Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Aparaty słuchowe bez badania. Zarzuty dla lekarza

07.01.2014
Źródło: KWP w Bydgoszczy, policja.pl, radiopik.pl, inf. prasowa

Zarzut poświadczania nieprawdy w dokumentach przedkładanych w NFZ w Bydgoszczy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszał w grudniu 2013 r. lekarz z Grudziądza. Dwie pracownice firmy, zajmującej się sprzedażą aparatów słuchowych, usłyszały zarzut pomocnictwa w tym przestępstwie. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy od kilku miesięcy pracowali nad sprawą związaną z poświadczaniem nieprawdy przez lekarza zatrudnionego w jednej z prywatnych przychodni na terenie Grudziądza. Jak wynika z ich ustaleń, medyk, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczał nieprawdę co do faktu badania pacjentów i ich stanu zdrowia we wnioskach składanych do NFZ w Bydgoszczy. Wnioski te dotyczyły refundacji zakupu aparatów słuchowych. Ten nielegalny proceder naraził NFZ w Bydgoszczy na straty w wysokości ponad 40 tys. złotych.

Z dokumentów zebranych w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Grudziądzu wynika, że w roku 2010 dwie pracownice firmy z Grudziądza, zajmującej się bezpłatnymi badaniami słuchu i sprzedażą aparatów słuchowych, pomagały lekarzowi, dostarczając mu dane pacjentów, które uzyskiwały podczas przeprowadzania bezpłatnych badań słuchu.

Pacjenci kupowali niepotrzebne aparaty słuchowe

Sprawę wykryli pracownicy NFZ, którzy zauważyli, że lekarz ten zapisywał wyjątkowo dużo aparatów słuchowych.

- Liczba skierowań, które on wystawiał, przekraczała, że tak powiem, średnią. I to znacząco - mówił w Polskim Radiu PiK Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.

Fundusz wysłał więc do pacjentów tego lekarza ankiety, z których wynikało, że żadnych badań nie było.

- Lekarz, bez wykonywania niezbędnych badań, opierając się tylko i wyłącznie na danych personalnych, przekazanych mu przez pracownice firmy, która zajmuje się sprzedażą aparatów słuchowych, wypisywał pacjentom zlecenia na wykupienie aparatu słuchowego - powiedział Radiu PiK Jan Raszeja. - W konsekwencji ludzie ci wykupowali aparaty, choć często ich nie potrzebowali.

Lekarzowi przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dwie pracownice firmy zajmującej się sprzedażą aparatów słuchowych usłyszały zarzut pomocnictwa w tym przestępstwie. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

MSOON: Czas skończyć z monopolem laryngologów

W ostatnich dniach do sprawy lekarza z Grudziądza odniosły się Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych (MSOON) oraz inne organizacje, potępiając jego czyn, ale i proponując rozwiązania, które uszczelnią system.

„MSOON od kilku lat prowadzi program „Uczciwy Lekarz”, będący długofalowym przedsięwzięciem, mającym na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na przepisy prawne sprzyjające korupcji w ochronie zdrowia - czytamy w przesłanej naszej redakcji informacji. - Ideą przewodnią programu jest uświadomienie wszystkim obywatelom, że nie jesteśmy bezradni wobec korupcji i nieuczciwości. Wierzymy, że edukacja oraz promocja przejrzystych rozwiązań prawnych w ramach refundacji aparatów słuchowych zaowocuje poprawą sytuacji zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Wspólnie mamy realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość!

Wieloletnie zmagania MSOON, prowadzące m.in. do zmiany przepisów i rozszerzenia listy lekarzy uprawnionych do wydawania zleceń na aparaty słuchowe o lekarza POZ, nadal trwają. Jest to jeden z tych przepisów, który generuje korupcyjne zachowania, dając lekarzom laryngologom monopol na świadczenie tego typu usług. W związku z powyższym, nieuczciwi specjaliści mają doskonałe pole do nadużyć. (...)
Zabierając głos w tej sprawie, chcemy wyrazić swoją dezaprobatę dla tego typu działalności i zachęcić do popierania programu „Uczciwy Lekarz” i podpisania petycji w sprawie zmiany przepisów regulujących zasady refundacji aparatów słuchowych (dostępnej na stronie www.msoon.org), dając w ten sposób decydentom sygnał, że chcemy walczyć z patologicznymi zjawiskami. (...)”.

Program „Uczciwy Lekarz” poparło wiele organizacji, m.in. Europejska Fundacja Opieki, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział w Sokołowie Podlaskim, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Krakowie, Polski Związek Głuchych Zarząd Główny, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „PRZYSTAŃ” przy DPS, Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział w Opolu i Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek. Program od lat wspiera także firma Geers.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas