Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 1 kwietnia 2014 nowe kwoty dofinansowań do wynagrodzeń

27.12.2013
Autor: Tomasz Przybyszewski
Źródło: prezydent.pl, inf. własne

Prezydent Bronisław Komorowski 23 grudnia 2013 r. podpisał tzw. ustawę okołobudżetową, która m.in. od 1 kwietnia 2014 r. zrównuje kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością zatrudnionych na rynkach chronionym i otwartym.

Ustawa okołobudżetowa, a właściwie Ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, jest ściśle związana z uchwalonym 27 września 2013 r. rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2014. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, które wchodzą wchodzą w życie 1 kwietnia 2014 r.

Od kwietnia obowiązywać będą takie same kwoty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym: 1800 zł dla pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1125 zł z umiarkowanym oraz 450 zł z lekkim stopniem. Pracodawcy zatrudniający osoby ze schorzeniami specjalnymi otrzymają dodatkowe dofinansowanie w wysokości 600 zł. Kwota na dofinansowanie do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym i chronionym rynku pracy wyniesie w przyszłym roku 3 mld 160 mln zł.

Zrównanie kwot dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością na rynku otwartym i chronionym wywołało wiele kontrowersji. Podczas burzliwych dyskusji na ten temat podnoszono m.in. zbyt duże tempo wprowadzania zmian, podkreślano, że grożą one masowymi zwolnieniami. Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podkreślał w Sejmie, że pracodawcy nie mogą mówić o zaskoczeniu tymi zmianami, gdyż były one przewidywane od pięciu lat. Podczas dyskusji w Senacie, wiceminister finansów Hanna Majszczyk, uzasadniając zmiany w dofinansowaniach, podkreśliła zaś, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych nie spadnie, gdyż przejmie tę funkcję rynek otwarty.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • zabrać wszystko nie dać nic
  niepełnosprawny
  13.03.2014, 19:53
  Od kwietnia 2014 brak pracy , brak renty to z czego do cholery mamy żyć , najlepiej nie żyć bo wszystko w tym kierunku idzie , ktoś się dobrze nad tym wszystkim zastanowił chyba nie bo pozbawienie ludzi jedynego dochodu by jakoś żyć , funkcjonować to każdy wie czym to się kończy , brak słów , brak wszystkiego , panie Prezydencie , panie premierze niech wam się dobrze żyje , bo nam nie.
  odpowiedz na komentarz
 • Teraz wszystkim zabierają Orzeczenia wydane w PZdsON
  Darek
  05.02.2014, 10:08
  Nie twierdze ze to co było to patologia tez miałem takie wrażenie bogacenie się tych firm kosztem niepełnosprawnych sam pracowałem w niby to firmie ochroniarskiej. Teraz dostałem stopień lekki z umiarkowanego czyli nie znajdę nigdzie pracy, dobrze ze nie mam rodziny bo nie miał bym ich za co utrzymać 30 lat i brak perspektyw na dalsze życie a tyle się mówiło o rehabilitacji ON. Wiem jedno mogę to zmienić przy urnie wyborczej i zagłosować na przeciwników PO niech ich wsadzą, zdaje sobie sprawę że czy to będzie PO, PIS, SLD, PSL, to i tak się nić nie zmieni bo oni to swoje nakradną.
  odpowiedz na komentarz
 • Już zaczynają się nowe umowy lub zwolnienie
  Ana
  02.02.2014, 14:09
  Aby pracować na umowę o pracę od marca mam do wyboru: 0,7 etatu - ok.160 godzin za 900 zł,albo cały etat - ok.240 godzin za 1320 zł do tego umowa zlecenie 2,50 na godz.albo szukać nowej pracy. obecnie niepełnosprawni to najtańsza siła robocza w Polsce. Czy to jest zgodne z prawem pewno nie,ale Polska to Kraj bezprawia- Brak kontroli pracodawców, brak odpowiednich warunków pracy, brak socjalu - dla pracodawców liczy się tylko zysk.
  odpowiedz na komentarz
 • I bardzo dobrze
  25.01.2014, 08:36
  To już było chore z tymi grupami inwalidzkimi.Pracę dostawali tylko osoby z drugą grupą inwalidzka a osoby zdrowe były bez pracy.Według mnie osoby niepełnosprawne powinny mieć całkowity zakaz pracy!!!
  odpowiedz na komentarz
 • ree
  zmartwiony po 100kroc
  22.01.2014, 10:07
  jestem zatrudniona w solidzie na umowe o prace mam stopien niepelnosprawnosci i umowe do 2018 jestem w wieku przedemerytalnym i pracuje w solidzie, nie lepiej by bylo szukac oszczednosci firmy zwalniajac gornikow -emerytowanych ktorzy maja po 5tysiecy emerytury a nie osoby niepelnosprawne ktore maja 1680 brutto to jest debilizm
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Anka
  16.01.2014, 12:45
  Miało być podobno lepiej, a Szanowna Władzo jest coraz gorzej!!!!!!!!!! Pracuję w ZPChr jestem telemarketerką z 1 grupą inwalidzką i wczoraj dostałam wypowiedzenie umowy o pracę. Razem ze mną poleciały jeszcze 2 osoby jak na razie. I podobno to nie koniec czystek. Czemu cierpią Ci najsłabsi ?? Gdzie jest sprawiedliwość ?? Kpina, kpina i kpina.
  odpowiedz na komentarz
 • Prezydet R.P. PODPISUJE CEMNO UCHWAŁE BUDZETOWE CO POMÓŁ NIEPEŁNOSPRAWNYCH ?
  inwalida 1 grupy
  15.01.2014, 13:06
  KIEDY zawetował i brał udzał POSEDZENIU RZADU I SEJMU NIGDY WCALE CO ZROBIŁ WNOSKIEM A . LEPERA O SKASOWANIE POBIERANIA PRZEZ RZAD ZŁODZEJI I OSZUSTÓW PODATEK VAT OD LEKÓW I DOCHODU ZATO PREZYDET R.P. BAWI SIE NAKOSZT NAJBIEDNIESZYCH SAM JAK BYŁ MARSZAŁKIEM SEJMU GŁOSOWAŁ: PRZECIW PODWYSZKA NIEPEŁNOSPRAWNYCH I TAKI WYCIAGA REKE DO DATKÓW NA KANCELARIE PREZYDETA I ZAPOMIAŁ KOGO REPZENTUJA SKŁADAŁ SLUBOWANIE JAKO POSE:L I PREZYDET NAWEKSZY KŁAMCA WRAZ TUSKIEM I RZADEM WAŻNE PIENIADZE NA BIBY KANCELARIACH NA KOSZT NAJBIEDNIESZYCH PODPISANE TRAKTATY UNIJNE I ONZ NIC NIEZROBIŁ ZEBY NAJBIEDIESI GŁODOWALI I NIESTAC ICH NA POCHÓŁWEK CHYBA KARTONACH POPRZEDNI PREZYDET WRAZ ŻONA ZŁOŻYLI WNOSEK O POMOC NAJBIEDNIESZYM 2x 320i 360zł bezpodatku ten na OBIADY I ALKOHOL?
  odpowiedz na komentarz
 • Data
  wesołek
  15.01.2014, 11:43
  1 kwietnia to dość charakterystyczna data ...
  odpowiedz na komentarz
 • rząd na niepelnosprawnych oszczędza
  kiki
  11.01.2014, 06:42
  ciekawe jak by to bylo odwrotnie jak by się czuł jsk by musiał wybierać i zwolnić zdową osobę czy chorą!
  odpowiedz na komentarz
 • Totalne poniżanie NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZEZ RZAD I POSŁOW PO- PSL WRAZ PREZYDETEM R. P .
  inwalida 1 grupy
  08.01.2014, 17:48
  Inwalidzi niechceli byc cieżarem ochłapami co daje RZAD i POSŁOWIE PO - PSL SOBIE DAJA JAK NAWIECEJ INWALIDA OCHŁAPY NAJDROSZE LEKI CAŁEJ UNI I NAJNISZY DODATEK PELEGNACNY za PiS WYNOSIŁ 174.10 zł TERAZ PO 6 LATACH RZADU P_REMIERA TUSKA I KOLESÓW PO - PSL DOŁOZAONA 203.50 zł = 51 ERO INYCH KRAJACH UNI WYNOSI DODATEK 300 -1350 ERO + LEKI ZADAMO I NIEGŁODUJA I KLEPIA BIEDE SAM PREMIER BIERZE PESJE PREMIERA i POSŁA I NIC KOPLETNIE NIEZROBIŁ DO CIEŻKOCHORYCH CAŁY RZAD DYSKMINUJA NIEPEŁNOSPRAWWNYCH POLSCE LEPSZE WARUNKI MIAŁ INWALIDA ZA KOMUNY MÓGL DOROBIC DO NISKIEJ RENTY LUB EMERYTURY PIERSI WYLECIELI NA BRUK ILE ZAKŁADÓ)W DUŻYCH SPRZEDANO ZA GROSZE TO ZŁOTE CZASY GŁODU I NEDZY ZAFUDOWANE RZAD I POSŁÓW I ZATERDZAŁ SAM OJCEC NARODU PODPISUJAC ŁUPIE USTAWY KIEDY POLACY WYJADA NAD MORZE I ZACZNA ZWEDZAC ZA PIENIADZE PODATNIKÓW NAJBIEDNIESZYCH
  odpowiedz na komentarz
 • na trawkę zieloną
  bolo
  03.01.2014, 20:11
  nam wczoraj dyrektor firmy ochroniarskiej zaproponował 3 zł gdzie dzisiaj wychodzi ok 8 zł na godzinę na umowę zlecenie druga opcja żeby pracować jest załatwienie druku 02P czyli zrobić z siebie idiote
  odpowiedz na komentarz
 • Nareszcie jest porządek :)
  Lilith
  03.01.2014, 17:30
  Nareszcie jest porządek i koniec dyskryminacji firm które faktycznie zatrudniają osoby niepełnosprawne ,gdzie w godziwych warunkach mogą pracować orzekani , w środowisku osób zdrowych i sprawnych a nie w gettcie tj.zakładzie pracy chronionej ,które z praca chronioną i godna maja tyle wspólnego co kot napłakał. Teraz potrzebny kolejny krok - uproszczenie procedur wnioskowania, wypłat i rozliczeń z PFRON oraz prawa do tej refundacji za osoby ,które w trakcie zatrudnienia stały się niepełnosprawne.
  odpowiedz na komentarz
 • Spostrzeżenie!
  Arek
  03.01.2014, 11:01
  Patologią jest fakt że znaczna większość tu komentujących to pracownicy firm sprzątająco ochroniarskich. Kiedy to się skończy??. Przecież to jest par excellence chore!
  odpowiedz na komentarz
 • Patologia z tymi dofinansowaniami generalnie
  Realistka
  30.12.2013, 14:56
  Zmartwiony, no, to teraz widzisz sam (konkretne kwoty), ile zyskują takie Solidy tylko dlatego, że mają tanią siłę roboczą w niepełnosprawnych... A wymagania wobec Ciebie nie bardzo są mniejsze niż wobec pełnosprawnych, i płaca marna tak samo. Ale utyskujesz, że Twoja firma STRACI. Nie straci tylko nareszczie będzie może musiała zacząć uczciwie zatrudniać (choć nie wierzę). A nie uważasz, że na dotychczasowych warunkach, przez tyle ostatnich lat takie Solidy wzbogaciły się już wystarczająco, Twoim m.in. kosztem? Dofinansowania nie mogą być receptą na uzyskanie pracy przez orzeczonych, bo to rodzi patogolię. Także poprzez to, że ON stają na rzęsach, aby podnieść stopnie niepełnosprawności - niezależnie od rzeczywistego stanu zdrowia, ale po to, aby utrzymać robotę. Po ludzku to zrozumiałe, ale ponieważ naszego państwa jeszcze nie stać na to, aby rzeczywiste pieniądze szły za rzeczywiście potrzebującym niepełnosprawnym, należy całe te dotacje do wynagrodzeń zlikwidować i wymyśleć nowy system.
  odpowiedz na komentarz
 • niestety czekają nas zwolnienia z pracy...
  a999
  29.12.2013, 20:48
  Właśnie przed świętami dostałam wiadomość, że nie przedłużona zostanie mi umowa od nowego roku, mam umiarkowany stopień niepełnosprawności...
  odpowiedz na komentarz
 • Zapytanie
  K.K.
  29.12.2013, 15:39
  A ile przy najniższej krajowej wynoszą koszty przyjęcia pracownika (opłaty ZUS z opł. pracodawcy+najniższa krajowa 1600zł brutto)Może ktoś napisać??
  odpowiedz na komentarz
 • praca
  zmartwiony
  28.12.2013, 21:12
  obiecują że nie będzie zwolnień, bzdura. firrma solid która zatrudnia dużą grupę niepełnosprawnych wyliczyła że straci milion złotych. już zapowiedziała zwolnienia!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Czy pracodawca bierze dofinansowanie?
  Michał
  28.12.2013, 19:52
  Można jakoś to sprawdzić bez udziału w tym sprawdzaniu samego pracodawcy?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas