Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trwa pierwszy w historii nabór na astronautę z niepełnosprawnością

02.03.2021
Autor: Angela Greniuk, fot. pexels.com
Źródło: esa.int, businessinsider.com.pl
astronauta w kosmosie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) od 31 marca otwiera rekrutację na astronautów z niepełnosprawnością z całej Unii Europejskiej. Jest to pierwszy taki nabór w historii, po raz pierwszy też dostosowywane do osób z niepełnosprawnością będą stanowisko i sprzęt kosmiczny. Dlatego na początek aplikować mogą tylko osoby z „wymaganą” przez ESA niepełnosprawnością.

Rekrutacja będzie trwać w terminie od 31 marca do 28 maja 2021 roku. Aplikacje można składać przez stronę Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Europejska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy szuka parastronautów. ESA chce „otworzyć drzwi” osobom, które ze względu na niepełnosprawność fizyczną wcześniej rezygnowały z zawodu astronauty – to oznacza chęć i wolę działania, aby ten zawód był dostępny, dostosowany i bezpieczny dla osób z niepełnosprawnością. Agencja zamierza dostosować sprzęt kosmiczny i wyloty w kosmos do wymagań nowego pracownika.

„Przed nami wiele niewiadomych, jedyna obietnica, jaką możemy dziś złożyć, to poważna, oddana i uczciwa próba utorowania drogi do kosmosu zawodowemu astronaucie z niepełnosprawnością. – czytamy na stronie ESA. – Równolegle z selekcją niepełnosprawnych astronautów rozpoczynamy wewnętrzne badania z naszymi międzynarodowymi partnerami i dostawcami pojazdów załogowych, aby zidentyfikować potencjalne dostosowania, które ostatecznie umożliwią astronaucie z niepełnosprawnością lot w kosmos. Ten projekt otworzy możliwość lotu dla jednej lub więcej osób. Po drodze przyniesie innowacje i inne korzyści dla bezpieczeństwa i wydajności przyszłych załóg.”

Kogo poszukuje ESA?

Do pilotażowego projektu parastronautów otwarto nabór dla osób, które:

 • mają tylko część kończyny dolnej (np. z powodu amputacji lub wrodzonej niewydolności kończyny), której brakuje albo stopy/stóp, albo nogi/nóg poniżej kolana;
 • mają różną długość nóg (brak lub skrócenie kończyn przy urodzeniu lub w wyniku urazu);
 • są niskiego wzrostu (mniej niż 130 cm).

Osoby zgłaszające się powinny posiadać kwalifikacje psychologiczne, poznawcze, techniczne i zawodowe do bycia astronautą.

Dlaczego ESA wyszła z taką propozycją?

„Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyliśmy się pracując na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), to to, że różnorodność ma wielką wartość – pisze Agencja na swojej stronie. – Włączenie osób ze specjalnymi potrzebami oznacza również skorzystanie z ich niezwykłego doświadczenia, zdolności przystosowania się do trudnych warunków i punktu widzenia. (…) Dając przykład mamy nadzieję, że uda nam się przesunąć poprzeczkę w zatrudniania osób z niepełnosprawnościami i zainspirować te osoby do ubiegania się o inne prace w ESA oraz w sektorze kosmicznym.”

Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Na przykład do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób.

Więcej na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nie tędy droga
  Gosia
  08.03.2021, 12:40
  Nonsens.
  odpowiedz na komentarz
 • Usterki w redakcji tekstu
  Anna
  05.03.2021, 16:52
  Jako stała czytelniczka ze zdziwieniem zauważyłam w artykule niedobory kończyny, podwójne stopy, podwójne nogi. Czy naprawdę nie można posługiwać się logicznym językiem? Lepsze byłyby: dysfunkcje, obydwie stopy, obydwie nogi.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie wierzę...
  Dynia
  05.03.2021, 16:28
  Nie wierzę, że to czytam... Powoli zbliżamy się do granic absurdu , w imię jakiejś chorej poprawności politycznej. Ktoś tam w tej agencji naoglądał się za dużo x-menów, Avatara i filmów o superbohaterach, dla których niepełnosprawność jest zaletą. Testy sprawnościowe na astronautów są tak wyśrubowane, że odpadają nawet ludzie, którzy służyli w komandosach! Niskorosłość to nie tylko niski wzrost, to także problemy z narządami wewnętrznymi. Nie bez powodu w kosmos latają ludzie, którzy są wysportowani, wydajni i przede wszystkim ZDROWI! A co gdy taka osoba niepełnosprawna źle się poczuje na takiej stacji kosmicznej? Sprowadzą lekarza genetyka? Nie wiem czy się śmiać czy płakać, bo oni dostosowują dla niepełnosprawnego statek kosmiczny, podczas gdy na całym świecie, nie tylko w PL, osoby niepełnosprawne nie mają jak wyjść z domu. MASAKRA! Pomylone priorytety!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas