Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności z powodu wzroku

30.08.2021
Autor: T.

Po pięciu witrektomiach lewego oka powiązanych z tuberozą i innymi dolegliwościami stwierdzono jaskrę wtórną i całkowitą ślepotę wraz z brakiem poczucia światła. Drugie, prawe oko ma wadę - 7 dioptrii, bardzo duże męty oraz zagrożenie odwarstwieniem, jak oko lewe. Dwukrotnie stwierdzono przedarcie siatkówki oraz zastosowano laseroterapię. Jestem pod stałą kontrolą kliniki. Czy w tej sytuacji mam podstawy ubiegać się o stwierdzenie niepełnosprawności z powodu wzroku? Jeśli tak, jaką mam szansę uzyskać stopień umiarkowany?

Szanowna Pani,

trudno prawnikowi oceniać stan Pani zdrowia. Powinna Pani pobrać formularze (wniosku i zaświadczenia lekarskiego) oraz zorientować się w szczegółach obowiązującej w danym powiecie procedury i złożyć je wraz z dokumentacją medyczną w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, właściwym dla miejsca zamieszkania, (lub ośrodka pomocy społecznej, lub powiatowego centrum pomocy rodzinie). Od orzeczenia powiatowego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności można odwołać się do wojewódzkiego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (sposób i termin odwołania na końcu orzeczenia), a od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń sądowych.

Więcej informacji na ten temat w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U.2021 r. poz.857). Doradzam osobom ubiegającym się o dany stopień niepełnosprawności, aby wniosek, który składają i materiał dowodowy, który dołączają (w postaci np. dokumentacji medycznej, opinii, itp.) był tak przygotowany, aby wynikało z niego, iż spełnione są przesłanki wymagane przez prawo do przyznania wnioskowanego stopnia niepełnosprawności. Bardzo wiele zależy więc od złożonego wniosku, uporządkowanego i dokładnie opisującego kwestie związane z niepełnosprawnością oraz od załączonych do niego dokumentów medycznych. Szczególnie istotne jest to w obecnym czasie, gdy orzeka się tylko na podstawie dołączonej dokumentacji, bez osobistego stawiennictwa. Ma Pani także możliwość odwołania się od orzeczenia. Takie odwołanie trzeba złożyć za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał decyzję (w ciągu 2 tygodni), pouczenia w tej kwestii będą na końcu decyzji orzeczniczej.

Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności jest organem II instancji, właściwym do rozpatrywania odwołań od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, wydawanych przez powiatowe i miejskie zespoły orzekające, działające na terenie danego województwa. Wojewódzki zespół może się zgodzić lub nie zgodzić (w części albo w całości) z orzeczeniem powiatowego zespołu. Jeśli z kolei Pani nie zgodzi się z orzeczeniem wojewódzkiego zespołu, przysługuje możliwość odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał decyzję. W postępowaniu sądowym trzeba być przygotowanym na wezwanie na badania lekarskie przez biegłych sądowych.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas