Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

NSA: gmina ma obowiązek dowieźć dziecko do placówki spoza swojego terenu

02.03.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: orzeczenia.nsa.pl
dziewczynka siedzi z  głową opartą na rękach przy stoliku nad książką w tle puste stoliki

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że gmina ma obowiązek dowieźć dziecko z niepełnosprawnością do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, który wybiorą rodzice, a który leży poza terenem gminy, w której samorząd organizuje taki transport.

Matka syna z niepełnosprawnością intelektualną, żądała od gminy, aby zapewniła jego dowóz do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego w innej gminie. Ta odmówiła twierdząc, że ośrodek na terenie gminy zapewnia potrzebne wsparcie dziecku, argumentując także, że nie ma obowiązku darmowego dowozu do placówki w innej gminie.

Odmienne zdanie miała matka dziecka, odwołując się do sądu. Powodem przeniesienia jej syna do ośrodka na terenie innej gminy było bowiem pogorszenie jego stanu zdrowia w starym ośrodku. Nie gwarantował on odpowiednich warunków, był słabiej wyposażony, nie organizował zajęć w soboty i niedziele oraz wakacje czy ferie. Nie było tam windy ani odpowiedniej liczby personelu, placówka ta nie miała także kontraktu z NFZ.

Słuszne argumenty

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał żądania matki za słuszne. Podkreślił przede wszystkim, że art. 39 ust. 4 prawa oświatowego nie mówi o tym, że bezpłatny dowóz dotyczy wyłącznie najbliższego ośrodka. Darmowy dowóz do najbliżej położonej placówki dotyczy tylko szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej. WSA zaznaczył, że obowiązek zapewnienia transportu dziecku do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego nie jest uzależniony jego odległością od miejsca zamieszkania. To nie musi być ośrodek najbliższy, bo tylko rodzice, a nie gmina, ma prawo decydować o wyborze placówki.

Miasto złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten oddalił ją, nie przyznając miastu racji. Zatem gmina będzie musiała zapewnić organizację bezpłatnego transportu dziecku do placówki w sąsiedniej gminie. 

Z wyrokiem NSA można zapoznać się na stronie internetowej

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas