Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna a rejestracja w urzędzie pracy

14.05.2021
Autor: D.

Córka lat 20, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, chorobą - mukowiscydozą, skończyła szkołę średnią i chciała skorzystać ze stażu z urzędu pracy. Powiedzieli nam, że to jest niemożliwe, bo ma rentę socjalną. Może tylko się zapisać jako poszukująca pracy. Jeszcze inna sprawa, że ze stopniem znacznym też nie może się zarejestrować, bo ma zakaz pracy i tak jej nie przyjmie nikt.

Szanowna Pani,

córka może zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu. W takim wypadku należy mieć na uwadze art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym - 1.  Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409, 2023, 2369 i 2400), zwanej dalej „ustawą o promocji”.

Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:

  1. szkoleń;
  2. stażu;
  3. prac interwencyjnych;
  4. przygotowania zawodowego dorosłych;
  5. badań lekarskich lub psychologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;
  6. zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;
  7. finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji;
  8. studiów podyplomowych;
  9. szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową;
  10. bonu na zasiedlenie;
  11. bonu szkoleniowego;
  12. bonu stażowego.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas