Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Fundusz Dostępności w pytaniach i odpowiedziach. Jak montaż windy zmienia wartość mieszkania?

05.03.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. geralt/Pixabay.com
Dwa klawisze: zielony ze strzałką w górę i czerwony ze strzałką w dół. Strzałkę w górę wskazuje stojący obok mężczyzna

Instalacja windy w budynku radykalnie poprawia jakość życia mieszkańców bloku czy kamienicy. Zwłaszcza seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Jednak czy taka nietania przecież inwestycja wpływa na atrakcyjność rynkową  poszczególnych mieszkań? Zapytaliśmy o to ekspertów – pośredników w obrocie nieruchomościami.

Gdy ze strony mieszkańców pada pomysł instalacji windy, ze strony zarządców nieruchomości pada argument ogromnych kosztów, które ponieść musi wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, by zainstalować windę w budynku. Jednak czy te koszty nie przekładają się na wzrost atrakcyjności i wartości mieszkań?

Wzrost nawet o 15 procent

- Gdybym miała oszacować, o ile wzrasta cena mieszkań w budynku po instalacji windy, to teoretycznie o 10-15 proc – tłumaczy Joanna Lebiedź, pośredniczka w obrocie nieruchomościami, dawniej rzeczniczka prasowa Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. – Winda to wielki atut, który zwiększa zainteresowanie budynkiem – dodaje.

Joanna Lebiedź podkreśla, że instalacja windy znacząco wpływa na cenę nieruchomości, szczególnie jeśli chodzi o wyższe kondygnacje.

Zamożniejszy klient szuka lokalu z windą

Podobnego zdania jest Wojciech Kuc, pośrednik nieruchomości, dawniej prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

- Na pewno mieszkania z windami są bardziej poszukiwane niż te bez nich. Po 2000 roku sprawę tę uregulowano prawnie. Wcześniejsze budownictwo dopuszczało brak windy w budynkach czy kamienicach z wyższą liczbą pięter niż dwa. – tłumaczy Wojciech Kuc. – Jeżeli nieruchomości mają duże metraże, to raczej zainteresowani są nimi ludzie dojrzali, z dorobkiem finansowym. Oni z pewnością, z uwagi na słabnącą kondycję fizyczną i komfort życia, nie będą chcieli kupować mieszkań na wysokich piętrach, choćby na drugim czy trzecim piętrze bez windy – tłumaczy pośrednik.

Wskazuje, że co prawda obecnie rzadko się zdarza instalowanie wind w budynkach, które oryginalnie ich nie miały, ale w takim przypadku z pewnością rośnie cena nieruchomości. Dotyczy to szczególnie mieszkań na wyższych piętrach.

Jest rozwiązanie

Joanna Lebiedź wskazuje, że niestety wciąż wiele wspólnot mieszkaniowych odmawia budowy windy, tłumacząc się brakiem środków. Jednak jest rozwiązanie tego problemu. Prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Dostępności oferuje atrakcyjne pożyczki na likwidacje barier architektonicznych, w tym na instalacje wind.

Oprocentowanie pożyczki na poziomie 0,15 proc., 20-letni czas spłaty, sześć miesięcy karencji i możliwość częściowego umorzenia – to tylko część zalet oferty Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wszystkim zainteresowanym skorzystaniem z pożyczki oferowanej w ramach Funduszu Dostępności polecamy nasz poradnik.

Warto też zainspirować się sukcesem wspólnoty z budynku przy ul. Kolberga 8 w Warszawie, która skorzystała z pożyczki i cieszy się od zeszłego roku nowoczesną windą.


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Funduszu Dostępności w ramach Programu Dostępność Plus

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas