejsze emerytury dla niepełnosprawnych ?
    odpowiedz na komentarz
  • 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
    Sebastian
    04.03.2021, 15:13
    Czy są planowane zmiany w świadczeniu 500 + dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji ? Często to świadczenie jest nazywane 500 plus dla osób niepełnosprawnych, co nie jest prawdą. Czy osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły liczyć na tego typu świadczenie ?
    odpowiedz na komentarz
  • Reforma WTZ
    Ogólnopolskie Forum WTZ
    04.03.2021, 15:01
    W strategii zapisano zdanie" Zakłada się funkcjonowanie WTZ wg nowo opracowanych standardów i otwartych w większym stopniu na aktywizację społeczną z aktywizacją zawodową do czasu przejęcia zadań aktywizacyjnych przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej." Nasze pytanie: Jak będą miały funkcjonować wtz-ty po przejęciu zadań aktywizacji zawodowej przez PES?
    odpowiedz na komentarz
  • Reforma wtz
    Ogólnopolskie Forum WTZ
    04.03.2021, 14:52
    W strategii zapisano zdanie: "Zakłada się funkcjonowanie WTZ wg nowo opracowanych standardów i otwartych w większym stopniu na aktywizację społeczną i zawodową do czasu przejęcia zadań aktywizacyjnych WTZ wobec ON przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej" - czy Pan minister mógłby powiedzieć co kryje się pod pojęciem "do czasu przejęcia zadań aktywizacyjnych WTZ przez PES. Jaka więc będzie rola WTZ po przejęciu tych zadań przez PES.
    odpowiedz na komentarz
  • Po co nowe orzecznictwo ?
    Paweł
    04.03.2021, 14:47
    Po co nowe orzecznictwo, kiedy mamy de facto 4 stopnie. Znaczny jest podzielony na tych, którzy funkcjonują samodzielnie i na tych, którzy "wymagają stałej lub długotrwałej osoby trzeciej". Co kilka lat ktoś chce się zapisać w historii i goni kilka milionów niepełnosprawnych na komisję ? Po co ? Skąd tyle złośliwości ?
    odpowiedz na komentarz
  • ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE dla matek z dużo niższą emerytura EWK
    Małgorzata Borzych
    04.03.2021, 14:16
    Kiedy matki opiekujące się niepełnosprawnym od urodzenia dzieckiem ( już pełnoletnim ubezwłasnowolnionym , niezdolnym do samodzielnej egzystencji ) otrzymujące bardzo niską ( 1150zł ) emeryturę EWK zasłużą na ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE ? Ponieważ część naszych niepełnosprawnych jest ubezwłasnowolniona nie mogą głosować ( jak przestępcy ) proponuję żeby ten " zmarnowany "głos przeszedł na opiekuna . Uważam że pisanie rocznych sprawozdań do Sądu ze sprawowanej opieki nie jest potrzebne jeżeli dziecko / pełnoletnie dalej zostaje pod opieka rodziny . Jest to dla opiekuna poniżające a poza tym wydaje się niepotrzebnie publiczne pieniądze .
    odpowiedz na komentarz
  • Zasiłek stały
    Kasia 1973
    04.03.2021, 14:10
    Dlaczego wlicza się do zasiłku stałego dotację mieszkaniową i zailek pielęgnacyjny po odliczeniu tego dochodu obniżają zasiłek stały. Dostaję zasiłku stałego 210 plusz 50 zł na żywność ja się pytam za co tu żyć. Trzeba opłacić prąd gaz ale ja muszę myśleć co teraz opłacić A co później. Już miałam taką sytuację że obcieli mi prąd. Choruje na kilka chorub już mnie nie stać żeby się leczyć. ZUS człowieka potrafi uzdrowić A tym co pomoc by się należała nie otrzymują jej .Ja już nie mam za co kupić jedzenia i gdzie dobrze żyje się niepełnosprawnym.
    odpowiedz na komentarz
  • Praca
    Marian Leszczyński - OPZON
    04.03.2021, 13:15
    Wszystkie miejsca zatrudnienia osób niepełnosprawnych o ile zapewniają one tym osobom godziwe warunki pracy i wynagrodzenia powinny być traktowane równoważnie, zwłaszcza pod względem wsparcia środkami publicznymi. Preferowanie zatrudnienia np. w podmiotach ekonomii społecznej jest sprzeczne z zasadą niedyskryminacji. Jeśli chcemy rzeczywiście rozwiązać problem zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinniśmy odrzucić myślenie w kategoriach ideologicznych. Pan Minister preferuje zatrudnienie na wolnym rynku pracy, Ani słowa w strategii nie ma o obecnym tzw. chronionym pracy. Co zrobić z osobami, które nie kwalifikują się do pracy na wolnym rynku, a dobrze sobie radzą na rynku chronionym?
    odpowiedz na komentarz
  • Deinstytucjonalizacja - złe rozwiązanie dla osób wymagających intensywnego wsparcia
    Justyna
    03.03.2021, 23:53
    Jestem mamą 15 latka, autyzm, niepełnosprawność intelektualna. Mój syn ma poważne problemy z komunikacją, dużo "zachowań trudnych", wymaga opieki 24 h na dobę. Proces deinstytucjonalizacji musi brać pod uwagę osoby z niepełnosprawnościami, w tym sprzężonymi, wymagające intensywnego wsparcia, w tym o charakterze całodobowym. Tu nie ma miejsca ma self-adwokaturę. Tu rozpaczliwie potrzeba realnego wsparcia. Taką nadzieję dawały nam miejsca takie jak Centra Opiekuńczo Mieszkalne. Miejsca dostosowane do opieki nad osobami wymagającymi intensywnego, specjalistycznego wsparcia, które to wsparcie im zapewnią a nie będą szukać pretekstu do usunięcia takich "trudnych" osób z placówki. Niepełnosprawność dziecka nie powinna być dożywotnim wyrokiem dla całej rodziny. COMy to powinny być niewielkie, stabilnie finansowane placówki.
    odpowiedz na komentarz
  • 500 plus dla niepełnosprawnych i emerytury o
    Nauczyciel dyplomowany
    03.03.2021, 23:48
    Dlaczego 500plus dla niepełnosprawnych obwarowane jest kryterium dochodowym ? Ono powinno częściowo rekompensowac nam to co utracilismy przez niepełnosprawność... Przepracowalem 25 lat w szkole , osiągnąłem stopień nauczyciela dyplomowanego, posiadam tytuł magistra teologii oraz magistra historii. Studiowałem również jako wolny słuchacz, literaturę i politykę na Uniwersytecie Zaocznym w Hagen(Niemcy).Przez wszystkie te lata pracowałem w malej wiejskiej szkole, prowadząc lekcje religii, historii oraz języka niemieckiego. Przez cały ten czas borykalem sie z choroba wzroku, a w pracy funkcjonowalem dzieki pomocy koleżanek i kolegów nauczycieli, którzy pomagali mi uzupełnić dziennik lekcyjny i wozili mnie z domu do pracy i z pracy do domu.Po 25 latach z powodu pogorszenia wzroku otrzymałem rentę z powodu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, ktora musze przedłużać co 2 lata w ZUS , posiadam również orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i niesamodzielnosci wydane na stale przez wolewodzki urzad pracy.Pracujac w szkole zarabialem srednia krajowa , przechodząc na rentę otrzymuje2100(razem z dodatkiem pielegnacyjnym). Uważam , ze 500+ powinno rekompensowac nam to, co utracilismy, tracac prace z powodu niepełnosprawności. Pieniądze dla niepełnosprawnych można uzyskać zamieniając szkolenia wyjazdowe ZUS na rzecz szkoleń przez internet (zaoszczędzi się pieniądze na wyjazdy, hotele, wyzywienie) . Także ośrodki szkoleniowe , znajdujące się w atrakcyjnej lokalizacji , można sprzedać lub wydzierzawic na cele hotelowe , a uzyskane pieniądze przeznaczyć na 500+ dla niepełnosprawnych, bez kryterium dochodowego.Uważam również , ze w przypadku przepracowania przez niepełnosprawnego 25 lat powinno się zamienić mu upokarzajaca godnosc czlowieka rente ( co 2 lata musze się stawiać z opiekunem przed lekarzem orzecznikiem ZUS, który nawet nie jest okulista) na zasluzona godna emeryturę.Osoba niepelnosprawna nie jest w stanie przepracować dłużej niż 25 lat.Mamy dość upokorzen orzecznictwa domagamy się godności i emerytur , podobnie jak wojsko i policja.
    odpowiedz na komentarz
  • "Pułapka rentowa"
    1111
    03.03.2021, 21:00
    Kiedy zostanie coś zrobione z tzw. "pułapką rentową"? Od 10lat limity dorabiania nie drgnęły w górę ani nie zostały zniesione. Ile jeszcze można czekać ?
    odpowiedz na komentarz
  • edukacja
    Kamila Milik
    03.03.2021, 19:57
    Rodzice dzieci ze szkoły specjalnej: Dla kogo jest ta reforma dla szkół masowych czy specjalnych ? Bo nie oszukujmy się chcą polepszyć wszystko w szkołach masowych naszym kosztem.
    odpowiedz na komentarz
  • Trzy pytania, trzy problemy
    Józef Bogadszewski
    03.03.2021, 19:53
    Panie Ministrze, przedstawiam trzy problemowe pytania: 1. Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Proponuję do nazwy Strategii dopisać: oraz Członków ich Rodzin Dlaczego? Panie Ministrze po ponad roku Pańskiej działalności na stanowisku Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zauważył Pan, że Pańska działalność nie skupia się tylko na indywidualnych osobach niepełnosprawnych, ale również obecna jest wśród ogółu rodzin z osobą niepełnosprawną. Osoba niepełnosprawna funkcjonuje w rodzinie a rodzina żyje z osobą niepełnosprawną pod jednym dachem, dlatego nie można rozdzielać problemów osoby niepełnosprawnej od problemów jej rodziny oraz – w drugą stronę – problemów rodziny opiekującej się osobą niepełnosprawną od problemów tej osoby. Ten stan jest jednością i tak winien być traktowany. Oczywiście pomijam sytuacje ekstremalne. 2. Seniorzy - Rodzice-Emeryci bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Ostatnia grupa osób sprawująca opiekę nad niepełnosprawną osobą od urodzenia przez 25-35-45-55 lat i dłużej, pozostająca bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Już sama jesień życia tych osób, siwe włosy, zmęczenie życiem i brak sił upoważnia te osoby do otrzymania gratyfikacji finansowej z budżetu państwa za sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym – najczęściej – od urodzenia dzieckiem, a obecnie dorosłą-pełnoletnią osobą niepełnosprawną bez żadnego wynagrodzenia ze strony państwa. Tym SENIOROM należy się szczególny szacunek i uznanie za sprawowanie opieki, gdy przez tak długi czas wyręczali (i nadal to czynią) instytucje państwowe. ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE – PRAWO CZY PRZYWILEJ? „Prawo do życia musi być poparte prawem do godnego życia osoby niepełnosprawnej i w równej mierze jej rodziny” (Józef Bogdaszewski, 2021) Rodzina z małoletnim dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia (rodzice niepracujący)  TAK: Świadczenie pielęgnacyjne 1971,00 PLN (netto) Rodzina z pełnoletnim dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia (rodzice niepracujący)  TAK: Świadczenie pielęgnacyjne 1971,00 PLN (netto) Opiekunowie osób niepełnosprawnych w rodzinie (opiekunowie niepracujący)  TAK: Świadczenie pielęgnacyjne 1971,00 PLN (netto) Rodzice-emeryci z pełnoletnim dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia (rodzice niepracujący) o NIE: Świadczenie pielęgnacyjne 0,00 PLN tylko emerytura 1025,00 PLN (netto) Ten obraz tabeli pokazuje jak nierówno traktowani są rodzice z dzieckiem niepełnosprawnym (zarówno małoletnim jak pełnoletnim). Dla jednych przeznaczane są krocie (1971,00 zł świadczenia pielęgnacyjnego na rękę + opłacanie niezbędnych składek), a dla innych rodziców, już emerytów pozostaje tylko własna, skromnie wypracowana emerytura, najczęściej 1025,00 zł na rękę (z opłaconymi własnymi składkami) i bez wsparcia ze strony państwa. Prawie jeden tysiąc złotych (ok. 1 tys. zł) różnicy miesięcznie w dochodach, to jest przepaść finansowa, ale nade wszystko to fakt nierównego traktowania, fakt pogłębiającej się niesprawiedliwości społecznej, to brak szacunku dla seniorów-rodziców-emerytów, którzy nie mogą doczekać się uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego. Rodziców-emerytów z dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia pozostało już tylko ok. 33,5 tys., to naprawdę niewielka grupa osób, którzy i tak skazani są na wymarcie. Na pewno budżet państwa nie ucierpi, gdy państwo zatroszczy się o tę – pozbawioną dzisiaj prawa i głosu – grupę rodziców-emerytów wychowujących od urodzenia niepełnosprawne dziecko. 3. Orzecznictwo. Czy zaniechane zostanie instytucjonalne orzekanie osób niepełnosprawnych poprzez komórki organizacyjne rządu (ZUS, KRUS…) i samorządów (zespoły ds. orzekania w strukturach PCPR, MOPS, MOPR…), a stworzony będzie system, przynajmniej dwustopniowy, na szczeblu powiatu/województwa i szczeblu centralnym, w którym instytucje orzekające nie będą podlegać ZUS, KRUS, PCPR, MOPS, MOPR. Natomiast te instytucje będą administracyjnym wykonawcą decyzji niezależnych zespołów ds. orzekania na szczeblu powiatu, województwa i szczebla centralnego. Pozdrawiam, Józef Bogdaszewski, Wrocław Panie Ministrze, przedstawiam trzy problemowe pytania: 1. Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Proponuję do nazwy Strategii dopisać: oraz Członków ich Rodzin Dlaczego? Panie Ministrze po ponad roku Pańskiej działalności na stanowisku Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zauważył Pan, że Pańska działalność nie skupia się tylko na indywidualnych osobach niepełnosprawnych, ale również obecna jest wśród ogółu rodzin z osobą niepełnosprawną. Osoba niepełnosprawna funkcjonuje w rodzinie a rodzina żyje z osobą niepełnosprawną pod jednym dachem, dlatego nie można rozdzielać problemów osoby niepełnosprawnej od problemów jej rodziny oraz – w drugą stronę – problemów rodziny opiekującej się osobą niepełnosprawną od problemów tej osoby. Ten stan jest jednością i tak winien być traktowany. Oczywiście pomijam sytuacje ekstremalne. 2. Seniorzy - Rodzice-Emeryci bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Ostatnia grupa osób sprawująca opiekę nad niepełnosprawną osobą od urodzenia przez 25-35-45-55 lat i dłużej, pozostająca bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Już sama jesień życia tych osób, siwe włosy, zmęczenie życiem i brak sił upoważnia te osoby do otrzymania gratyfikacji finansowej z budżetu państwa za sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym – najczęściej – od urodzenia dzieckiem, a obecnie dorosłą-pełnoletnią osobą niepełnosprawną bez żadnego wynagrodzenia ze strony państwa. Tym SENIOROM należy się szczególny szacunek i uznanie za sprawowanie opieki, gdy przez tak długi czas wyręczali (i nadal to czynią) instytucje państwowe. ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE – PRAWO CZY PRZYWILEJ? „Prawo do życia musi być poparte prawem do godnego życia osoby niepełnosprawnej i w równej mierze jej rodziny” (Józef Bogdaszewski, 2021) Rodzina z małoletnim dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia (rodzice niepracujący)  TAK: Świadczenie pielęgnacyjne 1971,00 PLN (netto) Rodzina z pełnoletnim dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia (rodzice niepracujący)  TAK: Świadczenie pielęgnacyjne 1971,00 PLN (netto) Opiekunowie osób niepełnosprawnych w rodzinie (opiekunowie niepracujący)  TAK: Świadczenie pielęgnacyjne 1971,00 PLN (netto) Rodzice-emeryci z pełnoletnim dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia (rodzice niepracujący) o NIE: Świadczenie pielęgnacyjne 0,00 PLN tylko emerytura 1025,00 PLN (netto) Ten obraz tabeli pokazuje jak nierówno traktowani są rodzice z dzieckiem niepełnosprawnym (zarówno małoletnim jak pełnoletnim). Dla jednych przeznaczane są krocie (1971,00 zł świadczenia pielęgnacyjnego na rękę + opłacanie niezbędnych składek), a dla innych rodziców, już emerytów pozostaje tylko własna, skromnie wypracowana emerytura, najczęściej 1025,00 zł na rękę (z opłaconymi własnymi składkami) i bez wsparcia ze strony państwa. Prawie jeden tysiąc złotych (ok. 1 tys. zł) różnicy miesięcznie w dochodach, to jest przepaść finansowa, ale nade wszystko to fakt nierównego traktowania, fakt pogłębiającej się niesprawiedliwości społecznej, to brak szacunku dla seniorów-rodziców-emerytów, którzy nie mogą doczekać się uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego. Rodziców-emerytów z dzieckiem niepełnosprawnym od urodzenia pozostało już tylko ok. 33,5 tys., to naprawdę niewielka grupa osób, którzy i tak skazani są na wymarcie. Na pewno budżet państwa nie ucierpi, gdy państwo zatroszczy się o tę – pozbawioną dzisiaj prawa i głosu – grupę rodziców-emerytów wychowujących od urodzenia niepełnosprawne dziecko. 3. Orzecznictwo. Czy zaniechane zostanie instytucjonalne orzekanie osób niepełnosprawnych poprzez komórki organizacyjne rządu (ZUS, KRUS…) i samorządów (zespoły ds. orzekania w strukturach PCPR, MOPS, MOPR…), a stworzony będzie system, przynajmniej dwustopniowy, na szczeblu powiatu/województwa i szczeblu centralnym, w którym instytucje orzekające nie będą podlegać ZUS, KRUS, PCPR, MOPS, MOPR. Natomiast te instytucje będą administracyjnym wykonawcą decyzji niezależnych zespołów ds. orzekania na szczeblu powiatu, województwa i szczebla centralnego. Pozdrawiam, Józef Bogdaszewski, Wrocław
    odpowiedz na komentarz
  • edukacja
    Anna Kwas
    03.03.2021, 18:58
    Dzień dobry, rodzice dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do szkoły specjalnej: 1. O edukacji włączającej dowiaduję się z gazety, dlaczego? 2. Czy tzw. wygaszanie szkół specjalnych nie jest znowu zwykłą likwidacją? 3. Co nasze dzieci czeka w szkołach specjalnych do 2030roku, jak będzie zmieniać się ich już zaburzony świat? 4. I kiedy rodzice dowiedzą się o konkretnych zmianach w szkołach specjalnych?
    odpowiedz na komentarz
  • za molestowanie osób małoletnich osoby idą do więzienia
    PANIE PEŁNOMOCNIKU KIDY PANA MOC BĘDZIE SKIEROWANA NA KONRETNĄ POMOC W ZAKRESIE POMOCY W TAKICH PRZYPADKACH
    03.03.2021, 18:25
    lekarze orzecznicy dokonują niejednokrotnie dużo większych krzywd niszcząc zdrowie i życie osób z niepełnosprawnością( osób które powinny być pod szczególna opieką pańswa) i nie ponosza żadnych konsekwencji. Przecierz niejednokrotnie na tych komisjach jest słowo orzecznika przeciw słowu kilku lekarzy i samej osoby niepełnosprawnej. Jak długo jeszcze taka patologia będzie trwać. Bardzo proszę odpowiedż w imieniu swoim i jak widze w imieniu osób które niejednokrotnie pisały o tym na stronie, że zostaly pokrzywdzone na komisjach a pan prawnik wysyła ich na komisję wojewódzka lub do sądu. Mam nadzieję że moje pytanie nie zostanie odrzucone i zostanie potraktowane PRIORYTETOWO
    odpowiedz na komentarz
  • PROSZĘ ABY TYM RAZEM PAN PEŁNOMOCNIK ODPOWIEDZIAŁ NA WSZYSTKIE PYTANIA ZWŁASZCZA TE DOTYCZĄCE PODSTAWOWEJ POMOCY
    TE NASZE PYTANIA NIEJEDNOKROTNIE SPRAWIAJĄ NAM DUŻO WYSIŁKU NIE PISZEMY ICH ŻEBY SIĘ WYGADAĆ
    03.03.2021, 18:11
    -CZY KAŻDA OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA KTÓRA BĘDZIE MIAŁA POTRZEBĘ POMOCY, OTRZYMA JAKIEŚ MINIMUM FINANSOWE KTÓRE BĘDZIE PRZYSŁUGIWAŁO JEJ NA STAŁE (TAK JAK ROBI SIĘ TO TERAZ W PRZYPADKU RODZIN ZDROWYCH ZE ZDROWYMI DZIEĆMI 500 PLUS), PRZEGLĄDAJĄC STRONY STRATEGII TAK NIEWIELE NAPISANO O POMOCY SOCJALALNEJ, A WIELE NA TEMAT PRACY NAD DODTĘPNOŚCIĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NP. DO INSTYTUCJI KULTURY ITD, O FORMACH WSPARCIA. ALE ŻEBY MOŻNA CHODZIĆ I WYJEŻDŻAĆ TRZEBA MIEĆ ZA CO. cZYTAJĄC NATOMIAST ZAMIESZCZONE TU PYTANIĄ DOTYCZĄ PODSTAWOWYCH POTRZEB ZEBY MÓC PRZETRWAĆ, A JUZ NA KILKU WIDEOCZATACH PYTANIA TAKIE SA POMIJANE, BYĆ MOZE NIEWIDOCZNE. w STRATEGII NAWET NAPISANE JEST O CHĘCI POMOCY WIĘŹNIOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ. nIE MAM NIC PRZECIW, ZE IM RÓWNIEZ NALEŻY SIE POMOC. ALE DLACZEGO NIE MYŚLI SIE WCZESNIEJ O TAKICH OSOBACH JAK SA JESZCZE NA WOLNOŚCI. a DLACZEGO TAM SIĘ NIEJEDNOKROTNIE ZNALAZŁY... CHYBA NIEŁATWO SIĘ DOMYŚLEĆ NIE MAIAŁY NIEJEDNOKROTNIE PIENIĘDZY NA PRZEŻYCIE. PRZECIEŻ OBECNIE WIELE Z OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZNALAZŁOBY SIĘ RÓWNIEŻ W WIĘZIENIACH GDYBY NIE POMOC OSÓB Z RODZINY, CZĘSTO SCHOROWANYCH RODZICÓW. CZY NIE LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NAJPIERW I NIE ZAJĄĆ SIĘ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI I DOKŁADNIE NAD POMOCA SOCJALNĄ KTÓRA TAK BARDZO KULEJE. MAJĄC ZAPEWNONE PODSTAWOWE NIEZBĘDNE MINIMUM OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA NIE BĘDZIE WYRZUTKIEM. A Z TEGO CO PRECZYTAŁAM W STRATEGII TO ZNOWU WYDA SIĘ WIELE PIENIEDZY NA TE RÓŻNE KURSY, KOMISJE WOJEWÓDZKIE ITD. I ZNOWU BĘDZIE OGŁASZAŁO SIĘ ILE PIENIĘDZY PRZEZNACZY SIĘ NA SOBY NIEPEŁNOSPRAWNE... CZŁOWIEK NIE ODBIJE SIĘ OD DNA JESLI NIE BĘDZIE MIAŁ SOLIDNEJ PODŁOGI. A TAK TO MINIMUM KTÓRE POZWOLI MU NA ZASPOKOJENIE PODSTAWOWYCH POTRZEB ŻYCIOWYCH. TRZEBA ZAPEWNIC TO NA PIERWSZYM MIEJSCU. A CO DO SZKOLEŃ TO DORADCY ZAWODOWI NIE SA W NALEŻYTY SPOSÓB PRZYGOTOWYWANI NA STUDIACH W ZAKRESIE POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM I TAKICH OSÓB JEST MNÓSTWO I NIEJEDNOKROTNIE ICH SIĘ ZATRUDNIA W RÓŻNYCH pROJEKTACH POMOCOWYCH DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH LUB W KOMISJACH DO SPRAW ORZECZEŃ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. sĄ TO WYRZUCONE PIENIĄDZE W BŁOTO. NAJPIERW NALEZY ICH DOSZKOLIĆ W ZAKRESIE ZWŁASZCZA ZAWODOZNAWSTWA!!!!!!!!!!!RÓWNIEZ PODSTAWY PROGRAMOWE POWINNY BYC ZMIENIONE NA KIERUNKU STUDIÓW DORADZTWA ZAWODOWEGO, POWINIEN BYĆ TAM NACISK NA ZAWODOZNAWSTWO, ALE TAKŻE POWINNA BYĆ TAM SZEROKO ROZWINIĘTA PROBLEMATYKA ZWIAZANA Z ROZNORODNYMI RODZAJAMI NIEPELNOSPRAWNOŚCI I WYKŁADOWCAMI POWINNI BYĆ TAM RÓWNIEZ LEKARZE LUB OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI. DLA TYCH KTÓRZY UKOŃCZYLI JUZ TAKIE STUDIA POWINNY BYĆ SZKOLENIA ALE Z PRZWDZIWEGO ZDARZENIA Z LUDZMI KTÓRZY MAJA ODPOWIEDNIA WIEDZE I PRAKTYKĘ W TYM ZAKRESIE, A TAKICH CHYBA JESZCZE NIE MA. DLATEGO PROBLEM TEN N ALEŻY PORUSZYĆ Z MINISTERSTWEM EDUKACJI ABY WPROWADZONO ZMIANY W PROGRAMIE NACZANIU ZWLASZCZA NA TYM KIERUNKU ALE NIE TYLKO. sZKOLENIE USTAWICZNE POWINNO BYĆ DLA TYCH OSÓB, A NIE SZKOLENIE DORADCÓW ŻAWODOWYCH LUB lEKARZY ORZECZNIKÓW KOSZTEM PIENIEDZY PRZEZNACZONYCH NA POMOC OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM. BO NIBY JEST PROGRAM POMOCOWY, ALE WIELE Z TYCH WYDANYCH PIENIĘDZY mA NIEWIELE WSPÓLNEGO Z SAMYMI OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI
    odpowiedz na komentarz
  • Pułapka Rentowa
    Ciekawy
    03.03.2021, 17:24
    Czy to prawa, że likwidacja tzw. "Pułapki Rentowej" nastąpi dopiero po zmianie systemu orzecznictwa i weryfikacji orzeczeń?
    odpowiedz na komentarz
  • Opieka Wytchnieniowa
    Elżbieta Biernacka
    03.03.2021, 17:24
    Panie Ministrze otrzymałam informację, że MOPS ni będzie mógł zrealizować Opieki Wytchnieniowej w zakresie jaki chciałabym czyli poprzez opiekę nad osobą dorosłą że znacznym stopniem niepełnosprawności w domu przez osobę wskazaną przeze mnie. Ponieważ MOPS obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych i musieliby ogłosić przetarg na taką usługę. Czy jest wyjście z tej sytuacji.
    odpowiedz na komentarz
  • Pomoc dla opiekunki
    Katarzyna Gumowska
    03.03.2021, 17:10
    Kiedy zmieni się przepis dotyczący przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów niepełnosprawnych osób którzy nie są spokrewnieni?
    odpowiedz na komentarz
  • Co mówi strategia o emeryturach dla niepełnosprawnych ?
    Niepełnosprawny rencista
    03.03.2021, 16:14
    Wielu niepełnosprawnych przepracowalo 20-25 lat. Z powodu niepełnosprawności nie dali rady pracować dłużej, maja ponad 50 lat. Kiedy otrzymają emeryturę ? Przecież te osoby nie dadzą rady dopracować do 65 roku życia.Przeciez zdrowi policjanci otrzymują znacznie wcześniej emerytury.Czy pomysłami w strategii o emeryturach dla niepełnosprawnych ?
    odpowiedz na komentarz
  • Ubezwłasnowolnienie
    Jolanta
    03.03.2021, 16:13
    Czy jest w planach odstąpienie od ubezwłasnowolnienia? To absurd, by rodzic, mający prawo do opieki i świadczenia pielęgnacyjnego, nie mógł decydować za swoje pełnoletnie dziecko ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną.
    odpowiedz na komentarz
  • Wsparcie dla dorosłych niezdolnych do egzystencji bez prawa do renty
    fing
    03.03.2021, 15:05
    Panie ministrze, czy jest planowane jakieś wsparcie pieniężne dla niepełnosprawnych dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Obecni tacy chorzy mają tylko 715zł(500+215zł) Przecież to dramatycznie mało nawet jak na ogólną złą sytuacje niepełnosprawnych w Polsce. Inni niepełnosprawni narzekają na niskie renty czy świadczenia pielęgnacyjne ale w porównaniu z nimi tacy jak my to ubóstwo hard level.
    odpowiedz na komentarz
  • Renata Prucnal
    Renia
    03.03.2021, 14:05
    Jak ma się strategia do osób zupełnie niesamodzielnych? Leżących,z bardzo ograniczonym kontaktem lub bez,które potrzebują opieki całą dobę? Czy 5 godzin tygodniowo opieki wytchnieniowej (240 godzin rocznie) wg państwa załatwia sprawę? Jestem sama z dorosłym synem i mam wybierać czy chcę pójść w tym czasie na zakupy,pojechać do lekarza,odwiedzić rodziców póki jeszcze żyją czy choćby połazić po lesie,żeby odpocząć psychicznie? Zresztą mamy marzec a opieka na ten rok nadal nie ruszyła! Prywatnie opłacam terapeutów i nie stać mnie na dodatkową pomoc. Żaden ośrodek dla syna nie wchodzi w grę. Pomoc powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb osoby niepełnosprawnej i jej rodziny moim zdaniem.
    odpowiedz na komentarz
  • 500+ dla osob z zasilkiem pielęgnacyjnym
    janek
    03.03.2021, 13:15
    Podczas 1 z wideo konferencji obiecał pan min przyjrzeć się sprawie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które pobierają z tego tyt zasiłek pielęgnacyjny a nie mają prawa do 500+ A osobą pobierającym dodatek pielęgnacyjny z tyt niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje świadczenie uzupełniające 500+ Informacja ta była zamieszczona na portalu niepełnosprawni.pl Skoro pan obiecał to niech pan powie czy pan coś zrobił do tej pory w tej sprawie czy skończyło się tylko na obietnicy? Obecnie mamy w Polsce 2 ustawy na mocy których można uzyskać niezdolność do samodzielnej egzystencji USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( dz u 2018 p 1270 ze zm ) na podst art 75 można uzyskać dodatek pielęgnacyjny z tyt niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( dz u 2019 p 1394 ze zm ) na podst art 16 można uzyskać zasiłek pielęgnacyjny z tyt niezdolności do samodzielnej egzystencji Zatem oba te świadczenia tj zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny mimo że są przyznawane na podstawie różnych ustaw prowadzą do tej samej kwestii tzn do uznania osoby za niezdolną do samodzielnej egzystencji. Na potwierdzenie słuszności mojego twierdzenia pragnę powołać się na opinie organów administracji i sądów które stwierdzają min że '' ..w związku z tym że świadczenia te są o tym samym charakterze ( przysługują z tyt niezdolności do samodzielnej egzystencji ) pobieranie obu tych świadczeń jednocześnie jest niedopuszczalne''.. gdyż pobieranie 1 wyklucza wypłatę 2 i to moim zdaniem jest zrozumiałe Natomiast ktoś wpadł na pomysł aby osobą pobierającym dodatek pielęgnacyjny z tyt niezdolności do samodzielnej egzystencji przyznać świadczenie uzupełniające 500+ a osobą pobierającym zasiłek pielęgnacyjny także z tyt niezdolności do samodzielnej egzystencji już nie. Moim zdaniem nastąpił administracyjny podział osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji na 2 grupy i jest to krzywdzące dla części z nich bo przecież wszyscy powinni być na równych prawach Dlatego liczę że może w związku z wprowadzanymi zmianami i nowymi przepisam może by pan zająl się także tą sprawą i doprowadził do wyrównania tych krzywdzących dla części osób niepełnosprawnych dysproporcji finansowych gdyż dotyczą one dużej grupy osób a jest pan Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych a tym samym osobą najbardziej kompetentną do zajęcia się tą sprawa
    odpowiedz na komentarz
  • zasilek pielegnacyjny
    Jan
    03.03.2021, 12:37
    Czy w tym roku będzie waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego ?
    odpowiedz na komentarz
  • Jaka praca dla niepełnosprawnego nauczyciela ?
    Niepełnosprawny nauczyciel
    03.03.2021, 12:35
    Jaka praca dla niepełnosprawnych nauczycieli ? Komu potrzebny slabowidzacy magister edukacji wczesnoszkolnej lub historii ? Kto będzie odpowiadał za bezpieczeństwo dzieci ? Przekwalifikowac sie ? Na kogo? Lekarza,prokuratora.sedziego ? Z tym nawet zdrowi nauczyciele sobie nie poradzą... Nikt z tytułem doktora czy magistra nie podejmie pracy w charakterze sprzątaczki lub woźnego. Taka praca byłaby kara za niepełnosprawność...
    odpowiedz na komentarz
  • Emerytura w czerwcu
    czytelnik
    03.03.2021, 12:35
    Jestem na rencie ZUS i nie pracuję zawodowo kończę 65 lat w czerwcu więc automatycznie muszę przejść na emeryturę a jest to nie korzystne ze względu na przelicznik Sprawa ta ciągnie sie od lat i nic się nie zmienia w tym względzie Czy rząd prowadzi jakieś działania w tej sprawie? Jeśli tak to Kiedy rząd zamierza zmienić na stałe ten niekorzystny dla osób urodzonych w czerwcu przepis ?
    odpowiedz na komentarz
  • Emerytury dla rodziców
    Winczer Marzanna
    03.03.2021, 12:12
    Czy przewiduje się wprowadzenie wcześniejszych emerytur dla rodziców niepełnosprawnych w stopniu znacznym (niezdolnych do samodzielnej egzystencji) dzieci (dziś osób dorosłych). Rodzice tacy przez wiele lat łączyli pracę z opieką nad osobą ciężko chorą i nie pobierali żadnych świadczeń od państwa z tytułu opieki.
    odpowiedz na komentarz
  • Pytania w sprawie świadczenia pielegnacyjnego dla opiekuna O.N. ze znacznym stopniem oraz w sprawie braku konieczności ponownego wypełnienia wniosku o 500 plus dla O.N. w sposób trwały niezdolnej do samodzielnej egzystencji
    mama
    03.03.2021, 12:09
    Dzień dobry, mam dwa pytania: 1/ czy matce, która parę lat temu, ulegając złej radzie , jak się okazało, nieżyczliwej osoby, napisała podanie i zapytała na piśmie ZUS, czy rzeczywiście ma nabyte już prawa do emerytury i MOPS nie musi już za nią płacić ubezpieczenia składkowego, zostanie zabrane świadczenie pielęgnacyjne na chorą , niepełnosprawną, niezdolna do samodzielnej egzystencji córkę i zamienione na najniższą rentę, która jej (matce)zacznie niebawem przysługiwać, bo prawie osiągnęła już wiek emerytalny? 2/ Czy rzeczywiście osoba, która ma orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, wydane zaocznie, na podstawie dokumentacji medycznej itd, z orzeczoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji na trwale , nie musi juz występowac ponownie z następnym wnioskiem do ZUS-u, bo kluczowym słowem jest "trwała" niezdolność do samodzielnej egzystencji? Tak twierdzą na infolinii ZUS. Prosze o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
    odpowiedz na komentarz
  • W jakim wieku emerytura dla niepełnosprawnych ?
    Marek
    03.03.2021, 11:33
    Kiedy osoba niepelnosprawna bedzie miala prawo do emerytury ? Niepełnosprawni nie są w stanie pracować do 65 roku życia. Osoby zdrowe mogą uzyskać prawo jazdy, kupić samochód i w sposób wygodny dojechać do pracy. Osoby niepełnosprawne, niewidome, nie maja w tym względzie równych praw i nigdy nie będą ich mieć. Dojazd do pracy autobusem, pociągiem, to dobre dla młodych i zdrowych. Niepełnosprawny bez opiekuna raczej sobie nie poradzi...Jedynym dobrym rozwiązaniem są wcześniejsze emerytury dla niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
  • Zasiłek pielęgnacyjny
    Łukasz
    03.03.2021, 11:08
    Czy będzie zrównanie zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego i czy sam zasiłek będzie waloryzowany w tym roku.
    odpowiedz na komentarz
  • RAFALL
    Rafalll
    03.03.2021, 10:11
    Witam czy będzie zrównanie rety socaknej z minalna krajowa ? Zniesienie kryterium przy 500+ dla niepełnosprawnych I waloryzacja razem z rentą ? Zrywanie zasiłku pilacyjnego i doraktku pelacyjnego żeby oba świadczenia rosy tak samo co roku ?
    odpowiedz na komentarz
  • Pytanie
    Rafał
    03.03.2021, 08:55
    Czy to prawda, że świadczenie pielęgnacyjne będzie przydzielane dla osoby niepełnosprawnej a nie dla opiekuna i czy zniknie kryterium dochodowe przy świadczeniu uzupełniającym.
    odpowiedz na komentarz
  • Wcześniejsze emerytury dla niepełnosprawnych
    Robert
    03.03.2021, 08:45
    Niepełnosprawni powinni mieć możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę niż ludzie zdrowi. Bez względu na płeć i wiek. Niepełnosprawny mezczyzna jest w gorszej sytuacji niż zdrowa kobieta. Niepełnosprawni powinni mieć możliwość otrzymania emerytury po 20 latach pracy, tak jak służby mundurawe.
    odpowiedz na komentarz
  • pytanie w imieniu osób bezdomnych
    oraz ci którym bezdomość będzie groził z powodu obecnego uzdrawiania
    03.03.2021, 00:52
    ta strategia może się sprawdzi po 2030roku w przypadku młodych osób z niepełnosprawnością , ale co z osobami które teraz mają ponad 50 lat, i zostały już uzdrowione przez orzeczików z powodu zbliżających się zmian w orzecznictwie. Jakie formy wsparcia socjalnego będą dla tych osób, bo zawodu już nie będą w stanie wykonywać, a obecnie osoby takie zostały potraktowane niehumanitarnie. -w strategii tej brak jest informacji na temat pomocy osób bezdomnych niepełnosprawnych, o nich zapomniano, a oni nie maja szans zabrania głosu, może warto odwiedzić jedno ze schronisk dla bezdomnych
    odpowiedz na komentarz
  • Krótkie pytania...
    Nosacz
    02.03.2021, 22:53
    ... NIE MAJĄ SENSU. Lepiej niech p. Wdówik odpowie na 5 konkretnych pytań i poda konkretnie szczegóły, a nie będzie opowiadał PR bajki jak na poprzednich czatach. Takie ogólne pytania nie mają sensu, a zebrane WSZYSTKIE pytania może redakcja w pliku doc i wysłać. On ch ętnie poczekają na te odpowiedzi nawet i miesiąc, ale one muszą paść...a nie myślimy, chcemy, analizujemy. Smerfy marzyciele z mrpips do kotła Gargamela, a nie na czat! =)
    odpowiedz na komentarz
  • Zasiłek stały
    Aleksander
    02.03.2021, 21:52
    Co rząd zamierza zrobić dla osób na zasiłku stałym czy dalej osoby na takim zasiłku muszą wegetowac. Wybierać czy wykupić leki czy opłacić rachunki.
    odpowiedz na komentarz
  • Świadczenie pielęgnacyjne dla współmałżonka
    Barbara Sacka
    02.03.2021, 21:51
    Mąż jest osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku, od ponad 38 lat, od ponad pięciu przykuty do łóżka. Opieka przy nim to 24/dobę. Kiedy zostanę traktowana na równi z innymi? Nigdy nie dostałam od państwa ani złotówki, a moja praca jest ciężka. Najpierw, jako żonie nie należało się nic, potem był ważny śmieszny dochód na osobę. Na sądy mnie nie stać, czy tylko sądownie mam prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?
    odpowiedz na komentarz
  • Bardzo proszę o dpowiedź bezradna
    bez pomocy
    02.03.2021, 21:05
    Co będzie z osobami którym zabrano umiarkowany stopień niepełnosprawności i mają lekki i pozostaja bez środków do życia a nie są w stanie podjać pracy. Czy one będą uważane za zdrowe, pełnosprawne jeśli przewiduje się tylko 2 stopnie niepełnosprawności. Mi stan zdrowia się nie polepszył, wymagam wsparcia. Cz takie osoby będą mogły liczyć na jakiś stały zasiłek. Czy nie bardziej będzie się wspierało osoby pracujące i podwyższało dużo progi, czy osoby które potrzebują podstawowej pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych
    odpowiedz na komentarz
  • nie da się krócej
    poszkodowani
    02.03.2021, 20:55
    Czy są w planach oszczędności w zakresie likwidacji Wojewódzkich Zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Każdy kto był wie, ze jeśli w Powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności osoba nie dostała określonego stopnia niepełnosprawności, to w Wojewódzkim zespole również go nie otrzyma, a niejednokrotnie zabiera się na niej nawet to co otrzymały w Powiatowym zespole. A takich zespołów jest wiele w Polsce i pracuje tam wielu ludzi i zajmuje duże powierzchnie lokalowe. Również sąd to nie jest miejsce dla osób chorych. Biuro pełnomocnika ma również wiele pracowników i niby Pan pełnomocnik może interweniować a w tą patologia a jednak nic z tym nie może zrobić, -Czy przy biurze Pana pełnomocnika powstaną komisje krajowe które będą widziały człowieka holistycznie (nie będzie to doradca zawodowy lecz lekarz medycyny pracy, psycholog, psychiatra, socjolog , być może ktoś zajmujący się rodziną, a przede wszystkim żeby był w takiej komisji człowiek) i będą te osoby brały pod uwagę także to co pisze o sobie sama osoba niepełnosprawna w takim odwołaniu i będzie internweniowała w takich sprawach skutecznie, np. telefonicznie kontaktować się z lekarzami rodzinnymi lub specjalistami leczącymi takie osoby, ośrodkami pomocy opiekującymi się takimi osobami którym np. po 15 latach zabiera się stopnie niepełnosprawności mimo pogarszającego się stanu zdrowia i wieku np,50+. Niepelnosprawność to nie tylko choroba ale cała sytuacja osoby związana z tą chorobą. Bo na tą ,,pomoc" którą oferują Wojewódzkie zespoły i Sądy już dosyć wydano pieniędzy
    odpowiedz na komentarz
  • Możliwość łączenia świadczenia pielęgnacyjnego z pracą
    Opiekun
    02.03.2021, 20:46
    Od kliku tygodni słychać zapowiedzi polityków o możliwości podjęcia legalnego zatrudnienia opiekunów dzieci niepełnosprawnych którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Otóż, Panie Ministrze jeżeli rząd wprowadzi taką możliwość tylko dla opiekunów dzieci a wyłączy opiekunów osób niepełnosprawnych z możliwości podjęcia pracy (choćby legalnego dorobienia na część etatu) to znów wprowadzi nieuzasadnione przywileje dla jednych a będzie dyskryminował drugich. To będzie ponowne skółcanie środowiska osób niepełnosprawnych. Jeżeli macie Państwo dokonać takiego rozwiązania tylko dla jednej części takich osób to proszę nie róbcie tego wcale bo będzie tylko rozczarowanie dużej części ON. Jednocześnie nie jestem za tym aby mogły legalnie dorabiać tylko opiekunowie dorosłych ON a opiekunowie dzieci na świadczeniu już nie. Jeżeli rząd tak postąpi to znów będą protesty i wielki zawód. Co prawda korektę będzie mógł zrobić Trybunał Konstytucyjny jak już nie raz to robił i " ratowła " niesprawiedliwe przepisy ustaw nanosząc korekty swoimi wyrokami. Ale niestety trwa to długo. Równe prawo dla opiekunów wszystkich ON !!!
    odpowiedz na komentarz
  • Bezwarunkowy dochód podstawowy dla bezrobotnych niepełnosprawnych , którzy nie mają rent
    Pytanie do Pana Ministra
    02.03.2021, 20:30
    Czy jest możliwe wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego w wysokości 500 zł netto miesięcznie dla osób z niepełnosprawnościami ,długotrwale pozostających bez pracy, które nie mają renty ani zasiłku dla bezrobotnych już nie otrzymują ?Taka pomoc finansowa jest potrzebna w obszarze warunki życia i pomocy socjalnej dla osób mieszkających w rodzinach , które z opieki społecznej nic nie dostają, bo np. przekraczają kryterium dochodowe .Dochód podstawowy dla osób niepełnosprawnych byłby wypłacany do czasu znalezienia pracy za pensję minimalną przez ON, czyli byłby wypłacany także wtedy kiedy niepełnosprawny pracowałby np .na niepełny etat.Może w dużych miastach jak Warszawa jest praca , ale na wsiach i w małych miasteczkach położonych daleko od wielkich miast jest trudniej , w dodatku nie ma dobrej komunikacji autobusowej , by dojechać do miasta do pracy,a są osoby bezrobotne z niepełnosprawnościami i starsze.
    odpowiedz na komentarz
  • Pułapka Rentowa
    Adi
    02.03.2021, 17:53
    Kiedy zostaną podjęte kroki w związku z pułapka Rentowa? Jakieś konkrety w w tym temacie? Zus nie wie o tym, aby pułapka została zniesiona.
    odpowiedz na komentarz
  • Niepełnosprawność a kryterium dochodowe
    Agata
    02.03.2021, 17:32
    Dlaczego osoby niepełnosprawne, zarówno przy pomocy rzeczowej, jak i świadczeniu uzupełniającym podlegają kryterium dochodowemu. ON ogromna czesc swych rent przeznaczają na swoje leczenie ( leki, środki medyczne). Osoby zdrowe takich wydatków nie ponoszą i maja nieograniczone możliwości zarobkowania. Bogate rodziny otrzymują 500+ hez zadnego kryterium dochodowego. Dlaczego wprowadzono ie dla niepełnosprawnych ?
    odpowiedz na komentarz
  • Kiedy wreszcie dostosowana praca dla ON w administracji, kulturze, szkolnictwie?
    wykształcenie wyższe + schorzenie specjalne
    02.03.2021, 17:09
    Prosiłbym o zadanie 3 pytań: 1. W jaki sposób strategia ta ma umożliwić on konstytucyjne prawo do pracy w dowolnie wybranym zawodzie i spowodować dostosowanie, nie tylko w formie technicznej (np. podjazd), ale i organizacyjnej (zachęcić dyrekcje), urzędów, szkół i jednostek kulturalnych do zatrudnienia ON np. niewidomych? (art 65 i 69 Konstytucji) 2. Czy i w jaki sposób są zabezpieczone źródła finansowania na ten cel i kiedy ON będą mogły pracować w wyżej wymienionych jednostkach administracyjnych, szkołach i placówkach kultury na warunkach analogicznych do osób pełnosprawnych, czyli nie jako woźne i sprzątaczki dla "uzyskania 6%", a nauczyciele i specjaliści? 3. Czy uważa Pan, że osoba posiadająca np. doktorat, ale przez niedostosowanie / niechęć urzędów / szkół / placówek kultury zmuszona do pracy za płacę minimalną lub bezrobotna jest traktowana w Polsce w sposób gwarantujący jej godność, równość z innymi obywatelami, racjonalne udogodnienia i możliwość realizacji zawodowej? Jeżeli nie, to w jaki sposób rząd zamierza to osobom wypchniętym przez lata na margines życia zawodowego zrekompensować taką sytuację i ułatwić aplikowanie na odpowiednie stanowiska, szczególnie że luka w życiorysie zawodowym, której nie będą miały osoby pełnosprawne, jest winą nieudolności organów RP? Pozdrawiam i prosiłbym o zadanie tego merytorycznego pytania :)
    odpowiedz na komentarz
  • Osoby niesamodzielne i niezależne
    Teresa Krauzowicz
    02.03.2021, 16:00
    Czy może Pan mi matce 20 letniego syna niepełnosprawnego uposledzonego w stopniu głębokim ubezwłasnowolnionego. Gdzie moja opieka to 24 h na dobę bo niej moje niesamodzielne dziecko umiera. Syn oddycha za pomocą respiratora, karmiony do brzucha przez PEG, odsysany vo kilka minut żeby rurka tracheostomijne się nie zatkała i żeby syn się nie udusił. UDOWODNIĆ, bo często pan mówi że wszyscy ON mogą prowadzić niezależne życie, że mój syn również może takie życie prowadzić. Jak by to miało wyglądać to jego życie? Czy chodzi tylko o to żeby to było niezależne życie odłączone od rodziców i rodziny?
    odpowiedz na komentarz
  • edukacja dzieci niewidomych, podręczniki i książki brajlowskie
    Danuta Gołębiowska - opiekun prawny niewidomego ucznia
    02.03.2021, 15:24
    Jestem opiekunem niewidomego chłopca, który czasowo przebywa za granicą - USA. Chłopiec chodzi do polskiej szkoły, posługuje się pismem Braille'a. Chciałabym, aby codziennie czytał w brajlu po polsku, aby nie zapomniał ortografii. Wypożyczam książki z Biblioteki Centralnej w Warszawie, ale biblioteka może tylko przesłać książki na terenie Polski. Z powodu pandemii utknęliśmy za granicą. Dotychczas pomagali nam znajomii podróżujący z Polski, ale teraz ze względu na ograniczenia, ten sposób zawodzi. Moje pytanie do Pana Ministra: czy jest możliwość, aby Bibloteka Centralna wysłała polskie książki brajlowskie np. Pana Tadeusza" pod wskazany za granicą adres i za jaką opłatą?
    odpowiedz na komentarz
  • Rodzice samotnie wychowujący dorosłe dzieci niepełnosprawne chore od urodzenia.
    Grażyna Pisz
    02.03.2021, 15:01
    Dlaczego samotni rodzice dorosłych dzieci niepelnosprawnych, jak w tytule, traktowani są tak samo jak pełne rodziny, gdzie jedno z rodziców ma nieograniczone możliwości dorobienia? Samotny opiekun nie dość że jest wykluczony z jakiego kolwiek rozwoju, bo nic nam nie przysługuje, to mamy związane ręce nawet wtedy gdy moglibyśmy podjąć jakąś pracę w domu. Dwie najniższe krajowe na opłaty, wyżywienie i potrzeby osoby niepełnosprawnej.. Nie ma szans na godne życie. Rodzice samotnie wychowujący naprawdę są wartościowymi osobami zasługującymi na rozwój. Szczęśliwy rodzic= szczęśliwe dziecko.
    odpowiedz na komentarz
  • Co z rencistami z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ?
    Wojciech
    02.03.2021, 14:52
    Czy po 25 lat składowych ,że stopniem niepełnosprawności i chorobami przewlekłym ,w wieku 60 lat rencista nie ma prawa przejść na emeryturę.Co z zasiłkiem pielęgnacyjnym dla tej grupy niepełnosprawnych po 18 roku życia.Renta wynosi 800 zl, a podstawowe leki 200 zł.miesięcznie.
    odpowiedz na komentarz
  • ubezwłasnowolnienie
    Agnieszka
    02.03.2021, 14:45
    Czy przewidywane jest odstąpienie od ubezwłasnowolnienia w przypadku osób niepełnosprawnych, np. upośledzonych w stopniu głębokim, gdzie granica 18 lat niczego dla opiekuna takiej osoby nie zmienia, jego zakres obowiązków jest taki sam, dochodzi tylko biurokracja, np. sprawozdania do sądu.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas